Ochotnicza Straż Ogniowa w Kole została zarejestrowana w 1872 roku z inicjatywy inżyniera powiatowego i pierwszego naczelnika straży Zygmunta Młodkowskiego. W 30. rocznicę powstania Ochotniczej Straży tj. w 1902 r. powstała pierwsza orkiestra dęta przy OSP, która z upływem czasu się rozwijała. Orkiestra po I wojnie światowej kontynuuje tradycje przedwojenne dzięki Wacławowi Janiakowi, który był niezwykle zaangażowany w pracę straży i orkiestry. Podobnie po II wojnie światowej orkiestra szybko się odrodziła. W 1963 r. w Turku podczas konkursu czternastu orkiestr dętych z terenu województwa poznańskiego orkiestra zajęła 1 miejsce.
Po likwidacji w mieście OSP w 1980 r. i powołaniu Straży Zawodowej orkiestra straciła swego gospodarza i jej działalność została zawieszona. Władze miasta po kilku rozmowach z byłymi członkami orkiestry zdołały ją reaktywować w 1984 r. Osobiście tą sprawą zajął się ówczesny zastępca naczelnika miasta Ewaryst Jaśkowski. Pierwszym Dyrygentem po reaktywacji został Zenon Krzyżaniak a Prezesem Czesław Kurczoba. W 1989 r. Dyrygentem został Jan Kordylewski, który w maju 2003 r. zrezygnował z prowadzenia orkiestry. W kwietniu 2003 r. po tragicznym wypadku odszedł od nas na zawsze długoletni Prezes orkiestry, działacz społeczny Czesław Kurczoba. Za jego to prezesury orkiestra nawiązała szerokie kontakty z orkiestrami w kraju i zagranicą.
W dniu 30 kwietnia 2003 r. na nadzwyczajnym zebraniu orkiestry Prezesem został Jerzy Budka, a w lipcu tegoż roku w konkursie ogłoszonym przez orkiestrę Dyrygentem orkiestry został Marek Stelmasik. Zespół liczący ponad 50 osób pracuje nieprzerwanie od 28 lat. Osiągnięcia całego zespołu są ogromne. Repertuar to ponad 300 pozycji, które podzielić można na: marsze pochodowe i żałobne, muzykę ludową, muzykę klasyczną, filmową, rozrywkową oraz religijną. Orkiestra od wielu lat uświetnia w mieście uroczystości państwowe, religijne, patriotyczne i okolicznościowe. Ponadto koncertuje dla mieszkańców naszego miasta. Bierze udział w przeglądach orkiestr, festiwalach i koncertach na terenie całego kraju a także za granicą. Trzykrotnie koncertowała na powitaniu Papieża Jana Pawła II we Włocławku, Wilnie i Licheniu. Największym wydarzeniem i przeżyciem był wyjazd orkiestry w pażdzierniku 2002 r. do Włoch podczas którego orkiestra koncertowała na Monte Casino oraz podczas audiencji generalnej Ojcu Świętemu. Zaowocowało to wspólnym zdjęciem z Ojcem Świętym. Przez kilkanaście lat obustronnie współpracowano z orkiestrą Domu Kultury Kolejarzy w Briańsku, z orkiestrą w Uneczi z Rosji, z orkiestrą Reprezentacyjną Ministerstwa Spraw Wewnętrznych z Wilna/Litwa a ostatnio z Orkiestrą Dętą Pałanga/Litwa. Orkiestry z tych miast kilka razy koncertowały w Kole. W naborze nowych muzyków pomaga Państwowa Szkoła Muzyczna w Kole.
Bogaty repertuar, wysoki poziom przygotowania muzycznego i aktywność w częstym koncertowaniu, to główne atuty kolskiej orkiestry dętej w Kole. Corocznie orkiestra koncertuje 40-50 razy.
Najważniejsze wydarzenia z życia orkiestry:
2004 rok
2005 rok
Od dnia 28.04.2006 r. funkcję dyrygenta sprawuje Krzysztof Lityński. !!!
