tel. (63) 272-23-11  
bliskobaner
Miasto Koło
Piątek, 15 listopada 2019   Imieniny: Alberta, Leopolda, Odalii

XXIX Jesienne Śpiewanki nad Wartą

i chociaż jesień taka smutna, taka szara to dla Manufaktury Piosenki Harcerskiej WARTAKI jesień to wyjątkowy czas, czas na Jesienne Śpiewanki nad Wartą

25 listopada 2017 r. już po raz XXIX odbyły się na deskach Miejskiego Domu Kultury w Kole. Swój koncert tradycyjnie już Wartaki rozpoczęły piosenką „Jesień”, a na scenie stanęły wszystkie grupy Zespołu. Tegoroczny koncert, podobnie jak wszystkie wcześniejsze, prowadził dh Jerzy Biłas, który podsumował kolejny, kulturalny rok działalności Wartaków. Najważniejszymi wydarzeniami były m.in. udział w obchodach 100-lecia harcerstwa polskiego na ziemi kolskiej, warsztaty muzyczne w Załęczu Wielkim, zakup nowych instrumentów muzycznych oraz trzy Jodły – Złota, Srebrna i Brązowa – zdobyte podczas 44. Międzynarodowego Harcerskiego Festiwalu Kultury Młodzieży Szkolnej w Kielcach. Nie sposób pominąć pierwszego wartakowskiego wędrowania po Bieszczadach.

Corocznie oficjalną częścią koncertu jest złożenie obietnic zuchowych i przyrzeczeń harcerskich. Jest to dla małych Wartaków bardzo ważny moment, który pozostanie w pamięci do końca życia. Nad symboliczną gitarą pokrytą czerwono-białą flagą słowa przysięgi odebrali komendant Chorągwi Wielkopolskiej ZHP dh hm. Tomasz Kujaczyński, komendant Hufca dh hm. Leonard Jaroszewski oraz dh hm. Henryk Perzyński.

Rozbrzmiały dźwięki piosenki, to Małe Wartaki zaprezentowały się w pierwszej, muzycznej części koncertu. Gościnnie w interpretacjach muzycznych wystąpił król Kazimierz Wielki i Stokrotka Polna. Następnie w rytm perkusyjnych dźwięków wprowadziła publiczność wartakowska szkółka perkusyjna. Lekcje i naukę gry na perkusji prowadzi dh Janek Dziedziczak Wartak 9. Pokolenia. Z dumą na scenę wystąpiły Średniaki, które tego wieczoru przejęły symbolicznie mikrofony od swoich starszych kolegów i koleżanek, stając się 10. Pokoleniem zespołu. W skład weszli druhny: Joanna Matysiak, Gabrysia Żurawik, Zuzanna Szypulska, Karolina Szurgot, Amelia Trafna, Marcelina Czerwińska, Olga Leszcz, Zuzanna Knasiak, Michalina Płudowska, Aleksandra Kołacka, Karolina Czynszak, Dominika Opas (saksofon) i druhowie: Maksymilian Hamiga, Stach Dziedziczak , Patryk Miłoś (trabka), Jakub Bogacki, Krystian Pietrzak (gitara), Filip Parysek (instrumenty klawiszowe).

Wyjątkową atmosferę stworzyło żegnające się 9. Pokolenie: Igor Chruścielski, Martyna Grzelak, Michalina Hamiga – flet, Filip Prószyński, Marta Przyborowska, Aleksandra Rągowska, Oliwia Sobczak – skrzypce, Klaudia Sobieraj, Hania Szurgot, Filip Antoni Żurawik, Janek Dziedziczak - instrumenty perkusyjne, Karina Grochowska - instrumenty perkusyjne, Wojtek Kaźmierczak - gitara basowa, Aleksandra Krupińska - instrumenty klawiszowe, Bartek Woziński – gitara elektryczna. Wspierające druhny: Weronika Góralczyk, Dominika Michałowska.

W dziewiątym pokoleniu byli również: Klaudia Andrzejewska, Jakub Kołodziejczak, Natalia Nowicka, Łucja Ocalewska, Nadia Rusztyk, Maciek Piątek i Beniamin Nowak.

