tel. (63) 272-23-11  
bliskobaner
Miasto Koło
Poniedziałek, 24 lutego 2020   Imieniny: Macieja, Bogusza, Ja¶miny

Paxi był gościem Kosmicznej Akademii…

Historię udziału Polaków w poznawaniu i zdobywaniu przestrzeni kosmicznej ilustrowały prace, które napłynęły na ogólnopolski konkurs historyczno - plastyczny „Polacy i Kosmos”, rozstrzygnięty podczas wielkiej gali - Kosmicznej Akademii. Inicjatywa miała za zadanie przede wszystkim poszerzyć wiedzę dzieci i młodzieży o Polakach związanych z kosmosem oraz utrzymać w pamięci polski wkład w eksplorację wszechświata - zarówno astronautyki jak i kosmologii. Gościem specjalnym spotkania była maskotka Paxi, obcy z innej galaktyki, który występował na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej i pojawia się na ważnych imprezach organizowanych przez Europejską Agencję Kosmiczną. Promuje edukację związaną z kosmosem. Udział w kolskiej Akademii zainaugurował jego pobyt w Polsce.

Akademia została zorganizowana kilka dni przed okrągłą rocznicą lotu naszego rodaka w Kosmos. Organizatorami przedsięwzięcia byli: Armand Budzianowski - Mentor ARISS Europa (pomysłodawca konkursu, kolanin, naukowiec, krystalograf, aktywny krótkofalowiec, który chętnie, społecznie, dzieli się swą obszerną wiedzą), Sławomir Szymanowski - Koordynator PZK ds. ARISS oraz Miejski Dom Kultury w Kole i Polski Związek Krótkofalowców – PZK, a także liczne grono partnerów organizacyjnych i medialnych oraz sponsorów. To niecodzienne, edukacyjne wydarzenie objęła patronatem Z-ca Burmistrza Miasta Koła Elżbieta Modrzejewska. 

Czego można się było dowiedzieć podczas Kosmicznej Akademii? Co roku, 12 kwietnia obchodzony jest Dzień Kosmonautyki, dla upamiętnienia pierwszego lotu człowieka w Kosmos, który odbył się w 1961 roku. W tym dniu i w dniach następnych krótkofalowcy często nadają radiowo z pokładu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) obrazy skierowane do społeczeństwa na świecie. W tym roku były to obrazy przygotowane przez ARISS Europa, a zaprojektowane i wykonane w Polsce. Ich tematyka nawiązywała do rozpoczętych 40 lat temu międzynarodowych załogowych lotów kosmicznych w ramach programu Interkosmos. Polskim kosmonautą w tym programie był Mirosław Hermaszewski, który swoją kosmiczną podróż odbył również 40 lat temu – w dniu 27 czerwca 1978 roku. Zabrał w kosmos nasze emblematy narodowe – godło i flagę. Polska była czwartym krajem, który miał swojego obywatela w przestrzeni kosmicznej. Należy pamiętać, że to nie jedyny polski akcent kosmiczny. Wielu Polaków, począwszy od Mikołaja Kopernika, którego rocznicę śmierci obchodzimy 21 maja, przyczyniło się do eksploracji Wszechświata. Spoglądanie w niebo, to bliskie oraz bardzo dalekie, aby je poznawać, to nie tylko obserwacje z Ziemi, lecz również zaawansowane technologie, budowa teleskopów i radioteleskopów, to również astronautyka. W wielu przypadkach jest to możliwe dzięki polskim naukowcom i inżynierom, którzy projektują i konstruują urządzenia dla potrzeb różnych misji kosmicznych. Polskę z kosmosem „wiąże” nie tylko Mirosław Hermaszewski, a wcześniej Mikołaj Kopernik. Jest nim także m.in. Kazimierz Siemienowicz, Ignacy Łukaszewicz, Zygmunt Wróblewski, Karol Olszewski, Konstantin Ciołkowski. Podczas Akademii można było dowiedzieć się więcej o unikalnym i bardzo ciekawym programie edukacyjnym oferowanym przez ARISS (Amateur Radio on the International Space Stadion), umożliwiającym dzięki zaangażowaniu krótkofalowców i użyciu sprzętu radioamatorskiego organizowanie telekonferencji dla dzieci i młodzieży z astronautą przebywającym w przestrzeni kosmicznej na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Podczas Kosmicznej Akademii panowie Armand Budzianowski i Sławomir Szymanowski przedstawili licznie zgromadzonej młodzieży polskie akcenty w eksploracji kosmosu. Emitowane były filmy z Polskiej Kroniki Filmowej z lat 70-tych ubiegłego wieku, dot. lotu w kosmos oraz współczesne z udziałem PAXI, wypowiadającym się na tematy związane z kosmosem i życiem na ziemi, zaangażowanym np. w ekologię i wyjaśniającym efekt cieplarniany. Widok Ziemi z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej przedstawiły uczennice z klasy 7. Szkoły Podstawowej nr 2 w Kole: Marika i Julia. Pokaz robotów i omówienie projektu CanSAT opracowali: Ania, Kamil, Szymon, Wiktor i Jakub z kolskiej Szkoły Podstawowej nr 2. Na pytanie, czy z kosmosu nadają obrazki, odpowiadał Sławomir Szymanowski. Miłośnicy krótkofalarstwa mogli pogłębić swą wiedzę o pasji, a nowi w tej dziedzinie dowiedzieć się, ja rozpocząć tę przygodę. Czas urozmaicał młodzieży zaproszony zespół muzyczny.

