tel. (63) 272-23-11  
100rocznica4
Miasto Koło
Poniedziałek, 21 maja 2018   Imieniny: Kryspina, Wiktora, Jana

„Gdybym był Mikołajem, to…”

16 lutego 2017 r. w siedzibie PiMBP w Kole odbyło się uroczyste podsumowanie konkursów literackich:  „Gdybym był Mikołajem, to…” – konkurs był skierowany do uczniów szkół podstawowych i gimnazjów – i „Moja opowieść o Świętym Mikołaju” – konkurs był adresowany do osób dorosłych i miał zasięg ogólnopolski. Organizatorami konkursów byli: z ramienia SOSW w Kole – Krystyna Wasilewska, Agnieszka Sójecka i Marta Oblizajek, z ramienia PiMBP – Aleksandra Kowalska i Anna Pietruszka.

Na ogłoszone konkursy literackie wpłynęło w sumie 46 prac z województw: śląskiego, łódzkiego i wielkopolskiego. Honorowy patronat nad konkursem literackim adresowanym do osób dorosłych sprawowali: Starosta Powiatu Kolskiego i Burmistrz Miasta Koła, a patronat medialny objęła Telewizja Kablowa SM.

Pani Krystyna Wasilewska, podsumowując konkursy, podziękowała Twórcom za to, że zaprosili czytelników opowiadań do świata swojej wyobraźni i za to, że wychowankowie SOSW mieli możliwość poszerzenia wiedzy o swoim wyjątkowym Patronie – Świętym Mikołaju.

Z nadesłanych na konkursy opowiadań dowiadujemy się, że:
 • Święty Mikołaj ma moc naprawiania niesprawiedliwości świata – ofiarowuje pomoc potrzebującym, niesie pokój i radość.
 • Święty Mikołaj może też być kobietą w gustownym, czerwonym kubraczku.
 • Mikołaj zabiera dzieci na wycieczki do fabryki słodyczy, organizuje bale dla elfów.
 • Nie daje prezentów niegrzecznym dzieciom albo – w innym opowiadaniu – rozdaje je wszystkim, niezależnie od stopnia grzeczności i niegrzeczności.
 • Mikołaj sam czasami potrzebuje pomocy, np. gdy zaskoczy go śnieżyca lub zepsują się sanie, i umie o nią prosić.
 • Mikołaj zaprasza do szkoły wesołe miasteczko.
 • Wyłącza światło, by rodziny odnalazły drogę do siebie w wigilijny wieczór i przekonały się, że można wspólnie spędzać czas bez zdobyczy cywilizacji.
 • Święty Mikołaj chodzi po lekcjach po szkole (tak jest w SOSW w Kole) i rozkłada na parapetach dobre uczucia: przyjaźń, szczęście, empatię, cierpliwość.
 • My sami także możemy być Świętymi Mikołajami – musimy tylko rozejrzeć się wokół siebie i dostrzec tych, którzy potrzebują naszej pomocy i uwagi.
Organizatorzy konkursów literackich zapewnili, że wszystkie nagrodzone i wyróżnione prace konkursowe znajdą swoje godne miejsce w Izbie Patrona istniejącej w SOSW w Kole i na pewno będą często czytane i to nie tylko w okresie przedświątecznym.

Laureaci konkursów literackich z poszczególnych kategorii wiekowych odbierali nagrody z rąk pani Anny Pajor – Naczelnika Wydziału Oświaty Starostwa Powiatowego w Kole, pana Zenona Wasiaka z Wydziału Promocji i Zarządzania Kryzysowego w Starostwie Powiatowym w Kole, pani Elżbiety Budzińskiej – dyrektor SOSW w Kole, pani Aleksandry Kowalskiej – dyrektor PiMBP w Kole, pani Anny Pietruszki z PiMBP w Kole i pań: Agnieszki Sójeckiej i Marty Oblizajek z Popołudniowego Klubu Książkolubów, działającego w SOSW w Kole. Nagroda Starosty Powiatu Kolskiego trafiła w ręce pani Izabeli Michty z Sosnowca, a Nagroda Burmistrza Miasta Koła powędrowała do pani Joanny Kwiatkowskiej z Koła.

Bardzo wzruszającą częścią podsumowania konkursów literackich był moment, w którym laureaci zaprezentowali swoje opowiadania zgromadzonemu w PiMBP audytorium. A było ono naprawdę spore, bo składało się – oprócz zwycięzców konkursów – także z towarzyszących im rodziców i nauczycieli.

Następna edycja konkursu literackiego o Świętym Mikołaju już w październiku, tym razem będzie to ogólnopolski konkurs literacki przeznaczony dla dzieci i młodzieży szkolnej oraz osób dorosłych.
 
Tekst: Popołudniowy Klub Książkolubów – SOSW w Kole
Zdjęcia: Anna Pietruszka – PiMBP w Kole

 • logotypMDKMuzeum Technik CeramicznychMiejski Ośrodek Sportu i RekreacjiLogoPiMBPlogotypsprzetratwownictwa
 • wfosigw2016kampania_edukacyjnaWFOSiGW_osrodekmopiprSpółdzielnia Mieszkaniowa w Kole
 • Telewizja Kablowa Spółdzielni Mieszkaniowej w KoleKALPSWielkopolski Regionalny Program OperacyjnyPO Kapitał LudzkiLokalna Organizacja Turystyczna "MARINA"
 • Postaw na rodzinęZwiązek Miast PolskichNarodowe Siły Rezerwowe