tel. (63) 272-23-11  
100rocznica4
Miasto Koło
Piątek, 22 czerwca 2018   Imieniny: Pauliny, Flawiusza, Agenora

Nazywam się Miliard po raz pierwszy w Kole

Koło po raz pierwszy włączy się w ogólnoświatową akcję "Nazywam się Miliard". One Billion Rising Poland. 14 lutego 2017 roku powiedz razem z nami: JEDNA ZA MILIARD. MILIARD ZA JEDNĄ! Spotykamy się 14 lutego o godz. 15.30 na Placu przed Ratuszem Miejskim, gdzie mieszkańcy naszego miasta wspólnie zatańczą przeciwko przemocy wobec kobiet. Akcja „Nazywam Się Miliard” ma zwrócić uwagę na problem przemocy wobec kobiet. W ramach kampanii tańczyć będzie ponad 50 miast w Polsce i wiele innych na całym świecie. Tegoroczny happening przebiegać będzie pod hasłem: Rise| Disrupt | Connect (Powstań | Zakłóć | Przyłącz się). 

HISTORIA AKCJI

Dlaczego ten temat?

Za każdym razem akcja Nazywam się Miliard/ One Billion Rising Poland porusza trudny społecznie temat przemocy wobec kobiet. W tym roku jest to temat gwałtów na randce.

Statystyki podają, że jedna na trzy osoby doświadcza, bądź doświadczyła choć raz w swoim życiu przemocy na randce. Przemoc na randce może przydarzyć się każdej osobie i nie ma związku z jej wykształceniem czy warunkami ekonomicznymi rodziny, z której pochodzi. Większość ofiar przemocy na randce to młode kobiety, należą one do grupy najwyższego ryzyka.

Choć z badań amerykańskich i europejskich wynika, że gwałt na randce jest poważnym problemem społecznym „w Polsce praktycznie nie słyszymy o problemie przemocy w związkach nastolatków, o gwałtach na randce, molestowaniu seksualnym dziewcząt; może się on wydawać społecznie nikły w porównaniu z bezkresem przemocy, do jakiej dochodzi w związkach osób dorosłych. Tymczasem statystyki biją na alarm. Przemoc w związkach nastolatków jest podobnie nasilona, jak to, co dzieje się w relacjach dorosłych. (A. Czapczyńska, Niebieska Linia 5/2009).

W Polsce nikt także regularnie nie monitoruje problemu przemocy i przemocy seksualnej wobec dziewcząt, co nie znaczy, że problem nie istnieje. „Gwałt na randce” – termin powszechnie znany i opisany w Stanach Zjednoczonych i krajach Unii Europejskiej nie jest praktycznie używany w Polsce. Jest objęty takim samym, jeśli nie większym tabu, jak termin „gwałt małżeński”.

Dlatego w 2017 roku nasza akcja będzie zajmować się właśnie problemem gwałtów na randce, by nagłośnić, ujawnić i przeciwdziałać.

DEFINICJA

Gwałt na randce/ gwałt dokonany przez znajomego
  • To stosunek seksualny bez naszej zgody dokonany przez znajomego lub przyjaciela.
Wymuszenie stosunku może odbyć się bez użycia siły; gwałt jest także wtedy, gdy ktoś nie jest w stanie wyrazić zgody na stosunek seksualny np. gdy ktoś śpi, jest nieprzytomny – traci świadomość w wyniku m.in. spożycia alkoholu.
 
STATYSTYKI
  • Ofiarami większości gwałtów i przemocy seksualnej są osoby młode pomiędzy 16. a 24. rokiem życia, kobiety w tej grupie wiekowej są cztery razy bardziej narażone na gwałt na randce niż jakiekolwiek inne.
  • Badania The Centers for Disease Control and Prevention (CDC) w USA pokazały, że 80% ofiar kobiet doświadczyło gwałtu na randce przed ukończeniem 25 lat, a prawie połowa doświadczyła gwałtu przed ukończeniem 18 roku życia.
  • 42% kobiet, które doświadczyło gwałtu na randce nikomu o tym nie powiedziało, nigdzie nie zgłosiło.
  • 84% kobiet, które zostały zgwałcone, znało sprawców.
  • 84% mężczyzn, którzy dopuścili się gwałtu na randce, nie definiowało tego zdarzenia jako gwałt.
(dane pochodzą z badań przeprowadzonych w USA)
 
Jednocześnie wszystkie angażujące się miejscowości podczas akcji wyrażą swoje poparcie dla pani Aleksandry z Elbląga, zgwałconej przez ratowników medycznych i od czterech lat dochodzącej swoich praw.

Bądź solidarna z kobietami i dziewczynami, które doświadczają przemocy.

Dołącz do akcji Nazywam się miliard/One Billion Rising Poland!

Powiedz razem z nami:
JEDNA ZA MILIARD. MILIARD ZA JEDNĄ!

Źródło informacji i Kontakt: Adrianna Brzoska, tel. 695 766 020
 
Więcej informacji o akcji w całej Polsce: http://www.feminoteka.pl/obr2017                                                         

  • logotypMDKMuzeum Technik CeramicznychMiejski Ośrodek Sportu i RekreacjiLogoPiMBPlogotypsprzetratwownictwa
  • wfosigw2016kampania_edukacyjnaWFOSiGW_osrodekmopiprSpółdzielnia Mieszkaniowa w Kole
  • Telewizja Kablowa Spółdzielni Mieszkaniowej w KoleKALPSWielkopolski Regionalny Program OperacyjnyPO Kapitał LudzkiLokalna Organizacja Turystyczna "MARINA"
  • Postaw na rodzinęZwiązek Miast PolskichNarodowe Siły Rezerwowe