tel. (63) 272-23-11  
banerdnikola2019
Miasto Koło
Niedziela, 26 maja 2019   Imieniny: Filipa, Pauliny, Eweliny

Narodowe Święto Niepodległości w PM5

Wychowanie rodzinne, obywatelskie i patriotyczne to kształtowanie poczucia przynależności narodowej. Przywiązanie do rodziny, własnego domu, podwórka czy chociażby znajomość własnego języka to elementy, od których edukacja patriotyczna się zaczyna. Z czasem pojęcia takie jak Ojczyzna, narodowość, stolica, godło, flaga czy hymn definiowane i utrwalane stają się dla dzieci zrozumiałe.
 
Co roku Przedszkole Miejskie nr 5 w Kole celebruje Narodowe Święto Niepodległości 11 Listopada. Tym razem miało ono wydźwięk szczególny, jako że przyszło nam uczestniczyć w 100 rocznicy tego ważnego wydarzenia. Świętowały wszystkie przedszkolaki od maluchów aż do starszaków. Dzięki uroczystości, w której udział wzięli przedstawiciele kilku pokoleń, wszyscy mogli poczuć, co to znaczy być Polką i Polakiem oraz zrealizować ideę integracji środowiskowej.

Gospodarzami uroczystość były sześciolatki z grupy IV, które pod opieką  pani Krystyny Dzikowskiej przygotowały bogatą oprawę artystyczną całego przedsięwzięcia. Recytowały wiersze, śpiewały pieśni patriotyczne, wytańczyły z dziecięcą gracją poloneza. Nastrój chwili udzielił się wszystkim. Cały scenariusz montażu słowno muzycznego sześciolatki zaprezentowały dwukrotnie, raz dla całej społeczności przedszkolnej, a następnie dla zaproszonych na uroczystość rodziców i dziadków. Śpiewając z dorosłymi „Mazurka Dąbrowskiego” współtworzyły patriotyczne widowisko wywołując szczery podziw i wzruszenie, ale także wpisały  się pięknie w historię swojego kraju.

Warto dodać, że w ramach obchodów 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości mazurka śpiewały też  wcześniej wszystkie przedszkolaki i cała kadra PM 5. Wszystko za sprawą akcji ogłoszonej przez MEN i Rady Dzieci i Młodzieży przy Ministrze edukacji Narodowej. Jej istotą było bicie rekordu w śpiewaniu 4 zwrotek hymnu narodowego. Udało się wyśmienicie.
To ważne polskie święto stało się elementarną lekcją tożsamości narodowej. Pielęgnując wspólnie pamięć o tych, którzy niepodległość wywalczyli, utrwalając uznane społecznie wartości i pojęcia uczestniczymy w kulturze i historii naszego kraju.

Za przygotowanie patriotycznego poranka prowadząca uroczystość oraz zaangażowane przedszkolaki otrzymały gromkie brawa od rówieśników, rodziców i dziadków oraz  wiele pochwał z ust  obecnej na apelu pani Agnieszki Kozajda dyrektora PM 5.
 
Wspomniane  wyżej wydarzenie było podsumowaniem całego tygodnia zajęć przedszkolnych o tematyce patriotycznej. Zachęcamy, by zdobytą  w czasie ich trwania  wiedzę najmłodsi poszerzali i utrwalali wspólnie  z rodzicami poprzez  wycieczki krajoznawcze, zwiedzanie zabytków i  ekspozycji muzealnych, czytanie książek w ojczystym języku, kontakt z polską sztuką , historią , tradycjami czy przyrodą. Dzieci są otwarte na to co nowe, ciekawe siebie i świata, potrafią zrozumieć , że  Polska to wszystko to, co sercu najbliższe.
 
oprac. i foto PM 5
  • logotypMDKMuzeum Technik CeramicznychMiejski Ośrodek Sportu i RekreacjiLogoPiMBPlogotypsprzetratwownictwa
  • wfosigw2016kampania_edukacyjnaWFOSiGW_osrodekwotmopipr
  • Spółdzielnia Mieszkaniowa w KoleTelewizja Kablowa Spółdzielni Mieszkaniowej w KoleKALPSWielkopolski Regionalny Program OperacyjnyPO Kapitał Ludzki
  • Lokalna Organizacja Turystyczna "MARINA"Postaw na rodzinęZwiązek Miast PolskichNarodowe Siły Rezerwowe