2006 rok
2007 rok
2008 rok
Dotychczasowe największe osiągnięcia orkiestry:
2010 rok
2011 rok
2012 rok
Orkiestra Dęta OSP w Kole będzie obchodziła Jubileusz 110 lat istnienia oraz rocznicę 140 lat powstania Straży Ogniowej w Kole.
Reprezentacyjny Zespół Chorągwi Wielkopolskiej ZHP
62-600 Koło, ul. Słowackiego 5
tel. (607) 39 64 11
Adres do korespondencji
Skrytka pocztowa 22
62-600 Koło
e-mail: wartaki@wartaki.pl
www: http://www.wartaki.pl/
Manufaktura Piosenki Harcerskiej Wartaki - harcerski zespół wokalno-instrumentalny ze statusem Reprezentacyjnego Zespołu Wielkopolskiej Chorągwi ZHP. Zespół działa od 30 lat, przewinęło się przez niego ponad 400 osób. Wartaki dały ponad 1200 koncertów w całej Polsce i poza jej granicami: Czechy, Rosja, Bułgaria, Anglia, Włochy.
Zespół jest wielokrotnym laureatem największego ogólnopolskiego festiwalu dziecięco-młodzieżowego - Harcerskiego Festiwalu Kultury Młodzieży Szkolnej w Kielcach (3-krotnie "Złota Jodła", w 1998 r. "Grand Prix"). Od 1990 r. Wartaki organizują w Miejskim Domu Kultury w Kole ogólnopolską prezentację twórców i wykonawców piosenki nie tylko harcerskiej "Jesienne Śpiewanki nad Wartą". Honorową nagrodą dla wykonawców jest "Autentyczna Kolska Szprycha".
W 1996 roku Wartaki nagrały swoją kasetę pt. "Śpiewanki znad Warty". Obecnie VI Pokolenie uczestniczy w cyklu audycji telewizyjnych "Teleharce" na zaproszenie 3 Programu TVP.
Siedzibą Wartaków są pomieszczenia po dawnej kawiarni w Miejskim Domu Kultury w Kole, a zajęcia trwają od poniedziałku do piątku. Od ponad roku zespół działa jako stowarzyszenie, obecnie skupia ponad 130 dzieci i młodzieży ze wszystkich kolskich szkół podstawowych, gimnazjów i szkół średnich powiatu kolskiego. Zajęcia odbywają się w trzech grupach:
Założycielem, kierownikiem artystycznym Wartaków i kompozytorem większości piosenek śpiewanych przez zespół jest harcmistrz Henryk Perzyński, który za swą pracę z dziećmi w 1993 roku otrzymał Order Uśmiechu.
62-600 Koło, ul. Kościelna 8
tel. 63 27 24 727
Tradycje istnienia Chóru parafialnego w Farze Kolskiej sięgają przynajmniej XVI wieku. Potwierdzenie tego znajdujemy w wizytacji kanonicznej z 1608 r. (vis. 1608, k. 125v.). Wtedy w kościele znajdowały się „organy dobre, całe i odnowione” a za prowadzenie Chóru organiście „Magistrat płacił rocznie 24 złote”. Podobnie „zauważono” Chór parafialny, organistę i organy podczas kolejnych wizytacji biskupich w latach 1697 i 1811. Śpiew Chóru rozbrzmiewał zatem w Farze Kolskiej przez wieki.
W 1905 r., gdy proboszczem parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Kole był ks. kan. Edward Narkiewicz, w kościele parafialnym zabrzmiały nowe organy. W tym też czasie wikariusz parafii ks. Józef Mężnicki zorganizował Chór męski, który przyjął nazwę Chóru Kościelnego im. Stanisława Moniuszki.
