tel. (63) 272-23-11  
100rocznica4
Miasto Koło
Niedziela, 27 maja 2018   Imieniny: Jana, Juliusza, Radowita

W Kole powołano Stowarzyszenie Kolskiej Mniejszości Narodowej

15 lutego 2017 roku w kolskim magistracie odbyło się spotkanie z przedstawicielami Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Mniejszości Niemieckiej w Zielonej Górze. W wyniku prowadzonych przez Burmistrza Miasta Koła rozmów z rodzicami dzieci, które od 01 września 2016 r.  uczą się bezpłatnie języka niemieckiego oraz z dyrektorami kolskich szkół oraz nauczycielami uczących języka niemieckiego, jak też zaproszonymi gośćmi powołano Stowarzyszenie Kolskiej Mniejszości Narodowej.

Po zarejestrowaniu w Krajowym Rejestrze Sądowym nabędzie ono osobowość prawną i będzie mogło łączyć się w związki stowarzyszeń. Jednak najistotniejszą jego rolą będzie uzyskanie możliwości korzystania z ofiarności publicznej i przyjmowania dotacji od organów władzy państwowej i innych instytucji. Na spotkaniu uchwalono statut stowarzyszenia oraz powołano jego władze: zarząd i organ kontroli wewnętrznej tzw. komisję rewizyjną. Ustalono zasady funkcjonowania, obszary i programy działalności stowarzyszenia. Przewodniczącą zarządu została Pani Aleksandra Golon – nauczycielka języka niemieckiego ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Kole.

Podczas spotkania przedstawiciele zielonogórskiego towarzystwa przypomnieli o dodatkowych atutach wynikających z korzystania przez dzieci z nauki języka niemieckiego, tj. wymiany międzynarodowej uczniów, organizowania obozów językowych, wycieczek szkolnych, koncertów, dwujęzycznych klubów dyskusyjnych, zasobów IT (sprzętu komputerowego wraz z oprogramowaniem i dodatkowymi urządzeniami telekomunikacyjnymi i teleinformatycznymi ułatwiającymi naukę języka niemieckiego). Uczniowie mają możliwość zapoznania się z historią, geografią, kulturą i sztuką naszego sąsiada.

Włodarzowi naszego miasta bardzo zależy, by z roku na rok liczba chętnych do nauki tego języka wzrastała. Dokłada wszelkich starań, by lekcje prowadzone były na jak najwyższym poziomie edukacyjnym z wykorzystaniem najnowocześniejszych technologii.Należy podkreślić, że język niemiecki jest jednym z najczęściej używanych języków w Europie. Używa się go nie tylko w Niemczech, ale również w Austrii, Luksemburgu, Szwajcarii i Lichtensteinie. Niemcy są największą potęgą gospodarczą w Unii Europejskiej i czwartym najlepiej rozwiniętym gospodarczo krajem na świecie, dlatego znajomość języka niemieckiego otwiera możliwości biznesowe. Ponadto należy on do języków, które można szybko opanować.

Znajomość języków obcych ma w obecnych czasach zasadnicze znaczenie dla każdego człowieka. Wpływa na jego rozwój kulturowy, społeczny i zawodowy. Oswaja obcy świat. To konieczność oraz szansa na lepsze i ciekawsze życie. Dlatego też intencją włodarza naszego miasta jest, by już od dziecka uczyć się języków obcych. Realizacja tej idei przejawia się w pozyskiwaniu jak największych środków finansowych na stworzenie warunków umożliwiających dzieciom bezpłatną naukę.
  • logotypMDKMuzeum Technik CeramicznychMiejski Ośrodek Sportu i RekreacjiLogoPiMBPlogotypsprzetratwownictwa
  • wfosigw2016kampania_edukacyjnaWFOSiGW_osrodekmopiprSpółdzielnia Mieszkaniowa w Kole
  • Telewizja Kablowa Spółdzielni Mieszkaniowej w KoleKALPSWielkopolski Regionalny Program OperacyjnyPO Kapitał LudzkiLokalna Organizacja Turystyczna "MARINA"
  • Postaw na rodzinęZwiązek Miast PolskichNarodowe Siły Rezerwowe