tel. (63) 272-23-11  
bliskobaner
Miasto Koło
Środa, 23 października 2019   Imieniny: Marleny, Seweryna, Odylii

Łączy nas pamięć. Getto widziane oczami dziecka

W związku ze zbliżającym się Dniem Pamięci upamiętniającym zagładę Żydów w czasie II wojny światowej, uczniowie klas 6 –tych Szkoły Podstawowej nr 1 w Kole uczestniczyli w lekcji poświęconej życiu dzieci żydowskich w getcie. Na zaproszenie nauczycielki historii p. Moniki Brody zajęcia dla uczniów poprowadziły p. Małgorzata Grzanka oraz p. Magdalena Babik pracownicy Muzeum Kulmhof w Chełmnie nad Nerem.

Uczniowie zostali zapoznani z bohaterką książki „Bezsenność Jutki” Doroty Combrzyńskiej – Nogali, która opowiada o ciężkim życiu dzieci w getcie łódzkim. Jutka ze względu na swoje żydowskie korzenie wraz z dziadkiem i ciocią trafia do łódzkiego getta. Jej rodzice pewnego dnia zginęli. Dziewczynka wierzy, że kiedyś się spotkają, jak skończy się wojna. Póki co Jutka jest zmuszona żyć w miejscu otoczonym drutem kolczastym, gdzie panuje głód i zimno. Miejsca tego strzegą niemieccy żołnierze. Każdy dzień to walka o przetrwanie, o zdobycie jedzenie. Dziewczynka zaprzyjaźnia się z gawronem, którego otacza opieką i miłością. Czasami spogląda za mur, a widząc normalnych ludzi, zastanawia się, czym ona różni się od nich wszystkich, dlaczego oni są wolni, a ona z bliskimi zamknięta jest w tym okropnym miejscu.

Kolejny bohater, z którym, zapoznani zostali uczniowie to „Czika, piesek w getcie” Batszewy Dagan. Michałek – 5-letni bohater historii za wszelką cenę stara się uratować swojego ukochanego pieska w momencie, kiedy Niemcy wydali zakaz posiadania przez Żydów zwierząt domowych. Polska znajoma rodziny przechowuje Czikę do końca wojny.

To idealne historie do opowiedzenia młodszym uczniom. Nie straszą, nie napełniają lękiem i grozą. Panie Małgorzata i Magdalena używając prostego języka zrozumiałego dla uczniów szkoły podstawowej przedstawiły najtrudniejsze sprawy związane z Holocaustem - życie w getcie, pobyt w obozie koncentracyjnym, walkę o przetrwanie w wojennych warunkach.
 
Te opowiedziane przystępnym językiem historie, z pewnością  ułatwiły pokazanie  tragedii Żydów podczas II wojny światowej.
Kwiecień – miesiąc pamięci, szacunku i nadziei:
  • 19 kwietnia – rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim
  • 24 kwietnia – Marsz Pamięci w Lesie Rzuchowskim
Szkoła Podstawowa nr 1 w Kole dziękuje Paniom Małgorzacie Grzance i Magdalenie Babik za przyjęcie zaproszenia i przeprowadzenie lekcji dla uczniów klas 6-tych.

Źródło: SP Nr 1 w Kole
  • logotypMDKMuzeum Technik CeramicznychMiejski Ośrodek Sportu i RekreacjiLogoPiMBPlogotypsprzetratwownictwa
  • wfosigw2016kampania_edukacyjnaWFOSiGW_osrodekwotmopipr
  • Spółdzielnia Mieszkaniowa w KoleTelewizja Kablowa Spółdzielni Mieszkaniowej w KoleKALPSWielkopolski Regionalny Program OperacyjnyPO Kapitał Ludzki
  • Lokalna Organizacja Turystyczna "MARINA"Postaw na rodzinęZwiązek Miast PolskichNarodowe Siły Rezerwowe