tel. (63) 272-23-11  
100rocznica4
Miasto Koło
Poniedziałek, 21 maja 2018   Imieniny: Kryspina, Wiktora, Jana

Efekty spotkania burmistrza w NFOŚiGW oraz MR

Po raz kolejny Burmistrz Miasta Koła Stanisław Maciaszek odbył spotkania na wysokim szczeblu w Warszawie w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, w Ministerstwie Ochrony Środowiska oraz w Banku Gospodarstwa Krajowego. 

W dniu wczorajszym tj. 13.04.2017 r. uzyskał wysoko satysfakcjonujące informacje o aprobacie zweryfikowanych wniosków o przyznanie unijnych środków na rewitalizację parków miejskich, budowę Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych oraz budowę pierwszego odwiertu geotermalnego. Oficjalne decyzje w powyższych sprawach zostaną wydane w pierwszej dekadzie maja 2017 r. Ponadto włodarz prowadził dalsze rozmowy w sprawie uzyskania przez Gminę Miejską Koło dofinansowania na drugi tzw. zatłaczający odwiert geotermalny. Jednocześnie otrzymał zapewnienie, że dofinansowanie w tym zakresie zostanie naszej gminie udzielone, gdyż jest to obszar gospodarki, na którym bardzo zależy naszemu państwu. Jest to bardzo budująca informacja, potwierdzająca, że dotychczasowe starania nie zostały zniweczone, a ich efekty będą widoczne dla przyszłych pokoleń.

Na spotkaniu w BGK rozmawiano m.in. o realizacji programu Mieszkanie Plus. Przypomnijmy, że jest to nowy program rządowy mający ułatwić Polakom tańszy wynajem mieszkań. Zakłada on budowę dostępnych cenowo mieszkań na wynajem z opcją wykupu. Inwestycje mają być realizowane na zasadach rynkowych, na działkach, które są w posiadaniu jednostek samorządu terytorialnego, Skarbu Państwa i spółek z jego udziałem oraz inwestorów prywatnych, z wykorzystaniem finansowania z funduszy zarządzanych przez BGK Nieruchomości SA. Średnia cena wynajmu lokum w programie Mieszkanie Plus, w zależności od lokalizacji, ma wynosić od 10 zł do 20 zł za m² na miesiąc. Jeśli będziemy za takie mieszkanie płacić przez 30 lat, to po tym okresie staniemy się jego właścicielem. W sytuacji, gdybyśmy nie mogli opłacać czynszu zostaną na bieżące opłaty uruchomione środki zgromadzone w poprzednich latach na subkoncie na wykup mieszkania.

Gmina Miejska Koło jeszcze raz zweryfikuje koncepcję budowy mieszkań w ramach programu Mieszkanie Plus. W pierwszej fazie planowane jest powstanie 100 mieszkań dla stu rodzin. BGK zobowiązał się do przedłożenia burmistrzowi do akceptacji analizy finansowe dotyczące systemu spłat zobowiązań przez 25 lat. W przypadku akceptacji tego programu budowa rozpoczęłaby się jeszcze w tym roku.

Opracowała: Ilona Stasiak-Malczyk 
  • logotypMDKMuzeum Technik CeramicznychMiejski Ośrodek Sportu i RekreacjiLogoPiMBPlogotypsprzetratwownictwa
  • wfosigw2016kampania_edukacyjnaWFOSiGW_osrodekmopiprSpółdzielnia Mieszkaniowa w Kole
  • Telewizja Kablowa Spółdzielni Mieszkaniowej w KoleKALPSWielkopolski Regionalny Program OperacyjnyPO Kapitał LudzkiLokalna Organizacja Turystyczna "MARINA"
  • Postaw na rodzinęZwiązek Miast PolskichNarodowe Siły Rezerwowe