tel. (63) 272-23-11  
100rocznica4
Miasto Koło
Środa, 20 czerwca 2018   Imieniny: Bogny, Florentyny, Bożeny

„Kto ty jesteś? Polak mały!”- Święto Flagi w Przedszkolu nr 5 w Kole

Wszyscy doskonale wiemy jak ważne jest poczucie przynależności do grupy społecznej, najbliższej rodziny, kraju w którym żyjemy. Miesiąc maj dostarcza nam możliwości do kształtowania postaw szacunku do historii naszego kraju, symboli narodowych, rozbudzania tożsamości narodowej. Jedną z tych możliwości jest Dzień Flagi Rzeczpospolitej Polskiej, który obchodzimy w całym kraju 2 maja. To ważne dla wszystkich Polaków święto państwowe, ustanowił Sejm w 2004 roku i dostarcza małym przedszkolakom wiele radości oraz wzniosłych przeżyć. Flaga z biało – czerwonymi barwami , godło biały orzeł w koronie na czerwonej tarczy, hymn „Mazurek Dąbrowskiego” to symbole narodowe naszego państwa podkreślające charakter, niezależność, dumę. To one jednoczyły Polaków   w trudnych historycznych chwilach w kraju i poza granicami. Dzięki nim dziś możemy zamanifestować zjednoczenie duchowe z narodem podczas ważnych dla kraju wydarzeń.

By uczcić Święto Flagi oraz przypomnieć sobie ważne informacje o symbolach narodowych pięcio i sześciolatki z grupy III wraz z nauczycielką p. E. Szacowną zaprosiły całą społeczność przedszkolną    na uroczysty apel pod hasłem: „Kto ty jesteś? Polak mały!”. Celem tej uroczystości było nabywanie szacunku do symboli narodowych, ale także kształtowanie postawy patriotyzmu, rozbudzanie zainteresowań Polską, jej pięknem kultury i tradycji oraz kształtowanie u dzieci poczucia przynależności narodowej. Po powitaniu wszystkich gości dzieci zaprezentowały program artystyczny o charakterze patriotycznym, w którym nie zabrakło wierszy: J. Białobrzeskiej „Moja mała Ojczyzna”, Z. Tyszkiewicz „Święto Flagi”, czy też Cz. Janczarskiego „Co to jest Polska” i „Barwy ojczyste”. Zaprosiły przedszkolaków do wspólnego zaśpiewania hymnu Polski „Mazurka Dąbrowskiego” i rapowania „Katechizmu małego dziecka” W. Bełzy. Ponadto pięknie zaśpiewały piosenkę „Flaga” oraz zatańczyły układ taneczny do piosenki „Hej, hej, ułani malowane dzieci”. Nie zabrakło zagadek, wyjaśnień i  wielu pozytywnych emocji.

Po zakończeniu części oficjalnej uroczystości wszyscy przedszkolacy z biało–czerwonymi wstążkami, chorągiewkami, balonami przygotowani byli by przemaszerować ulicami miasta Koła. Niełaskawa tego dnia aura uniemożliwiła wyjście. Nie zmienia to faktu , że cała społeczność przedszkolna uczciła zbliżające się Święto Flagi najlepiej jak to możliwe. Mieszkańcom naszego miasta o tym ważnym święcie przypominać będą widoczne w przestrzeni miejskiej flagi, podobnie jak zdjęcia z uroczystości zorganizowanej z tej okazji w PM 5.

Z pewnością uroczystość zorganizowana przez dzieci z grupy III pozwoliła nabrać przekonania o ważnej roli flagi w życiu każdego Polaka. Symbole narodowe nie będą dla dzieci pustymi znakami, lecz wiązać się będą z tożsamością, pamięcią,  nadzieją, patriotyzmem i przynależnością do państwa.

oprac. E. Sz. PM 5 Koło
foto R.Z. PM 5 Koło

  • logotypMDKMuzeum Technik CeramicznychMiejski Ośrodek Sportu i RekreacjiLogoPiMBPlogotypsprzetratwownictwa
  • wfosigw2016kampania_edukacyjnaWFOSiGW_osrodekmopiprSpółdzielnia Mieszkaniowa w Kole
  • Telewizja Kablowa Spółdzielni Mieszkaniowej w KoleKALPSWielkopolski Regionalny Program OperacyjnyPO Kapitał LudzkiLokalna Organizacja Turystyczna "MARINA"
  • Postaw na rodzinęZwiązek Miast PolskichNarodowe Siły Rezerwowe