tel. (63) 272-23-11  
miasto_top1
Miasto Koło
Środa, 20 marca 2019   Imieniny: Klaudii, Eufemii, Cyriaki

Wojciech Jagielski w Kole

Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Kole gościła  Wojciecha Jagielskiego, dziennikarza, reportera, prozaika. Moderatorem spotkania, które odbyło się 8 maja br. była Pani Katarzyna Janiszewska.
 
Wojciech Jagielski, absolwent Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. W latach 1986-1991 pracował w Polskiej Agencji Prasowej, następnie „Gazecie Wyborczej". Z dziennikiem związany był do 2012 r., po czym powrócił do PAP. Od 2017 r. członek redakcji "Tygodnika Powszechnego". Współpracuje z BBC i "Le Mode".
 
Zajmuje się problematyką Afryki, Azji Środkowej, Kaukazu i Zakaukazia.

Był obserwatorem konfliktów zbrojnych w Afganistanie, Tadżykistanie, Czeczenii, Gruzji.
 
Wśród jego publikacji znajdują się m.in.: "Dobre miejsce do umierania", "Modlitwa o deszcz", "Wieże z kamienia", "Nocni wędrowcy", "Wypalanie traw", "Trębacz z Tembisy", "Wszystkie wojny Lary".
 
Wojciecha Jagielskiego odznaczono  w 2014 r. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, a w 2009 Odznaką Honorową "Bene Merito". Otrzymał liczne nagrody i wyróżnienia m.in.: Nagrodę SDP (1996), Nagrodę im. Pruszyńskich (1996), Nagrodę Warszawskiej Premiery Literackiej (2002), Nagrodę im. Dariusza Fikusa (2002), Nagrodę im. księdza Józefa Tischnera (2003), Nagrodę Bursztynowego Motyla im. Arkadego Fiedlera (2003), nominację do Nagrody Literackiej Nike (2003) za książkę "Modlitwa o deszcz", tytuł książki września Warszawskiej Premiery Literackiej 2004 za "Wieże z kamienia", Studencką Nagrodę Dziennikarską MediaTory (2008), finał Nagrody Literackiej Nike (2010) za książkę "Nocni wędrowcy", nominację w III edycji Nagrody Newsweeka im. Teresy Torańskiej (2015) w kategorii „najlepsza książka” za książkę "Wszystkie wojny Lary", nominację do Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego 2015 za Reportaż Literacki za książkę "Wszystkie wojny Lary".

Źródło: PiMBP w Kole
  • logotypMDKMuzeum Technik CeramicznychMiejski Ośrodek Sportu i RekreacjiLogoPiMBPlogotypsprzetratwownictwa
  • wfosigw2016kampania_edukacyjnaWFOSiGW_osrodekwotmopipr
  • Spółdzielnia Mieszkaniowa w KoleTelewizja Kablowa Spółdzielni Mieszkaniowej w KoleKALPSWielkopolski Regionalny Program OperacyjnyPO Kapitał Ludzki
  • Lokalna Organizacja Turystyczna "MARINA"Postaw na rodzinęZwiązek Miast PolskichNarodowe Siły Rezerwowe