tel. (63) 272-23-11  
WOSP2019BANER
Miasto Koło
Środa, 16 stycznia 2019   Imieniny: Marcelego, Włodzimierza, Walerego

Jak Polska i Koło odzyskały niepodległość

W czwartek (09.11.) poprzedzający Narodowe Święto Niepodległości – w Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Kole – odbyły się dwa spotkania z prof. nadzw. dr hab. Piotrem Gołdynem, historykiem, historykiem wychowania, regionalistą, wykładowcą na Wydziale Pedagogiczno-Artystycznym w Kaliszu Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu; członkiem: Zarządu Kaliskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk, Towarzystwa Historii Edukacji, Komisji Heraldycznej przy Ministerstwie Administracji i Cyfryzacji w Warszawie [zajmuje się heraldyką i weksylologią (nauka zajmująca się badaniem wszelkiego rodzaju flag, ich historii i symboliki)]; autorem ponad 300 artykułów popularnych, popularnonaukowych i naukowych, autorem i redaktorem ponad 30 książek, redaktorem naczelnym Polonia Maior Orientalis (studia z dziejów Wielkopolski Wschodniej).

Wykładu „Jak Polska i Koło niepodległość odzyskały i jak w następnych latach rocznice świętowały” (wzbogaconego o pokaz multimedialny) wysłuchali: w godzinach dopołudniowych – młodzież z Liceum Ogólnokształcącego i Zespołu Szkół Ekonomiczno-Administracyjnych w Kole, a popołudniowych – odbiorcy dorośli.

Spotkania odbyły się w ramach projektu Miejskiego Domu Kultury w Kole „Zagrajmy jak w 1918”.

„Zagrajmy jak w 1918” – to nazwa zadania zainspirowanego wydarzeniami artystycznymi, odbywającymi się Kole, tuż po ucieczce zaborców. W zbiorach kolskiego muzeum znajduje się afisz informujący o tym, że 16 i 17 listopada 1918 r., na deskach nieistniejącego już dziś  teatru, odbyła się premiera komedii Jana Szutkiewicza (Szukiwicza) pt. „Popychadło”, w której grali kolscy aktorzy-amatorzy.

Projekt dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2021 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”.

Źródło: PiMBP w Kole

  • logotypMDKMuzeum Technik CeramicznychMiejski Ośrodek Sportu i RekreacjiLogoPiMBPlogotypsprzetratwownictwa
  • wfosigw2016kampania_edukacyjnaWFOSiGW_osrodekwotmopipr
  • Spółdzielnia Mieszkaniowa w KoleTelewizja Kablowa Spółdzielni Mieszkaniowej w KoleKALPSWielkopolski Regionalny Program OperacyjnyPO Kapitał Ludzki
  • Lokalna Organizacja Turystyczna "MARINA"Postaw na rodzinęZwiązek Miast PolskichNarodowe Siły Rezerwowe