tel. (63) 272-23-11  
banerdnikola2019
Miasto Koło
Wtorek, 21 maja 2019   Imieniny: Kryspina, Wiktora, Jana

Orkiestry zagrały, zwycięzca jeszcze nie wyłoniony

W niedzielę, w Parku Moniuszki, odbył się XX Jubileuszowy Powiatowy Przegląd Orkiestr Dętych. Zgłosiło się 7 formacji (z Koła, Osieka Wielkiego, Kościelca, Dąbia, Dębów Szlacheckich, Kłodawy i Wrzącej Wielkiej), jednak nie wszystkim dane było wystąpić z koncertem, bowiem początkowo piękna pogoda przerodziła się w burzę z gradobiciem. Załamanie pogody spowodowało, że tylko część zespołów zaprezentowało się przed publicznością, a komisja oceniająca nie wyłoniła zwycięskiej kapeli, która zagra na Wojewódzkim Festiwalu Orkiestr Dętych.

Licznie przybyli słuchacze zadowoleni byli z miejsca koncertu, bowiem w cieniu parkowych drzew znaleźli chłód w ten upalny dzień, dodatkowo rozkoszując się muzyką. XX, jubileuszowy przegląd zorganizowali: Zarząd Oddziału Powiatowego ZOSP RP, Starostwo Powiatowe w Kole i Urząd Miejski w Kole. Celem przedsięwzięcia było ukazanie dorobku artystycznego orkiestr dętych, uaktywnienie oraz podnoszenie ich poziomu artystycznego, popularyzacja muzyki orkiestr w środowisku oraz rozwijanie postaw patriotycznych i obywatelskich, bowiem przegląd wpisał się w obchody 100-rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości. Święto muzyki w powiecie zaszczycili obecnością: starosta kolski Wieńczysław Oblizajek, wicestarosta Marek Banaszewski, przewodniczący Rady Miejskiej Artur Szafrański, radni powiatowi i gminy, wójtowie gmin, m.in. Kościelca i Osieka Małego, komendant powiatowy PSP, ksiądz kapelan Wojciech Szczepankiewicz, a w imieniu Burmistrza Miasta Koła naczelnik Wydziału Spraw Społecznych Edyta Fabisiak.

Przybyłe orkiestry, a zgłosiło się 7 formacji z powiatu, przemaszerowały parkową alejką, po czym wspólnie wykonały wiązankę pieśni patriotycznych.

Zgodnie z ustaleniami regulaminowymi, każdy zespół wystąpił z dowolnym repertuarem, prezentując 3 utwory, w tym co najmniej jeden patriotyczny, zaś w zakresie muzyki marszowej każda orkiestra zobowiązana była do wykonania utworu w ruchu (z możliwością musztry paradnej).

Podczas koncertu słuchacze pogłębili wiedzę o orkiestrach, bowiem przed prezentacjami był czas na krótką charakterystykę zespołów. Orkiestra Dęta Ochotniczej Straży Pożarnej w Kole (z orkiestrą współpracują 2 grupy taneczne - mażoretki pod nazwą: "GRAWITACJA" i "MAGIC GIRLS") w roku 2017 wzięła udział w: XIV Koncercie Noworocznym z Krystyną Giżowską, Powiatowym Przeglądzie Orkiestr Dętych PSP, III Festiwalu Orkiestr Dętych w Konopiskach - II miejsce, rozpoczęciu Festiwalu Malta w Poznaniu z raperem Lukiem, XI Turnieju Orkiestr Dętych o "Kryształowe Koło", Wojewódzkim Festiwalu Orkiestr Dętych o "Złoty Róg" - I miejsce. Orkiestra Dęta Ochotniczej Straży Pożarnej w Osieku Wielkim (z orkiestrą współpracuje 1 grupa taneczna - mażoretki) - bierze udział w uroczystościach państwowych, kościelnych, a także w przeglądach orkiestr oraz różnego rodzaju występach gminnych i powiatowych. Gminna Orkiestra Dęta Ochotniczej Straży Pożarnej w Kościelcu - głównie uświetnia uroczystości kościelne i państwowe w gminie Kościelec; w zespole grają dzieci, młodzież i dorośli; orkiestra prowadzi zajęcia kształcące nowych muzyków oraz szlifuje już nabyte umiejętności gry - zespół zaprasza nowych muzyków w swoje szeregi. Miejsko - Strażacka Młodzieżowa Orkiestra Dęta w Dąbiu - bierze udział w uroczystościach kościelnych i państwowych; zdobyła nagrodę Burmistrza na "Przeglądzie Dorobku Artystycznego GOK Dąbie". Orkiestra Dęta Ochotniczej Straży Pożarnej w Dębach Szlacheckich - bierze czynny udział w uroczystościach gminnych, kościelnych i w przeglądzie orkiestr. Działa w powiecie i poza nim: w Kaliszu, w Bazylice Św. Józefa na mszy, w Sandomierzu w kościele Św. Jakuba, u OO. Dominikanów na mszy oraz podczas innych okoliczności. Stowarzyszenie Górnicza Orkiestra Dęta "SOLANIE" w Kłodawie - bierze udział w każdej uroczystości na terenie gminy Kłodawa, przy okazji świąt państwowych, uroczystości religijnych i imprez lokalnych. Solanie często koncertują bez specjalnych okazji organizując spotkania orkiestry z miejscową społecznością na deskach Gminnego Ośrodka Kultury, w Domu Górnika i w innych miejscach.

Punktem kulminacyjnym roku artystycznego jest Barbórka, do której przygotowują się bardzo starannie. Orkiestra Solanie spotyka się z aplauzem w różnych zakątkach Polski podczas różnorodnych przeglądów, konkursów i występów gościnnych. Solanie koncertowali w Rumunii, Czechach, na Słowacji i w Niemczech. Gminna Orkiestra Dęta Ochotniczej Straży Pożarnej we Wrzącej Wielkiej w 2017 roku wzięła udział w: XIX Powiatowym Przeglądzie Orkiestr Dętych w Babiaku, Koncercie Kolęd - parafia Wrząca Wielka oraz we wszystkich imprezach gminno - parafialnych.

Nie wszystkie grupy zdążyły zaprezentować swoje umiejętności przed publicznością. W połowie koncertu rozpętała się burza z gradobiciem. Występy przerwano. Wznowiono po nawałnicy, jednak jedna z orkiestr zdążyła zrezygnować z udziału w imprezie, a pozostałe zagrały przy nielicznej już publiczności. Zatem komisja oceniająca nie wyłoniła zwycięzcy ani nie wręczyła podziękowań wszystkim zespołom. Stanie się to jednak w innych, bardziej przychylnych okolicznościach.
  • logotypMDKMuzeum Technik CeramicznychMiejski Ośrodek Sportu i RekreacjiLogoPiMBPlogotypsprzetratwownictwa
  • wfosigw2016kampania_edukacyjnaWFOSiGW_osrodekwotmopipr
  • Spółdzielnia Mieszkaniowa w KoleTelewizja Kablowa Spółdzielni Mieszkaniowej w KoleKALPSWielkopolski Regionalny Program OperacyjnyPO Kapitał Ludzki
  • Lokalna Organizacja Turystyczna "MARINA"Postaw na rodzinęZwiązek Miast PolskichNarodowe Siły Rezerwowe