Pierwszym dyrygentem Chóru był długoletni organista kościoła, Aleksander Pawłowski. Chórzyści uczestniczyli w nabożeństwach i uroczystościach, śpiewając liczne msze, responsoria i inne śpiewy gregoriańskie, a także wiele pieśni. Wielkie zasługi dla rozwoju kolskiego Chóru miał kolejny dyrygent i organista Henryk Berczyński. Pod jego kierownictwem zespół wzbogacił swój repertuar o wiele nowych pieśni patriotycznych i popularnych. W latach 60-tych XX w. H. Berczyński utworzył Chór mieszany.
Z dniem 1 lipca 1981 r. organistą w Kolskiej Farze i dyrygentem Chóru został Jan Kordylewski. Wprowadzając do repertuaru nowe utwory z różnych epok a także nowe opracowania współczesne, systematycznie podnosił poziom artystyczny zespołu. Chór wyjeżdżał coraz częściej poza Koło, uczestniczył w nabożeństwach oraz w festiwalach m.in.: w Koninie, Lądzie, na Jasnej Górze i we Włocławku.
W 1991 r. nastąpiło połączenie Chóru Kościelnego im. Stanisława Moniuszki z powstałą w 1902 r. kolską „Lutnią”, której dyrygentem od 1985 r. był również Jan Kordylewski. Odtąd Chór nosi nazwę: Towarzystwo Śpiewaczo-Muzyczne „Lutnia” im. St. Moniuszki w Kole i czynnie uczestniczy w życiu religijnym i kulturalnym miasta, występuje też poza Kołem. Śpiewu „Lutni” słuchano m.in.: w Poznaniu, Warszawie, Gnieźnie, Włocławku, Kaliszu, Częstochowie, Wrześni, Turku. Zespół koncertował też w Rosji i dwukrotnie w Niemczech, oraz w Kaplicy Matki Bożej Ostrobramskiej w Wilnie, a także we Lwowie. Do najbardziej spektakularnych występów i nagród kolscy śpiewacy zaliczają: dwukrotny udział w Liturgii sprawowanej przez Ojca Świętego Jana Pawła II we Włocławku i Licheniu, wykonanie oprawy muzycznej uroczystości poświęcenia i wmurowania kamienia węgielnego pod świątynię wznoszoną w Licheniu, udział w Ogólnopolskim dziękczynieniu za beatyfikację 108 Męczenników z czasów II wojny światowej pod przewodnictwem Ks. Prymasa Józefa Kardynała Glempa z udziałem Episkopatu Polski w Licheniu, dziękczynieniu Diecezji Włocławskiej za owoce Roku Świętego 2000 w Bazylice Katedralnej, wielokrotne uczestnictwo w Przeglądach Chórów Diecezji Włocławskiej w Katedrze i kościele Najświętszego Zbawiciela we Włocławku, koncerty zagraniczne wraz z Miejską Orkiestrą Dętą (jej dyrygentem był również J. Kordylewski), dwukrotne wyśpiewane główne nagrody na Wielkopolskich Konfrontacjach Chórów w Kole, „Srebrna Maska Orfeusza” na Wielkopolskich Dniach Muzyki w Dusznikach Wielkopolskich, nagrody i wyróżnienia na Festiwalach im. K. Prosnaka w Pabianicach, wielokrotne uczestnictwo w Kaliskich Spotkaniach Chórów „Carmen sacrum”, udział w koncercie w Filharmonii Poznańskiej i medal na 70 - lecie Polskiego Związku Chórów i Orkiestr.
W 2001 r. chórzyści powrócili do dawnego status quo i obecnie zespół nosi nazwę: Chór Farny „Lutnia” im. Stanisława Moniuszki w Kole. Jest zespołem mieszanym, czterogłosowym. W liczącym kilkaset pozycji repertuarze ma m.in.: : "Alleluja" z oratorium "Mesjasz" - G. F. Haendla, „Panis angelicus” - C. Francka, "Missa G-dur" i "Ave Mariaa" – F. Schuberta, "Pieśń" - J. Świdra, "Laudate Dominum" – Ch. Gounoda, "Chorały" - J. S. Bacha, "Ojcze nasz" – St. Moniuszki. Śpiewa muzykę sakralną, patriotyczną oraz melodie popularne i ludowe.
