tel. (63) 272-23-11  
bliskobaner
Miasto Koło
Czwartek, 21 listopada 2019   Imieniny: Janusza, Marii, Konrada

X Lat Powiatowego Klubu Młodzieżowego LOK „Kolska Starówka” w Kole

Na strzelnicy Ligi Obrony Kraju w Ruszkowie k/Koła staromiejscy lokowcy zorganizowali uroczyste obchody 10. lecia powstania swojego klubu. Mimo niesprzyjającej pogody na strzelnicę przybyli członkowie klubu i zaproszeni goście z szefem ZW LOK w Poznaniu gen. bryg. Zdzisławem Głuszczykiem. Obecnych powitał kierownik Klubu Ryszard Borysiewicz. Zaprosił zebranych o odśpiewanie pieśni – Hymnu LOK, który wybrzmiał przy akompaniamencie akordeonu Małgorzaty Stężewskiej. Kierownik klubu przypomniał historię 10. lecia klubu, który powstał 28 maja 2002 roku w Ośrodku LOK w Kole przy ul. Pułaskiego 8., dzięki przychylności władz miasta oraz władz wojewódzkich LOK w Poznaniu.

A zaczęło się tak... Starostwo Powiatowe w Kole podarowało zawiązującej się organizacji stoły, krzesła i komputer, ale większość mebli dla klubu zorganizowali jego członkowie, które służą do dzisiaj. Dekadę temu klub był jedyną tzw. świetlicą środowiskową – dzienną na terenie miasta Koła i jego okolic. Na początku swojej działalności klub włączył się w ogólnopolską akcję Radia LUBLIN pn. „Pomóż Dzieciom Przetrwać Zimę”. Zbierano płody rolne, żywność i odzież, którą w okresie zimowym przekazywano rodzinom potrzebującym, które się do organizacji zgłosiły. W okresie Świąt Bożego Narodzenia oraz Nowego Roku Klub organizował dla dzieci zabawy choinkowe z paczkami pełnymi słodyczy. Dzieci już każdej jesieni pisały listy do świętego Mikołaja z prośbami świąteczno-noworocznymi. Św. Mikołaj z dalekiej Laponii dwukrotnie odpisał na listy dzieci, które zdeponowano w siedzibie Klubu. W okresie zimowym „Kolska Starówka” zapraszała dzieci na obiady do Klubu. Tych obiadów starczało dla około 100 osób. Podczas ferii zimowych dla swych podopiecznych organizacja organizowała wycieczki do Teatru Animacji w Poznaniu i Łodzi a także wypady turystyczno – krajoznawcze po Górach Świętokrzyskich, do Pacanowa, miasta rodzinnego Koziołka Matołka czy na Pustynię Błędowską. Klub wędrował szlakiem Orlich Gniazd z Ojcowem. Był na Polach Grunwaldu w 600. lecie słynnej bitwy a także pod Płowcami. W 70. Rocznicę Września 1939 roku członkowie klubu przemierzyli szlak bojowy Armii Poznań gen Kleberga na trasie z Koła poprzez Uniejów, Łęczycę aż po Kutno. 90. rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego Klub uczcił odwiedzając miejsca słynnych bitew powstańców na terenie Wielkopolski. Każdego roku letnie wakacje Klub inauguruje rajdami rowerowymi, trasami Powstania Styczniowego jak również do byłego obozu zagłady z lat II wojny światowej w Chełmnie n/Nerem i innymi nie mniej ciekawymi w wydarzenia historyczne. Organizowane były również rajdy kończące wakacje letnie. Z okazji Dnia Dziecka, zapraszano dzieci i młodzież oraz osoby dorosłe na pikniki, konkursy rysunkowe, zawody strzeleckie z pneumatyka i wiele innych. Znane stały się jesienią w powiecie kolskim zawody latawców. A wczesną wiosną impreza nad rzeką Wartą pn. „Topienie Marzany”.

Każdego roku członkowie Klubu kwestowali na rzecz WOŚP. Organizowane były dla mieszkańców miasta Koła otwarte nieodpłatne Białe Niedziele oraz porady prawników. Nie sposób wyliczyć wszystkiego co Klub uczynił pozytywnego w naszym środowisku. Udokumentowane zostało to w licznych kronikach i na płytach DVD. Za działalność społeczną na rzecz środowiska, w szczególności na rzecz dzieci i młodzieży Klub uhonorowany został wieloma dyplomami oraz podziękowaniami. Redaktor Zygmunt Chajder i Michał Listkiewicz, były prezes PZPN nie odmówili zaproszenia i odwiedzili klub, spotykając się z młodzieżą i przyjmując honorowe patronaty, jednocześnie stając się jego honorowymi członkami. Klubem zainteresowała się również aktorka Anna Dymna.

