tel. (63) 272-23-11  
bliskobaner
Miasto Koło
Piątek, 15 listopada 2019   Imieniny: Alberta, Leopolda, Odalii

Dzień Sztuki Kolskiej

Na przekór sentencji „Cudze chwalicie, swego nie znacie” kolanie i sympatycy imprez miejskich mogli zapoznać się z ofertą kulturalną lokalnych instytucji i stowarzyszeń za sprawą zorganizowanego po raz pierwszy Dnia Sztuki Kolskiej.

Inicjatywa urządzenia takiego lokalnego święta wyszła z Państwowej Szkoły Muzycznej w Kole, a dokładnie pomysł zgłosiła pani Lidia Frankowska, przewodnicząca Rady Rodziców. – Priorytetem przedsięwzięcia była promocja rodzimej sztuki – wyjaśnił dyrektor PSM Marek Kłaniecki. – Chcieliśmy dać możliwość dzieciom i młodzieży obcowania z różnymi dziedzinami sztuki, wzbudzenia nowych zainteresowań, gdyż wychowanie przez sztukę przynosi korzyści intelektualne, pobudza kreatywność. Innym aspektem jest także pokazanie działań niekomercyjnych, mających miejsce w naszym lokalnym środowisku, a nie w wielkich miastach.

Dokładnie 6 października na parkingu przed Urzędem Skarbowym „próbkę” działań pokazali wychowankowie Państwowej Szkoły Muzycznej, instruktorzy i sekcje Miejskiego Domu Kultury (pracownia ceramiczna i warsztaty quilingu), Studio Piosenki, reprezentanci Zespołu Szkół Plastycznych, członkowie Kolskiego Klubu Fotograficznego „Fakt”, Manufaktura Piosenki Harcerskiej „WARTAKI” oraz indywidualni rękodzielnicy - Paulina Polichnowska (biżuteria), Grażyna Gołdych i Teresa Brzoska (ozdoby z bibuły). W namiotach rozstawionych przez Komendę Hufca ZHP oraz pod gołym niebem prezentowano wytwory rąk, koncertowano, szkicowano, fotografowano, jednym słowem, wiele się działo. Uczestnicy spotkania oraz przypadkowi przechodnie zatrzymywali się przez chwilę w tym swoistym „kątku sztuki”, by zobaczyć np. jak lepi się naczynia, zapoznać się z pracami plenerowymi „plastyków”, zamówić karykaturę u artystów czy profesjonalne zdjęcie wykonane przez członków „Faktu”. Było to pierwsze przedsięwzięcie, ale organizatorzy (Państwowa Szkoła Muzyczna w Kole, Zespół Szkół Plastycznych, Urząd Miejski, Miejski Dom Kultury) żywią nadzieję, że na stałe zapisze się w kalendarzu imprez lokalnych. Szczególnie, że inne instytucje, organizacje oraz indywidualni twórcy już zapowiedzieli, że za rok zaprezentują swoją twórczość. Prawdopodobnie 2 edycja odbędzie się pod koniec wakacji, by aura była przychylniejsza.

Impreza spotkała się z aprobatą uczestników. Osoby zaangażowane w artystyczne życie miasta i biorące udział w organizowanych imprezach dobrze znają naszych artystów, dla pozostałych zaś była to zachęta do zainteresowania się rodzimą sztuką i pełniejszej bytności w lokalnej rzeczywistości.
  • logotypMDKMuzeum Technik CeramicznychMiejski Ośrodek Sportu i RekreacjiLogoPiMBPlogotypsprzetratwownictwa
  • wfosigw2016kampania_edukacyjnaWFOSiGW_osrodekwotmopipr
  • Spółdzielnia Mieszkaniowa w KoleTelewizja Kablowa Spółdzielni Mieszkaniowej w KoleKALPSWielkopolski Regionalny Program OperacyjnyPO Kapitał Ludzki
  • Lokalna Organizacja Turystyczna "MARINA"Postaw na rodzinęZwiązek Miast PolskichNarodowe Siły Rezerwowe