Finałem spotkania było wręczenie nagród i wyróżnień laureatom konkursu. Zgłosiło się ok. 50 uczestników z całęj Polski. W najniższej kategorii, obejmującej przedszkolaków i uczniów klas I-III komisja oceniająca przyznała miejsce 1 Zofii Majewskiej z Przedszkola Miejskiego nr 1 w Kole, grupy III; miejsce 2 Franciszkowi Rakowiczowi z Przedszkola „MIŚ” w Szamotułach, klasy 0, a miejsce 3 Marii Temporale z Publicznej Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 7 im. Mikołaja Kopernika w Stalowej Woli, klasy 0. Wyróżnienia otrzymali: Julia Walczak z Publicznej Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 7 im. Mikołaja Kopernika w Stalowej Woli, klasy 0; Mja Ciebień z Publicznej Szkoły Podstawowej im. H. Sienkiewicza w Ostrowie, klasy 3; Nikola Plezia z Publicznej Szkoły Podstawowej im. H. Sienkiewicza w Ostrowie, klasy 3 oraz Joanna Sulowska z Publicznej Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 7 im. Mikołaja Kopernika w Stalowej Woli, klasy 0. W grupie uczniowie wyższych klas szkół podstawowych miejsce 1 zdobyła Anastazja Chodzińska ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. gen. Stanisława Dąbka w Lubaczowie, klasy 5; miejsce 2 Bartosz Rudny z Publicznej Szkoły Podstawowej im. H. Sienkiewicza w Ostrowie, klasy 6 zaś miejsce 3 Julii Sujeckiej ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Kole, klasy 4B. Wyróżnienia przypadły: Anecie Zagoździe ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Kole, klasy 6 oraz Patrycji Fedyk ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. gen. Stanisława Dąbka w Lubaczowie, klasy 5. Spośród gimnazjalistów i uczniów klas 7 najpiękniejsze prace wyszły spod ręki: Mariki Budzianowskiej ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Kole, klasy 7A (zdobywczyni 1 miejsca) oraz Izabeli Nogaj z Publicznej Szkoły Podstawowej im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Ociece, klasy 2 oddziału gimnazjalnego (2 miejsce). Wyróżnieniami uhonorowano: Elżbietę Racinowską z Zespołu Szkół nr 1, Gimnazjum nr 3 w Kole, klasy 2 oraz Magdalenę Tomczyk z Zespołu Szkół nr 1, Gimnazjum nr 3 w Kole, klasy 3.
  • logotypMDKMuzeum Technik CeramicznychMiejski Ośrodek Sportu i RekreacjiLogoPiMBPlogoARR
  • logotypsprzetratwownictwawfosigw2016kampania_edukacyjnaWFOSiGW_osrodekwot
  • mopiprSpółdzielnia Mieszkaniowa w KoleTelewizja Kablowa Spółdzielni Mieszkaniowej w KoleKALPSWielkopolski Regionalny Program Operacyjny
  • PO Kapitał LudzkiLokalna Organizacja Turystyczna "MARINA"Postaw na rodzinęZwiązek Miast PolskichNarodowe Siły Rezerwowe