Ostatnie dwudziestopięciolecie działalności „Lutni” można nazwać okresem jej świetności. Dzięki umiłowaniu sztuki śpiewaczej oraz oddaniu muzyce, dzięki wysiłkowi chórzystów i dyrygenta, zespół jest chlubą parafii i miasta Koła. Optymizmem napawa fakt, że w liczącym 30 śpiewaków zespole oprócz osób dorosłych, jest też spora liczba młodzieży.
Sprawy Chóru ma na nieustannej pieczy proboszcz parafii ks. kan. Józef Wronkiewicz. Każdej niedzieli i w święta "Lutnia" daje oprawę muzyczną Mszy świętej Kolskiej Farze. Próby odbywają się regularnie w Domu Parafialnym. Zespołowi często towarzyszył obiektyw kamery fotograficznej. Dzięki zdjęciom wystawionym w sali Chóru w Domu Parafialnym im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego przy Kolskiej Farze możemy przeżyć cudowne chwile z historii Chóru raz jeszcze.
W roku 2005 we wrześniu w Ratuszu Miejskim, Domu Kultury oraz Kolskiej Farze odbyły się Uroczystości Jubileuszowe 1000-lecia Chóru Farnego "Lutnia" w Kole pod Honorowym Patronatem J. E. Biskupa Włocławskiego doktora Wiesława Alojzego Meringa, w których uczestniczyli przedstawiciele Władz Miasta i Powiatu Kolskiego - Burmistrz Jan Stępiński, Przewodnicząca Rady Miejskiej Urszula Pękacz a także liczni przedstawiciele zaprzyjaźnionych Chórów i sympatycy Kolskiej "Lutni" oraz sponsorzy.
Dostojny Honorowy Patron J. E. Biskup Wiesław A.Mering w niedzielę 18 września najpierw uczestniczył wraz z Księdzem Profesorem Zbigniewem Szygendą, licznymi Kapłanami z dekanatu kolskiego i zaproszonymi Gośćmi w krótkim koncercie Chóru - Jubilata, następnie wyraził słowa uznania i wdzięczności pod adresem Pana Profesora Jana Kordylewskiego i całego Chóru. Ks. Biskup odczytał też treść okolicznościowych listów, które przekazał dyrygentowi indywidualnie i każdemu Chórzyście oraz odprawił uroczystą Mszę świętą w intencji Chóru. Z okazji Jubileuszu 1000-lecia został wydany piękny album - monografia pt. "Chór Farny LUTNIA im. St. Moniuszki przy Parafii Podwyższenia Świętego Krzyża w Kole 1905-2005" autorstwa wybitnego historyka kolskiego doktora Józefa Stanisława Mujty.
W dniu 22 listopada 2005 r. w Uroczytość Św. Cecylii Mszę Świętą na zakończenie Jubileuszu 1000-lecia Chóru odprawił J. E. Ksiądz Biskup Czesław Lewandowski - kolanin. Po Mszy Świętej Autor monografii z Księdzem Proboszczem Józefem Wronkiewiczem i dyrygentem Chóru wręczyli ją chórzystom i zaproszonym Gościom oraz Sponsorom.
Obecnie w 2011 r. prezesem Chóru jest Irena Olasińska a kierownikiem artystycznym i dyrygentem pozostaje Jan Kordylewski.
