tel. (63) 272-23-11  
bliskobaner
Miasto Koło
Sobota, 29 lutego 2020   Imieniny: Romana, Oswalda, Cyryla

75. rocznica wyzwolenia Koła

W związku z przypadającą 20 stycznia rocznicą wyzwolenia naszego miasta spod okupacji hitlerowskiej, delegacje samorządowców, radnych, spółek, instytucji i stowarzyszeń oraz partii politycznych złożyły kwiaty i zapaliły znicze na Cmentarzu Wojennym, przy pomniku. Każdego roku czczona jest pamięć poległych w walkach żołnierzy.
 
Delegacje przybyły na cmentarz wojenny, by oddać hołd poległym żołnierzom I Frontu Białoruskiego Armii Radzieckiej, która uczestniczyła w wyzwalaniu naszego miasta i poniosła straty. Nekropolia, choć obszarowo niewielka, jest ważnym miejscem pochówku. Tu zachował się najstarszy, znany pomnik w Kole z 1835 r. Spoczywają tu m.in. lotnicy polscy polegli w czasie lotu bojowego nad Kołem we wrześniu 1939 r. oraz przeszło 500 żołnierzy sowieckich poległych o wyzwolenie Koła w dniach 19-21 stycznia 1945 r. W naszym rejonie stacjonowały rezerwowe oddziały niemieckie, które w starciu z Armią Radziecką ustąpiły z okolicy.
 
Dziękując obecnym za przybycie, Burmistrz Miasta Koła Krzysztof Witkowski zaznaczył, że oddany został hołd bohaterstwu żołnierzy. - Nie czcimy systemu komunistycznego, totalitarnego, lecz oddajemy hołd żołnierzom, którzy oddali życie za to, żeby nasze miasto było wolne od okupacji hitlerowskiej, a pamiętać należy, że w planach niemieckich było w ciągu 30 lat wyniszczyć Polaków, poddać nas eksterminacji, więc dla mieszkańców Koła było to wyzwolenie.

Burmistrz zapewnił, że nigdy o tej rocznicy nie zapomni. - Dla mnie jako dla historyka ocena dokonań żołnierzy w dniach 19-21 stycznia 1945 roku jest jednoznaczna. Wielokrotnie spotykam się z opinią, że nie było to wyzwolenie lecz kolejna okupacja. Postawienie znaku równości oznaczałoby zrównanie próby eksterminacji (całkowitego wyniszczenia narodu, gdy nie istniało Państwo Polskie) z próbą narzucenia zależności. To są jednak dwie różne sytuacje.

- Jestem wzruszony państwa postawą - powiedział obecny na skromnej uroczystości były koniński parlamentarzysta,  Piotr Chojnacki. - I odwagą pana burmistrza, że szanuje to miejsce pamięci. Gdyby nie ci żołnierze, którzy wykazali się męstwem, by chronić nas wszystkich - nas by tu dziś nie było.
 
  • logotypMDKMuzeum Technik CeramicznychMiejski Ośrodek Sportu i RekreacjiLogoPiMBPlogoARR
  • logotypsprzetratwownictwawfosigw2016kampania_edukacyjnaWFOSiGW_osrodekwot
  • mopiprSpółdzielnia Mieszkaniowa w KoleTelewizja Kablowa Spółdzielni Mieszkaniowej w KoleKALPSWielkopolski Regionalny Program Operacyjny
  • PO Kapitał LudzkiLokalna Organizacja Turystyczna "MARINA"Postaw na rodzinęZwiązek Miast PolskichNarodowe Siły Rezerwowe