tel. (63) 272-23-11  
bliskobaner
Miasto Koło
Środa, 24 lipca 2019   Imieniny: Kingi, Krystyny, Antoniego

Świadkowie „mrocznych czasów” poszukiwani

Instytut Pamięci Narodowej Komisja Ścigania Zbrodni Przeciwko Narodowi Polskiemu w Poznaniu realizuje kwerendę archiwalną, w tym w aktach śledztw prokuratorskich, dotyczącą zbrodni NKWD i UB w Kole. Planuje oględziny budynku przy ul. Grodzkiej 9, miejsca kaźni naszych rodaków w latach 1945-56 oraz spotkanie z miejscowymi świadkami. Dlatego Przewodniczący Rady Miejskiej w Kole Artur Szafrański, który na początku tego roku wystąpił do IPN z wnioskiem o przeprowadzenie badań historycznych w byłej siedzibie NKWD i UB, poszukuje świadków tamtych zdarzeń w Kole.

We wniosku wystosowanym w lutym br. do IPN Przewodniczący Rady napisał m.in. „Wychodząc naprzeciw licznym prośbom mieszkańców miasta Koła oraz w dbałości o pamięć Polaków - mieszkańców Koła - bestialsko pomordowanych w miejscach represji komunistycznych lat 1944-56, w imieniu Rady Miejskiej w Kole zwracam się z prośbą o przeprowadzenie badań historycznych w budynku przy ul. Grodzkiej 9 w Kole, będącym byłą siedzibą NKWD i Urzędu Bezpieczeństwa – miejscem kaźni Polaków w latach 1945-1956. Według informacji mieszkańców, świadków tamtych czasów, na terenie tym nadal mogą znajdować się szczątki osób zamordowanych i zakopanych, bądź zamurowanych w murach ww. budynku. Zwracamy się z prośbą o przeprowadzenie prac poszukiwawczych oraz badań naukowych na terenie byłej siedziby NKWD i UB w Kole przy ul. Grodzkiej 9. Mamy nadzieję, że badania przeprowadzone przez Państwa ustalą m.in. co stało się z ciałami osób, które w latach 40. i 50. XX wieku zostały zabite w budynku aresztu bądź zmarły tam w wyniku metod śledczych komunistycznych służb bezpieczeństwa". 

Teraz Przewodniczący Rady wraz z IPN poszukują świadków, którzy pamiętają jeszcze ten okres w Kole – posiadających jakieś dokumenty lub mających wiedzę o tych wydarzeniach. To bardzo ważny i konieczny element działania pracowników IPN. Przewodniczący prosi o kontakt za pośrednictwem Biura Rady mieszczącego się w ratuszu, tel. 63 262-75-44.
  • logotypMDKMuzeum Technik CeramicznychMiejski Ośrodek Sportu i RekreacjiLogoPiMBPlogotypsprzetratwownictwa
  • wfosigw2016kampania_edukacyjnaWFOSiGW_osrodekwotmopipr
  • Spółdzielnia Mieszkaniowa w KoleTelewizja Kablowa Spółdzielni Mieszkaniowej w KoleKALPSWielkopolski Regionalny Program OperacyjnyPO Kapitał Ludzki
  • Lokalna Organizacja Turystyczna "MARINA"Postaw na rodzinęZwiązek Miast PolskichNarodowe Siły Rezerwowe