tel. (63) 272-23-11  
bliskobaner
Miasto Koło
Środa, 20 listopada 2019   Imieniny: Anatola, Rafała, Edmunda

Nazwa ulicy 20 Stycznia pozostaje!

Mamy wiadomość, która najbardziej ucieszy osoby mieszkające przy ul. 20 Stycznia – nazwa ulicy pozostaje! Po półtorarocznej niepewności, wczoraj Burmistrz Miasta Koła Krzysztof Witkowski został poinformowany o decyzji Naczelnego Sądu Administracyjnego w tej sprawie.

Problem rozpoczął się dokładnie 5 stycznia 2018 r., kiedy wojewoda wielkopolski wydał zarządzenie zastępcze w sprawie nadania kolskiej ulicy 20 Stycznia nazwę Ignacego Paderewskiego w związku z ustawą o zakazie propagowania komunizmu, również w lokalnym nazewnictwie. W niespełna miesiąc Rada Miejska w Kole zdecydowała o wniesieniu skargi na zarządzenie. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu we wrześniu 2018 r. uchylił zaskarżone zarządzenie zastępcze wojewody (czyli utrzymał w mocy nazwę ul. 20 Stycznia). Od wyroku WSA wojewoda wielkopolski złożył skargę kasacyjną do naczelnego Sądu Administracyjnego w Poznaniu. Dokładnie 29 maja 2019 r. Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną wojewody. Zatem nazwa ulicy 20 Stycznia pozostaje.

- Cieszy mnie ostateczne rozstrzygnięcie sprawy, od początku stałem na stanowisku, że nazwa ulicy odwołuje się do głęboko zakorzenionej w świadomości mieszkańców daty 20 stycznia 1945 r., upamiętniając ją jako dzień wyzwolenia miasta spod okupacji niemieckiej i nie propaguje żadnego ustroju, a tym bardziej komunistycznego! To nadinterpretacja – powiedział kolski włodarz, dodając: - Lokalne odczucia względem „starej” nazwy są pozytywne. I nigdy nie zapominajmy, że w planach hitlerowskich na kolejne 30 lat było wyniszczenie narodu polskiego. Z tą świadomością waga wyzwolenia miasta jest jeszcze większa.
  • logotypMDKMuzeum Technik CeramicznychMiejski Ośrodek Sportu i RekreacjiLogoPiMBPlogoARR
  • logotypsprzetratwownictwawfosigw2016kampania_edukacyjnaWFOSiGW_osrodekwot
  • mopiprSpółdzielnia Mieszkaniowa w KoleTelewizja Kablowa Spółdzielni Mieszkaniowej w KoleKALPSWielkopolski Regionalny Program Operacyjny
  • PO Kapitał LudzkiLokalna Organizacja Turystyczna "MARINA"Postaw na rodzinęZwiązek Miast PolskichNarodowe Siły Rezerwowe