tel. (63) 272-23-11  
100rocznica4
Miasto Koło
Sobota, 15 grudnia 2018   Imieniny: Niny, Celiny, Krystiany
W Szkole Podstawowej nr 3 im. Marii Konopnickiej w Kole odbył się Konkurs Wiedzy Historycznej zorganizowany przez Muzeum Technik Ceramicznych. Wzięli w nim udział uczniowie szkół podstawowych i gimnazjów  z terenu naszego miasta oraz uczeń Ośrodka Szkolno - Wychowawczego Bartłomiej Gębka. W związku przypadającą w tym roku 655. rocznicą nadania Kołu praw miejskich oraz obchodzonymi - Rokiem Tadeusza Kościuszki i Rokiem Marszałka Józefa Piłsudskiego pytania konkursowe opracowane przez dyrektora muzeum Tomasza Nuszkiewicza obejmowały tą tematykę. Uczestnicy musieli np. wiedzieć na ustroju jakiego miasta miało się wzorować Koło zgodnie z przywilejem lokacyjnym wydanym przez króla Kazimierza Wielkiego, jaką nazwę noszą fortyfikacje zbudowane przez Tadeusza Kościuszkę w Stanach Zjednoczonych, w których mieści się obecnie słynna amerykańska uczelnia wojskowa czy z kim polemizował Józef Piłsudski w pracy "Rok 1920". 

W kategorii szkół podstawowych pierwsze miejsce zajął Aleksander Działak ze Szkoły Podstawowej nr 3 im. Marii Konopnickiej, drugie Adam Rzeźnik ze Szkoły Podstawowej nr 4 im. Kawalerów Orderu Uśmiechu, a trzecie Konrad Zawiślak ze Szkoły Podstawowej nr 5 im. Arkadego Fiedlera. W kategorii gimnazjów najlepszy był Szymon Olejnicki z Gimnazjum nr 2 im. Polskich Olimpijczyków przed swoimi koleżankami z tej samej szkoły: Łucją Andrzejczak i Agnieszką Ziółkowską, które zajęły równorzędnie drugie miejsca. Zespołowo zwyciężyły Szkoła Podstawowa nr 4 im. Kawalerów Orderu Uśmiechu i Gimnazjum nr 2 im. Polskich Olimpijczyków. Szkoły te zostały nagrodzone pucharami burmistrza oraz książkami do szkolnej biblioteki. Wszyscy uczestnicy otrzymali specjalne pamiątkowe dyplomy i wraz z nauczycielami przygotowującymi ich do konkursu najnowszą publikację kolskiego muzeum poświęconą odbiorowi postaci Józefa Piłsudskiego w świadomości mieszkańców Ziemi Kolskiej.

Konkurs corocznie organizowany przez muzeum jest jednym z podejmowanych przez nie działań kształtujących w młodym pokoleniu zainteresowanie historią i promujących postawy patriotyczne. Organizatorzy serdecznie dziękują uczestnikom i ich opiekunom za udział w konkursie, a Pani Jolancie Wąsowicz - dyrektor Szkoły Podstawowej nr 3 im. Marii Konopnickiej w Kole za gościnne przyjęcie.

Źródło: MTC w Kole

Konkurs wiedzy historycznej

  • logotypMDKMuzeum Technik CeramicznychMiejski Ośrodek Sportu i RekreacjiLogoPiMBPlogotypsprzetratwownictwa
  • wfosigw2016kampania_edukacyjnaWFOSiGW_osrodekwotmopipr
  • Spółdzielnia Mieszkaniowa w KoleTelewizja Kablowa Spółdzielni Mieszkaniowej w KoleKALPSWielkopolski Regionalny Program OperacyjnyPO Kapitał Ludzki
  • Lokalna Organizacja Turystyczna "MARINA"Postaw na rodzinęZwiązek Miast PolskichNarodowe Siły Rezerwowe