Gościnnie z 9. wystąpili dh phm. Jacek Adamczyk oraz przyjaciel Wartaków Krzysiek Toruński. Na scenie wśród wspomnień zaprezentowali swoje najbardziej ulubione piosenki, które pozostaną w ich sercach i w pamięci. Przyszedł czas wzruszeń i podziękowań. Przede wszystkim Najstarszemu Wartakowi, druhowi Henryk Perzyński, za lata wypełnione harcerskim ideałami, piosenką. 9 Pokolenie Wartaków zapisało się w historii zespołu w sposób szczególny. Swój koncertowy szlak 9. Pokolenie rozpoczęło 9 listopada 2013 r. podczas koncertu jubileuszowego 40-lecia działalności manufaktury piosenki harcerskiej WARTAKI, który był zarazem "Jesiennymi śpiewankami nad Wartą".

Sukcesów było wiele, a wśród najważniejszych znalazło się Grand Prix, 5 Jodeł wyśpiewanych podczas 42. i 44. Międzynarodowego Harcerskiego Festiwalu Kultury Młodzieży Szkolnej w Kielcach oraz nagranie własnej płyty pt. „Na szlaku słońca”. Znajduje się niej 11 piosenek repertuaru 9. Pokolenia Zespołu. W grudniu 2015 r. zaszczyceni zaproszeniem Kancelarii Prezydenta RP oraz Związku Harcerstwa Polskiego wzięli udział w jubileuszowym 25. przekazaniu Betlejemskiego Światła Prezydentowi RP. Dźwięki kolęd i pastorałek w wykonaniu 9. Pokolenia rozbrzmiały również w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. 9. Pokolenie brało udział w obchodach i jubileuszach, m.in. 100-lecia harcerstwa na Ziemi Kolskiej. Piosenką zainaugurowali program „Łączy nas Polska”, który jest realizowany przez Urząd Marszałkowski w Poznaniu. Jego celem jest promocja historii, tradycji i kultury Polski, jako kraju wielu narodów. Członkowie 9. wspierały każdy kolski finał WOŚP. W ukochanym mundurze i ze swoją ukochaną piosenką występowali na zlotach, spotkaniach, koncertach, na których wśród publiczności były osoby od 0 do 102 lat, cywile i mundurowi. Występy zawsze cieszyły się ogromnym zainteresowaniem, porywały do pląsów i do wspólnego śpiewania. Nie sposób wyrazić w słowach charakter członków 9. Pokolenia, ale skradło nie tylko nasze serca. Przeżyliśmy razem wiele przygód i wędrówek, nasze spotkania były nierzadko okazją do wzruszeń, niewyczerpanym źródłem radości i niezwykłych przeżyć. Tu zrodziły się przyjaźnie na wieki oraz zapoczątkowała miłość.

9. Pokolenie poza swoimi muzycznymi działaniami przez 4 lata swojego panowania integrując się ze wszystkimi grupami wartakowskimi szukało wiosny, wypoczywało latem, śpiewankowało jesienią, pląsało zimą realizując harcerskie tradycje Zespołu. Dziękujemy wam za wszystkie cudne chwile … to nie koniec … Jeszcze sobie nocą pośpiewamy, Jeszcze świtem opowiemy nasze niewyśnione sny. Kiedy lato sypnie złotem znowu się spotkamy, Spotkamy się na kilka dni.

W tym roku Wartaki przyjęły do swojego grona Przyjaciół Wartaków komendanta Chorągwi Wielkopolskiej ZHP dh hm. Tomasza Kujaczyńskiego.

Ostatnią częścią widowiska było wręczanie symbolicznych Autentycznych Kolskich Szprych dla tych, którzy szczególnie pomogli w organizacji Jesiennych Śpiewanek nad Wartą. I na koniec tradycji musiało stać się zadość - koncert zapętlił się piosenką "Jesień". Tym samym czeka nas kolejny rok pracy i oby był tak owocny jak ten poprzedni. A kolejne XXX śpiewanki już za rok.
 
pokochaj jesień, pokochaj jesień
 
Tekst: Katarzyna Hamiga
Foto: okrągłemiasto.pl, foto-video Wojciech Kasprzak, MDK Koło - Arkadiusz Gołębowski
  • logotypMDKMuzeum Technik CeramicznychMiejski Ośrodek Sportu i RekreacjiLogoPiMBPlogotypsprzetratwownictwa
  • wfosigw2016kampania_edukacyjnaWFOSiGW_osrodekwotmopipr
  • Spółdzielnia Mieszkaniowa w KoleTelewizja Kablowa Spółdzielni Mieszkaniowej w KoleKALPSWielkopolski Regionalny Program OperacyjnyPO Kapitał Ludzki
  • Lokalna Organizacja Turystyczna "MARINA"Postaw na rodzinęZwiązek Miast PolskichNarodowe Siły Rezerwowe