Wiele zadań Klub stawiał sobie w okresie wakacji letnich. Wielkim zainteresowaniem cieszyły się „Wakacje pod chmurami” w Aeroklubie Konińskim podczas lotów „Antkiem” czy „Wilgą”. Nieprzerwanie od 1996 roku klub organizował wakacyjne obozy letnie nad morzem w Ośrodku PIONIER w Dźwirzynie. Uczestnicy tych obozów nie tylko wypoczywali ale również poznawali historię ziemi kołobrzeskiej, bogatej w szczególności w wojenne wydarzenia. Klub nawiązał również kontakty zagraniczne ze szkołami polskimi na Litwie w Magunach w rejonie Święcian i w Zujunach k/Wilna. Dzieci z Litwy z tych szkół wypoczywały na obozach klubowych „Kolskiej Starówki” w Dźwirzynie nad morzem. W roku 2010 klub uzyskał nowe pomieszczenia adoptowane z nieczynnych już garaży i warsztatu w Ośrodku LOK w Kole. Pod względem warunków Klub jest jednym z najlepszych klubów LOK w Wielkopolsce jak również w kraju.

- Dziękujemy za ten Klub kierownictwu LOK w Poznaniu, dziękujemy za wspieranie nas wszystkim bez wyjątku: firmom, instytucjom a także osobom prywatnym. Dziękujemy Zespołowi Ludowemu „Grzegorzewianki” z Grzegorzewa, który jeżdżąc po Europie promuje nasz Klub, promuje naszą organizację lokowską. W zespole tym grają i śpiewają nasi członkowie. Dziękuję wszystkim członkom naszego klubu za poświęcenie swojego wolnego czasu sprawom klubu. W szczególności pragnę podziękować Małgorzacie Stężewskiej i Andrzejowi Kowalskiemu, którzy przy klubie trwają od samego początku. Dziękuję prasie w tym „Przeglądowi Kolskiemu” oraz TVK – KONIN i innym redakcjom a w szczególności naszej „CZACIE” za pisanie o nas i informowanie o tym co robimy - powiedział Ryszard Borysiewicz

Tak znamienna rocznica stała się okazją do podziękowania członkom klubu jak i jego przyjaciołom odznaczeniami oraz odznakami LOK oraz dyplomami. Decyzją ZG LOK w Warszawie złotym medalem „Za Zasługi dla LOK” uhonorowana została Małgorzata Stężewska a brązowym medalem Andrzej Kowalski. Złotymi odznakami „Zasłużony Działacz Ligi Obrony Kraju” uhonorowano Katarzynę Grzelak, Magdalenę Woś, Jadwigę Wypychowską, Sławomira Rossę, Andrzeja Białeckiego, Romualda Jaworskiego, Włodzimierza Pińkowskiego. Srebrne odznaki otrzymali Danuta Nuszkiewicz, Anna Kalisz, Halina Wieczorek, Barbara Gwiaździńska, Urszula Łęgoszewska, Celina Wypychowska, Mariusz Andrzejewski, Jerzy Gwiaździński, Antoni Gwiaździński, Roman Borysiewicz. Brązowe odznaczenia otrzymali: Urszula Cieślak, Kazimiera Nuszkiewicz, Paweł Chojnacki, Ryszard Dopierała i Jan Kmieć.

Wręczenie odznaczeń i odznak dokonali gen. bryg. Zdzisław Głuszczyk, Prezes ZW LOK w Poznaniu oraz Andrzej Kowalewski, prezes ZP LOK w Kole. Ponadto wręczono podziękowania Redakcji „Przeglądu Kolskiego” i Zespołowi Ludowemu „Grzegorzewianki”.

Uroczystość 10. lecia Klubu zorganizowano na strzelnicy gdzie każdy z uczestników mógł wziąć udział w zawodach strzeleckich z kbks do tarczy oddalonej od stanowiska strzeleckiego o 50 m. W kategorii pań zwyciężyła Małgorzata Stężewska z 40 pkt. W kategorii panów Andrzej Kowalski z 66 pkt. W kategorii dziewcząt do lat 13 Martyna Grzelak z 26 pkt. W kategorii chłopców do lat 13 Jakub Woś z 60 pkt. Sędzią głównym zawodów był Mirosław Mikołajczyk a liniowymi Kamil Manicki i Mariusz Runge. Po strzelaniu wszyscy uczestnicy uroczystości zaproszeni zostali na piknik. Była wyśmienita „grzegorzewska” kaszanka, kiełbasa, karkówka i wiele innych wspaniałości.

W organizacji jubileuszu pomógł staromiejskim lokowcom Klub LOK „GRAMEL” z Koła z jego szefową Moniką Grabowską. Uroczystość zakończyła się w późnych godzinach wieczornych.

Tekst i foto Ryszard Borysiewicz
  • logotypMDKMuzeum Technik CeramicznychMiejski Ośrodek Sportu i RekreacjiLogoPiMBPlogoARR
  • logotypsprzetratwownictwawfosigw2016kampania_edukacyjnaWFOSiGW_osrodekwot
  • mopiprSpółdzielnia Mieszkaniowa w KoleTelewizja Kablowa Spółdzielni Mieszkaniowej w KoleKALPSWielkopolski Regionalny Program Operacyjny
  • PO Kapitał LudzkiLokalna Organizacja Turystyczna "MARINA"Postaw na rodzinęZwiązek Miast PolskichNarodowe Siły Rezerwowe