Zarząd Chóru:
Obecnie w chórze śpiewają: Adamkiewicz Elżbieta, Andrzejczak Krystyna, Andrzejczak Anita, Antczak Krystyna, Arciszewska Monika, Bucikiewicz Jadwiga, Budner Zenobia, Chęcińska Alina, Chojnacka Agnieszka, Ciepła Teresa, Czubatka Ewa, Garus Wiesława, Główczyński Krzysztof, Jasiński Stanisław, Kapalski Wojciech, Koralewska Krystyna, Kuśmierek Dominika, Łodziński Grzegorz, Matczak Grażyna, Minkin Izabela, Olasińska Irena, Podsiadły Czesław, Podsiadła Anna, Rutkowski Adam, Skrzypczak Tomasz, Starkowska Renata, Stefanowski Ryszard, Stefanowska Daniela, Stołowska Teresa, Szałek Edward, Szałek Krzysztof, Szałek Paulina, Szałek Urszula, Wałęza Grażyna, Zaręba Maria.
62-600 Koło, ul. Słowackiego 5
Adres internetowy: https://www.facebook.com/tsm.lutnia.kolo/
E-mail: lutnia.kolo@wp.pl
10 czerwca 1902 roku grupa obywateli pokonując przeszkody stawiane przez carską administrację zakłada Towarzystwo Śpiewacze „Lutnia” w Kole. Jednym z założycieli oraz pierwszym prezesem Towarzystwa był Czesław Freudenreich - właściciel Fabryki Fajansu i Majolliki w Kole, wybitny działacz społeczny, zasłużony obywatel miasta Koła, gorący patriota. Towarzystwo od początku swojego istnienia stanowiło silny ośrodek polskości skupiając wiele osób narodowości polskiej ze wszystkich sfer społecznych. W roku 1905 Towarzystwo rozszerza swoją działalność i zmienia nazwę na Towarzystwo Dramatyczno-Muzyczne „Lutnia”. Obok chóru męskiego powstaje zespół dramatyczny oraz orkiestra. Towarzystwo jest organizatorem wielu koncertów, przedstawień teatralnych oraz zabaw tanecznych. Prowadzi także działalność charytatywną przeznaczając znaczną część dochodów z organizowanych imprez na cele społeczne.
Po wojnie Towarzystwo odradza się w działalności chóru męskiego, który już 2 kwietnia 1945 roku z okazji wyzwolenia daje koncert pieśni patriotycznych. Powojenna rzeczywistość spowodowała jednak rychłe zawieszenie działalności chóru. Jego ponowne reaktywowanie następuje w roku 1964 z inicjatywy Kierownika Miejskiego Domu Kultury Stanisława Szczecińskiego, który jednocześnie obejmuje dyrygenturę zespołu. Na przestrzeni ostatnich lat zespół przechodzi wiele przeobrażeń zmieniają się dyrygenci, zmienia się skład zespołu. W roku 1977 chór męski przekształca się w chór mieszany przyjmując obecną nazwę Towarzystwo Śpiewaczo-Muzyczne „Lutnia”.
W roku 1985 roku dyrygenturę obejmuje organista kolskiej Fary Jan Kordylewski. Pod jego batutą następuje formalne połączenie Chóru Farnego im. Stanisława Moniuszki z Towarzystwem Śpiewaczo- Muzycznym „Lutnia”. Połączone chóry występują pod szyldem Towarzystwa Śpiewaczo-Muzycznego „Lutnia” dodając w nazwie „im. Stanisława Moniuszki” dla podkreślenia dokonanego połączenia. Zespół pod nowym kierownictwem zmienia swoje oblicze, podnosi poziom swoich występów. Koncertuje dla mieszkańców miasta z okazji różnych uroczystości, ale także w każdą niedzielę ubogaca swoim śpiewem liturgię mszy świętej. Koncertuje również w kraju i zagranicą, bierze udział w przeglądach chórów zdobywając nagrody i wyróżnienia. Dwukrotnie bierze udział we mszy sprawowanej przez Ojca Świętego w 1991 roku we Włocławku oraz w 1999 roku w Licheniu. Wyjeżdża na koncerty do Rosji oraz dwukrotnie koncertuje w Niemczech na zaproszenie zaprzyjaźnionego chóru z Reinbek. Największe osiągnięcia Chóru z tego okresu to:
Od września 2001 roku, na skutek rezygnacji Jana Kordylewskiego z dalszego prowadzenia połączonych zespołów, następuje ich formalny podział. Dyrygenturę „Lutni” obejmuje młoda absolwentka Akademii Muzycznej w Poznaniu, Agnieszka Frątczak (obecnie Gralińska). Pod jej kierownictwem rozpoczyna się nowy etap w pracy zespołu. W repertuarze zespołu, obok dotychczasowych utworów o charakterze sakralnym i świeckim, pieśni patriotycznych i ludowych, znalazły się także gospel oraz o charakterze rozrywkowym. Odmładza się skład zespołu, co w połączeniu z młodzieńczą energią dyrygenta oraz jego zawodowstwem, owocuje zupełnie nowymi możliwościami. Zaledwie po roku od momentu podjęcia pracy z zespołem, na Konfrontacjach Chórów w Kole, Lutnia zdobywa „Srebrne Koło”, a dyrygent Agnieszka Frątczak zostaje uznana przez jury za najlepszą dyrygentkę przeglądu.
