tel. (63) 272-23-11  
bliskobaner
Miasto Koło
Wtorek, 25 czerwca 2019   Imieniny: Łucji, Wilhelma, Albrechta
Sprzątanie świata to wspólna lekcja poszanowania środowiska. Jej celem jest promowanie nieśmiecenia, edukacja odpadowa oraz inicjowanie działań, dzięki którym zmniejszy się nasz negatywny wpływ na środowisko. W Kole zrodziła się tradycja organizowania przez Urząd Miejski w Kole Pikniku Ekologicznego będącego zwieńczeniem akcji „Sprzątanie Świata”. Do udziału w V edycji tej lubianej, plenerowej imprezy Burmistrz zaprasza 22 września w godz. 11.00-14.00 na plac przy ul. Prusa.

Piknik Ekologiczny przebiega pod hasłem „Akcja-segregacja”. Wydarzenie będzie miało charakter otwarty, a jego celem będzie promocja zasad ekologii - głównie w temacie selektywnej zbiórki odpadów. Zaplanowane jest mnóstwo atrakcji, a na wszystkie wstęp wolny. Propozycje z pewnością przypadną do gustu dzieciom i młodzieży, a do udziału zapraszamy całe rodziny. Będzie mnóstwo niespodzianek i sporo edukacji. Przewidziany jest zdrowy poczęstunek w formie jabłek z okolicznych sadów. Każdy uczestnik otrzyma sadzonkę. Będzie można wymienić makulaturą na bilet do kina. Przygotowane zostaną stoiska warsztatowe, na których będzie można wykonać biżuterię z recyklingu, ozdoby z wikliny papierowej, malowane torby,  skarbonki z butelek PET, ekonotesy,  ekoportfele - portfele z butelek PET i kartonów, ekozwierzaki z rolek po papierze toaletowym, plastikowych pojemników, korków po winie, zwierzakowe  przyborniki z recyklingu. Uczestnicy warsztatów otrzymają upominki.

Piknik będzie zwieńczeniem prowadzonej dzień wcześniej akcji sprzątania miasta. Uczniowie ze wszystkich szkół z terenu Koła, od przedszkoli po placówki ponadgimnazjalne, zaopatrzeni przez Urząd Miejski w rękawice i worki, zostaną skierowani do poszczególnych rejonów miasta, by pozbierać śmieci. W przedsięwzięcie zgłosiło zaangażowanie przeszło 2 tys. osób. Po akcji Koło będzie bardzo czyste. W tym roku, jak każdego, apelujemy o uszanowanie pracy najmłodszych mieszkańców Koła i zaprzestanie nagannej praktyki zaśmiecania swoich podwórek i ulic miasta.

Jednocześnie na terenie Lasku Komunalnego 10-osobowe zespoły szóstoklasistów przystąpią do gry terenowej pn. „wKOŁO odpadów”. Na wyznaczonym terenie zostanie zlokalizowanych kilka punktów z zadaniami. Uczniowie przemieszczać się będą do kolejnych punktów na zasadzie podchodów i rozwiązywać w nich zadania dotyczące odpadów, wpisując odpowiedzi na przygotowanej w tym celu karcie pracy. Karty zadań zostaną sprawdzone, a za najszybsze wykonanie zadań zostaną doliczone punkty. W dniu Pikniku Ekologicznego  zostanie wyłoniony zwycięzca gry terenowej (szkoła, która uzyska największą liczbę punktów za całość).

Wszystkie działania mają jeden wspólny cel – przekonać młode pokolenia, że śmiecąc zatruwamy środowisko – czyli siebie, niszczymy przyrodę, pozbawiamy się miejsc do odpoczynku i najwyższy czas zacząć szanować miasto, w którym żyjemy.

Sprzątanie Świata, a po nim wielki Piknik Ekologiczny

  • logotypMDKMuzeum Technik CeramicznychMiejski Ośrodek Sportu i RekreacjiLogoPiMBPlogotypsprzetratwownictwa
  • wfosigw2016kampania_edukacyjnaWFOSiGW_osrodekwotmopipr
  • Spółdzielnia Mieszkaniowa w KoleTelewizja Kablowa Spółdzielni Mieszkaniowej w KoleKALPSWielkopolski Regionalny Program OperacyjnyPO Kapitał Ludzki
  • Lokalna Organizacja Turystyczna "MARINA"Postaw na rodzinęZwiązek Miast PolskichNarodowe Siły Rezerwowe