tel. (63) 272-23-11  
bliskobaner
Miasto Koło
Sobota, 18 stycznia 2020   Imieniny: Małgorzaty, Piotra, Liberty

Odkrywali piękno i aktualność polskich nowel

Podczas tegorocznej odsłony akcji Narodowe Czytanie Para Prezydencka wybrała do odczytu  nowele polskie – dokładnie osiem lektur na ósmą edycję przedsięwzięcia. W naszym mieście trudu organizacji akcji czytelniczej podjęła się Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna wraz z Zespołem Szkół Rolniczego Centrum Kształcenia Ustawicznego w Kościelcu, przy wsparciu samorządu miejskiego i powiatowego.

Czytane były fragmenty następujących nowel: Dobra pani – Elizy Orzeszkowej; Dym – Marii Konopnickiej, Katarynka – Bolesława Prusa, Mój ojciec wstępuje do strażaków (ze zbioru: Sanatorium pod Klepsydrą) – Bruno Schulza,  Orka – Władysława Stanisława Reymonta, Rozdzióbią nas kruki, wrony… – Stefana Żeromskiego, Sachem – Henryka Sienkiewicza oraz Sawa (z cyklu: Pamiątki Soplicy) – Henryka Rzewuskiego. Zdaniem prezydenta, był to „wybór tekstów, których wspólnym mianownikiem jest polskość w połączeniu z treściami uniwersalnymi, refleksją nad człowiekiem i społeczeństwem. Ich zwięzła forma idzie w parze z mistrzostwem stylu i plastycznością, która pozostawia w umysłach czytelników niezapomniane wrażenia. (…) Dziś teksty te nie straciły nic ze swej aktualności. Uczą nas, że w życiu powinniśmy kierować się szlachetnością i solidarnością, że nie wolno nam stracić wrażliwości na ludzką krzywdę ani zapomnieć o naszej historii”.

Organizatorzy kolskiej akcji zadbali o piękną oprawę akcji czytelniczej, stroje i rekwizyty z epoki, a udział dzieci i młodzieży z kolskich szkół skłonił do opracowania konkursu z nagrodami. Słuchacze musieli się wykazać wiedzą o lekturach, co nie było trudne, gdy się uważnie słuchało treści. Kto przyniósł swoją lekturę, otrzymał pamiątkową pieczęć.
  • logotypMDKMuzeum Technik CeramicznychMiejski Ośrodek Sportu i RekreacjiLogoPiMBPlogoARR
  • logotypsprzetratwownictwawfosigw2016kampania_edukacyjnaWFOSiGW_osrodekwot
  • mopiprSpółdzielnia Mieszkaniowa w KoleTelewizja Kablowa Spółdzielni Mieszkaniowej w KoleKALPSWielkopolski Regionalny Program Operacyjny
  • PO Kapitał LudzkiLokalna Organizacja Turystyczna "MARINA"Postaw na rodzinęZwiązek Miast PolskichNarodowe Siły Rezerwowe