tel. (63) 272-23-11  
100rocznica4
Miasto Koło
Sobota, 15 grudnia 2018   Imieniny: Niny, Celiny, Krystiany

Narodowe Święto Niepodległości w PM 5

Rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę można upamiętniać na różne sposoby.  Przypadająca na rok przyszły 100 rocznica tego ważnego wydarzenia, będzie z pewnością wyjątkowa. W tym roku okazją dla kształtowania i utrwalania postaw patriotycznych, również wśród najmłodszych, podejmowane są rozmaite projekty i zajęcia tematycznie związane z dniem 11 listopada. Nauczyciele PM 5 w Kole realizują je zgodnie z przyjętymi programami wychowania. W kalendarzu obok innych wydarzeń przedszkolnych mają one swoje znaczące miejsce. Uroczystość w PM 5 była jednocześnie nawiązaniem do hasła MEN, w myśl którego rok szkolny 2017/2018 ogłoszony został „Rokiem dla Niepodleglej”.

Kultywując tradycję, najstarsze przedszkolaki z Przedszkola Miejskiego nr 5 w Kole przygotowały rocznicowe okolicznościowe spotkanie z udziałem całej społeczności przedszkolnej. Wszystko po to, by najmłodsi lepiej mogli zrozumieć, co zawiera się w pojęciu Ojczyzna, narodowość, patriotyzm. Gościem honorowym była przedstawicielka organu prowadzącego pani Ilona Niemowna-Trębacka, której towarzyszyła dyrektor PM 5 pani Agnieszka Kozajda oraz pani Elżbieta Kosmalska.

Sześciolatki pod kierunkiem pani Izabeli Sochackiej przygotowały bogaty montaż słowno-muzyczny. W scenariuszu znalazły się  wiersze, piosenki, tańce odwołujące się do wartości uniwersalnych, patriotyzmu, wolności i godności. Prezentując swoje umiejętności wokalno-taneczne i recytatorskie starszaki stworzyły wyjątkowy nastrój. Deklamowane podniosłym tonem „Barwy ojczyste” Cz. Janczarskiego, „Katechizm polskiego dziecka” Wł. Bełzy czy „Nasze polskie ABC” Z. Staweckiego wybrzmiały miłością do ojczyzny. Nie zabrakło wytańczonej w parach poleczki, która mimo, że nie jest polskim tańcem narodowym, to w  wykonaniu przedszkolaków świetnie wpisała się w scenariusz uroczystości. Wszystkie zaś pozostałe przedszkolaki i towarzyszący im dorośli mogli poczuć dumę z posiadania symboli narodowych, wyrazić swoją miłość do Ojczyzny, wspólnie zaśpiewać Mazurka Dąbrowskiego. Odświętnego nastroju dopełniały galowe stroje starszaków przygotowane z życzliwą pomocą rodziców, okolicznościowa dekoracja oraz biało-czerwone wyróżniki każdej z przedszkolnych grup.

Dzięki obchodom Narodowego Święta Niepodległości przedszkolaki z PM 5 poszerzyły swoją wiedzę na temat historii kraju, dowiedziały się jak należy rozumieć pojęcie niepodległości, jak szanować flagę i godło, a także co to znaczy być Polakiem. Było więc o przywiązaniu do miejsca urodzenia, zamieszkania, języka, rodziny, własnego imienia i nazwiska.   
 
Po uroczystości dyrektor przedszkola pani Agnieszka Kozajda podziękowała sześciolatkom za zaangażowanie i wspaniały występ, prowadzącej za przygotowanie programu, a rodzicom za pomoc organizacyjną.

Wspólnie spędzony czas każde z dzieci przeżyło na swój indywidualny sposób. Obrazy, emocje i przykład starszych kolegów z pewnością długo pozostaną w  pamięci, podobnie jak budząca się świadomość tożsamości narodowej i poczucie dumy z bycia Polakiem. 
      
oprac. i foto: RZ PM 5 Koło
  • logotypMDKMuzeum Technik CeramicznychMiejski Ośrodek Sportu i RekreacjiLogoPiMBPlogotypsprzetratwownictwa
  • wfosigw2016kampania_edukacyjnaWFOSiGW_osrodekwotmopipr
  • Spółdzielnia Mieszkaniowa w KoleTelewizja Kablowa Spółdzielni Mieszkaniowej w KoleKALPSWielkopolski Regionalny Program OperacyjnyPO Kapitał Ludzki
  • Lokalna Organizacja Turystyczna "MARINA"Postaw na rodzinęZwiązek Miast PolskichNarodowe Siły Rezerwowe