tel. (63) 272-23-11  
100rocznica4
Miasto Koło
Czwartek, 13 grudnia 2018   Imieniny: Łucji, Otylii, Włodzisławy

„Barwa i broń” w kolskim muzeum

Ze stuleciem odzyskania niepodległości jest związana najnowsza wystawa w Muzeum Technik Ceramicznych w Kole. Możemy na niej wędrować po dziejach Polski poprzez oręż, który je kształtował.  Ekspozycja "Barwa i broń. Militaria od X do XX wieku” pochodzi z prywatnych zbiorów  Małgorzaty i Adama Urbaniaków z Poznania.

Ich bardzo ciekawa kolekcja pozwoliła stworzyć w kolskim muzeum wystawę o bardzo szerokich ramach historycznych, dającą przegląd najważniejszych wydarzeń z przeszłości naszego kraju. Możemy podziwiać m. in. zbroje, broń drzewcową, miecze i kordy. Do najciekawszych obiektów zaliczyć trzeba hełm z X wieku i zbiór średniowiecznych ostróg. Na wystawie zobaczymy także licznie zgromadzoną broń palną skałkową i kapiszonową. Większość z niej pamięta polskie zrywy niepodległościowe jak  Powstanie Listopadowe, wojny napoleońskie czy Powstanie Styczniowe. Dodatkowo zostały wyodrębnione stanowiska artyleryjskie z lufami armatnimi oraz z kulami o różnej gramaturze. Szczególną atrakcją jest duży zbiór broni białej. Pokazywane szable obejmują  XVIII w. – XX w. Wiele eksponatów jest związanych z Powstaniem Wielkopolskim 1919 r.  oraz wojną z bolszewikami w 1920 r. Są także polskie szable okresu międzywojennego. Osobna część obejmuje okres II Wojny Światowej prezentując uzbrojenie i umundurowanie armii, w których walczyli Polacy, na wszystkich frontach tego konfliktu. Okres walk o niepodległość zobrazowany jest ponadto o oryginalne dokumenty i wydawnictwa, fragmenty umundurowania i ekwipunku. Interesującą część wystawy stanowi bogata ikonografia i druki dające wspaniały pogląd na tło historyczne. Znajdziemy na niej grupę map i obrazów. W zestawieniu z sobą poszczególne elementy wystawy dają nam wspaniałą lekcję historii ziem polskich od X do XX wieku. Muzeum serdecznie zaprasza we wtorek 25 września o godz. 1730  na wernisaż z udziałem pana Adama Urbaniaka, który ujawni tajemnice poszczególnych zabytków.
 
  • logotypMDKMuzeum Technik CeramicznychMiejski Ośrodek Sportu i RekreacjiLogoPiMBPlogotypsprzetratwownictwa
  • wfosigw2016kampania_edukacyjnaWFOSiGW_osrodekwotmopipr
  • Spółdzielnia Mieszkaniowa w KoleTelewizja Kablowa Spółdzielni Mieszkaniowej w KoleKALPSWielkopolski Regionalny Program OperacyjnyPO Kapitał Ludzki
  • Lokalna Organizacja Turystyczna "MARINA"Postaw na rodzinęZwiązek Miast PolskichNarodowe Siły Rezerwowe