tel. (63) 272-23-11  
banerblues2019
Miasto Koło
Czwartek, 20 czerwca 2019   Imieniny: Bogny, Florentyny, Bożeny

Emocje na scenie i w życiu

Wczoraj w gościnnych progach Miejskiego Domu Kultury w Kole dokonała się rzecz niezwykła - wystawiony został spektakl pt. "Otwórzmy się na... szczęście" będący kolską kulminacją obchodów Światowego Dnia Zespołu Downa.

Była to druga edycja przedsięwzięcia, które w ubiegłym roku, z rozmachem, zaistniało w kolskiej kulturze. Przedstawienie rozpoczęło się 21 minut po pełnej godzinie, symbolicznie nawiązując do liczby chromosomów.

Przypomnijmy, że w ubiegłym roku po raz pierwszy, aby podkreślić obchody Światowego Dnia Zespołu Downa w Kole, wystawione zostało widowisko muzyczno-taneczne pt. "Otwórzmy się na. bajkę" . Pomysłodawcą i koordynatorem przedsięwzięcia była p. Monika Kujawska, organizatorem Stowarzyszenie Malinowa Mamba, a honorowy patronat objął Niepubliczny Tęczowy Zespół Szkolno-Przedszkolny w Kole przy licznym wsparciu współorganizatorów, przyjaciół, ludzi dobrej woli. Widowisko pokazało licznie przybyłym uczestnikom, jak wspaniale młodzież i dzieci pełnosprawne współpracują na scenie z niepełnosprawnymi rówieśnikami. Artyści podzielili role i pięknie odegrali fragmenty bajek. Widownia była oczarowana.

Pomysłodawczyni zapewniła, że impreza stanie się wydarzeniem cyklicznym, a cel jaki jej przyświecał, to pokazać, że wszystkie dzieci są takie same. To, czego dokonała inicjatorka - Pani Monika - spotkało się z uznaniem ówczesnej rady miejskiej i włodarza, którzy dziękowali jej za pomysł i jego realizację, i prosili o kontynuację działań. Pani Monika bowiem "zaraziła" pomysłem liczne grono organizatorów i współorganizatorów, skutkiem czego lokalne środowiska artystyczne, społecznie i charytatywnie, przygotowały wielokolorowe, wzruszające widowisko integracyjne.

W tym roku było inaczej, choć równie wzruszająco. Na scenie mniej było kolorów, ale więcej emocji, więcej czasu na indywidualną refleksję.

Tegoroczny scenariusz miał zwrócić szczególną uwagę na fakt postrzegania dzieci z Zespołem Downa i ich rodziców przez społeczeństwo i stereotypy z tym związane. Przekaz bogaty był w treści edukacyjne i emocje. Na scenie stanęli wespół: dzieci z Niepublicznego Tęczowego Zespołu Szkolno - Przedszkolnego, młodzież ze Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego, dorośli z Warsztatów Terapii Zajęciowej przy PSONI w Kole oraz osoby z Zespołem Downa, aktorzy z Młodzieżowego Teatru Dramy i Pantomimy w Kole, studia wokalnego My Voice z Konina oraz dzieci z Zespołu Tanecznego Muza i Studia Tańca Rytmix Konin. Do akcji włączyło się Stowarzyszenie Malinowa Mamba, Urząd Miejski w Kole, Gmina Koło, Powiat Kolski i Miejski Dom Kultury w Kole oraz liczna grupa lokalnych stowarzyszeń, animatorów kultury, ludzi dobrego serca. - Jest tyle ludzi, którym trzeba by podziękować, że nie dam rady wszystkich wymienić - powiedział Oliver Kujawski, współpomysłodawca i jeden z realizatorów przedsięwzięcia, prywatnie tata 2-letniej dziewczynki z Zespołem Downa. - Chcieliśmy z Moniką połączyć rozrywkę z edukacją, zapytaliśmy znajomych o pomoc, nastawieni byli pozytywnie, rok temu nie sądziliśmy, że będzie tak duże zainteresowanie. W tym roku skontaktowały się z nami nawet organizacje zagraniczne. Tegoroczne widowisko z założenia było inne. Za pierwszym razem świadomie podstawiliśmy na rozrywkę. W tym roku przenieśliśmy wagę na edukowanie przez mocny ładunek emocjonalny, uświadamianie poprzez emocje. Osoby z Zespołem Downa mają marzenia, życiowe plany, chcą się realizować, przeżywają rzeczy pełniej od nas. To chcieliśmy w spektaklu pokazać.

A wszystkie te starania nastawione są na jeden cel główny: choć trochę zmienić dotychczasowe postrzeganie osób z Trisomią 21.
  • logotypMDKMuzeum Technik CeramicznychMiejski Ośrodek Sportu i RekreacjiLogoPiMBPlogotypsprzetratwownictwa
  • wfosigw2016kampania_edukacyjnaWFOSiGW_osrodekwotmopipr
  • Spółdzielnia Mieszkaniowa w KoleTelewizja Kablowa Spółdzielni Mieszkaniowej w KoleKALPSWielkopolski Regionalny Program OperacyjnyPO Kapitał Ludzki
  • Lokalna Organizacja Turystyczna "MARINA"Postaw na rodzinęZwiązek Miast PolskichNarodowe Siły Rezerwowe