tel. (63) 272-23-11  
100rocznica4
Miasto Koło
Niedziela, 23 września 2018   Imieniny: Bogusława, Tekli, Liberta

Pośród galaktyki spojrzeń

5 października 2017 r. w Miejskim Domu Kultury w Kole odbyła się kolejna - już trzecia - akademia astronomiczna „POŚRÓD GALAKTYKI SPOJRZEŃ”. W bieżącym roku Szkoła Podstawowa nr 2 im. A. Mickiewicza w Kole włączyła się – jako jedna z czterech placówek w Polsce (obok Gdańska, Wrocławia i Ostrowa Wielkopolskiego) - w obchody Światowego Tygodnia Przestrzeni Kosmicznej (World Space Week).

Przedsięwzięcie jest kontynuacją projektów realizowanych w dawnym Zespole Szkół nr 1 w Kole przez Otwarty Klub Młodych Odkrywców „Kolska Wyspa”, służących promocji astronomii, fotografii satelitarnej, mechatroniki i STE(A)M (Science – Technology – Engineering – Art and Mathematics). Podczas akademii odbiorcom przypomniano sześć lat pracy dzieci i młodzieży skupionej wokół nauczyciela fizyki i mechatroniki Michała Kazimierczaka. Ponadto dokonano wręczania nagród uczestnikom konkursu plastycznego „Widok Ziemi z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej”, których fundatorem był Urząd Miejski w Kole. Na scenie został przedstawiony pokaz mobilnych robotów konstruowanych przez uczniów naszej szkoły. Zaciekawienie wywołał dron przemieszczający się nad widownią.

Warto dodać, że działania podejmowane w szkole w ubiegłym roku zostały nagrodzone przez Polsko- Amerykańską Fundację Wolności i firmę Boeing w konkursie „Mistrzowie KMO”. W obecnym roku p. M. Kazimierczak otrzymał od firmy Boeing za pośrednictwem Centrum Nauki Kopernik w Warszawie grant w wysokości 4 tys. złotych w ramach konkursu „Konstruktorzy marzeń” na zakup robotów i drona dla KMO „Kolska Wyspa”. 

Po uczniowskich prezentacjach odbył się wykład doktora Armanda Budzianowskiego, mentora ARISS Europa, naszego przyjaciela i inspiratora, który w 2011r. zapoczątkował nasz udział w międzynarodowych projektach NASA (Amerykańskiej Agencji Kosmicznej) i ESA (Europejskiej Agencji Kosmicznej). Punktem finałowym była projekcja filmu „Chopin: the Space Concert” w reżyserii Adama Ustynowicza. Film otrzymał Grand Prix na festiwalu filmowym w Monaco. Jest artystyczną syntezą muzyki Chopina i codziennego życia astronautów na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Spotkanie rozpoczęło się i zakończyło muzyką – najprzyjemniejszym wcieleniem wszelkich praw fizyki – w wykonaniu zespołu stworzonego przez uczniów szkoły, prowadzonego przez pana Marcina Cechowskiego.

Akademia odbyła się dzięki współpracy z Miejskim Domem Kultury, Urzędem Miejskim w Kole i Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych w Kościelcu. Przed nami kolejne wyzwania: oto w najbliższym miesiącu oczekujemy na przyjazd wystawy doświadczalnej z Centrum Nauki Kopernik – o nazwie „Naukobus” oraz pracujemy nad budową własnego mini satelity w projekcie CanSat.  

Źródło: SP Nr 2 w Kole
  • logotypMDKMuzeum Technik CeramicznychMiejski Ośrodek Sportu i RekreacjiLogoPiMBPlogotypsprzetratwownictwa
  • wfosigw2016kampania_edukacyjnaWFOSiGW_osrodekwotmopipr
  • Spółdzielnia Mieszkaniowa w KoleTelewizja Kablowa Spółdzielni Mieszkaniowej w KoleKALPSWielkopolski Regionalny Program OperacyjnyPO Kapitał Ludzki
  • Lokalna Organizacja Turystyczna "MARINA"Postaw na rodzinęZwiązek Miast PolskichNarodowe Siły Rezerwowe