Obecnie chór liczy 25 osób w różnym wieku, wszystkich łączy wspólna pasja i zamiłowanie do muzyki oraz chęć wyrażania siebie poprzez śpiew i przeżywanie swojej artystycznej przygody.
Repertuar zespołu to wielkie bogactwo muzyki chóralnej od średniowiecza do czasów współczesnych, a głównym kryterium wyboru utworów jest ich wyjątkowa jakość. Są to utwory zarówno o charakterze świeckim jak i sakralnym, pieśni patriotyczne, ludowe, gospel a także o charakterze rozrywkowym śpiewane a capella a także z akompaniamentem różnych instrumentów.
Od początków swego istnienia chór daje oprawę muzyczną w licznych uroczystościach świeckich, patriotycznych, podczas świąt narodowych i kościelnych. Występuje na licznych konkursach, przeglądach i festiwalach promujących wokalistykę chóralną w regionie, w kraju, a także za granicą. Pod batutą Agnieszki Gralińskiej chór koncertował dwukrotnie w Belgii, w Pradze, w Szwecji.
Swoim śpiewem zespół uświetnia także uroczystości i imprezy okolicznościowe z przedstawicielami różnych instytucji. Chórzyści koncertowali dla górników, strażaków, nauczycieli, lekarzy, uczniów, studentów, pensjonariuszy domów opieki społecznej, kuracjuszy w sanatorium, wychowanków internatów, sportowców i wielu innych środowisk zawodowych i społecznych.
Zespół uczestniczy także w różnych projektach artystycznych, dając oprawę muzyczną do widowisk historycznych, religijnych, spektakli teatralnych wystawianych w MDK w Kole, m. in. „Warthbrücken”, „Sulimczyk”, autorstwa D. Matysiaka.
Występy chóru to wyjątkowa promocja miasta Koła oraz regionu w kraju a także poza granicami. Wszystkie osiągnięcia zespołu to rezultat systematycznej pracy dyrygenta, chórzystów i zarządu chóru.
W roku 1987 funkcję prezesa chóru objął Zygmunt Gradomski i pełnił ją nieprzerwanie do roku 2012. To jego siła, mozolna praca, odwaga w podejmowaniu decyzji, charyzma i nie poddawanie się w najtrudniejszych chwilach sprawiały,że zespół wciąż działał, odnosił liczne sukcesy i utrwalał swoją pozycję w życiu kulturalnym miasta i regionu.
Kolejnym prezesem chóru była Ewelina Opas a w roku 2013 funkcję tę objęła Dorota Drzewiecka i pełni ją nadal. Systematyczne próby zespołu i profesjonalne podejście dyrygentki do pracy dydaktyczno- artystycznej zaowocowały licznymi sukcesami w regionie, w kraju i poza granicami.
Pod batutą Agnieszki Gralińskiej„Lutnia” zdobyła szereg znaczących nagród i wyróżnień.
Najważniejsze osiągnięcia zespołu:
Opracowanie 2017 r.