tel. (63) 272-23-11  
bliskobaner
Miasto Koło
Sobota, 17 sierpnia 2019   Imieniny: Jacka, Anity, Mirona

Spotkanie z Bartłomiejem Grzanką w PiMBP w Kole

W Czytelni PiMBP w Kole - 22 lutego br. - odbyło się spotkanie z Bartłomiejem Grzanką, autorem opracowania książki Heinza Maya "Wielkie kłamstwo. Narodowy socjalizm w postaci nieznanej narodowi niemieckiemu".
 
Heinz May był niemieckim leśnikiem kierującym pracą Nadleśnictwa Koło z siedzibą w Gaju w okresie od stycznia 1940 do stycznia 1945 r. Jest autorem pamiętnika  "Die grosse Lüge. Der Nationalsozialismus, wie ihn das deutsche Volk nicht kennt. Ein Erlebnisbericht von H. Maya", nieocenionego źródła informacji o pierwszym utworzonym przez Niemców na terenie okupowanej Polski obozie zagłady w Chełmnie nad Nerem, a także o Nadleśnictwie Koło, które podczas okupacji znalazło się na terenie okręgu Rzeszy Kraj Warty - utworzonego z części terytorium Polski wcielonego do Rzeszy. Dokument ukazuje także ewolucję poglądów narodowego socjalisty - od fascynacji ideologią aż do jej całkowitego odrzucenia.
 
Edycja publikacji przedstawionej podczas piątkowego spotkania jest pierwszym pełnym wydaniem pamiętnika Maya w nowej redakcji językowej.
 
W  spotkaniu uczestniczyli m.in.: Kazimierz Kasperkiewicz - honorowy prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Miasta Koła nad Wartą, tłumacz drugiego rozdziału pamiętnika Heinza Maya [tłumaczenie znalazło się w "Materiałach do historii Nadleśnictwa Koła", opublikowanych w  związku z dziewięćdziesięcioleciem funkcjonowania nadleśnictwa w strukturze Lasów Państwowych (1925-2015)], burmistrz  Koła - Krzysztof Witkowski, wójt  Grzegorzewa - Bożena Dominiak, Mirosław Macherski - nadleśniczy Nadleśnictwa Koło.

Źródło: PiMBP w Kole
  • logotypMDKMuzeum Technik CeramicznychMiejski Ośrodek Sportu i RekreacjiLogoPiMBPlogotypsprzetratwownictwa
  • wfosigw2016kampania_edukacyjnaWFOSiGW_osrodekwotmopipr
  • Spółdzielnia Mieszkaniowa w KoleTelewizja Kablowa Spółdzielni Mieszkaniowej w KoleKALPSWielkopolski Regionalny Program OperacyjnyPO Kapitał Ludzki
  • Lokalna Organizacja Turystyczna "MARINA"Postaw na rodzinęZwiązek Miast PolskichNarodowe Siły Rezerwowe