Koło jest jednym ze starszych miast w Polsce, które liczy 19 662 mieszkańców (stan na 31 grudnia 2023 r.). Przywileje lokacyjne zawdzięcza ostatniemu królowi z dynastii Piastów - Kazimierzowi Wielkiemu. Miasto założono w 1362 r. na prawie magdeburskim, na wyspie w rozwidleniu rzeki Warty. Pochodzenie jego nazwy nie zostało do końca wyjaśnione. Jedni badacze uważają, że wiąże się ona z jego położeniem geograficznym, inni wywodzą ją od prasłowiańskich "kół" - miejsc zgromadzeń publicznych. W czasach przedlokacyjnych Koło było już znaczną osadą. Krzyżowały się tu szlaki handlowe; niewykluczone, że w pewnym okresie biegła tędy droga kupiecka z terytoriów rzymskich do Bałtyku, zwana "szlakiem bursztynowym". Położenie w rozwidleniu rzeki Warty, wśród nadwarciańskich bagien, decydowało o obronnych walorach osady.
Korzystne położenie miasta w samym centrum Polski spowodowało, że w Kole krzyżują się ważne szlaki komunikacyjne: z północy na południe droga państwowa relacji Włocławek - Kalisz, ze wschodu na zachód międzynarodowa trasa E-30 relacji Moskwa - Berlin.
W dniu 26 lipca 2006 roku została oddana do użytku autostrada A-2 łącząca Koło z Warszawą, Moskwą, Berlinem i resztą Europy Zachodniej. Na terenie gminy Kościelec i Dąbie znajdują się zjazdy z autostrady A2.
Przez miasto przebiega również magistrala kolejowa ze wschodu na zachód, która w odległości 10 km od miasta przecina się z magistralą kolejową Wybrzeże - Śląsk.
Znaczące odległości: do ważniejszych ośrodków przemysłowych - Warszawa (180 km), Poznań (130 km), Łódź (90 km), Kalisz (80 km), Włocławek (70 km); dostęp do międzynarodowych lotnisk - Warszawa (180 km), Poznań (130 km); dostęp do portów - Port Szczeciński (320 km), Port Gdański (280 km); dostęp do przejść granicznych - Świecko (320 km); Zgorzelec (340 km), Terespol (370 km), Medyka (480 km); dostęp do ważniejszych miast Europy - Berlin (420 km), Wiedeń (790 km), Kijów (950 km),Moskwa (1480 km).