Szkoła Podstawowa nr 3 w Kole zajęła wysokie V. miejsce w ramach ogólnopolskiego konkursu SKO „Zimowe oszczędzanie” wśród dużych szkół, liczących powyżej 300 uczniów. Po paroletniej przerwie w „oszczędzaniu”, w tym roku szkolnym w placówce znów zaczęło działać SKO, pod opieką PKO BP. Podopieczni wystartowali na nowych zasadach z bardzo pięknym wynikiem.
Tradycje oszczędzania w „trójce” sięgają roku 1987r. Opiekunem koła była od początku pani Grażyna Trocińska. Placówka już wtedy świętowała sukcesy, zdobywała liczne nagrody, za które m.in. kupowany był sprzęt audiowizualny, wyposażane sale lekcyjne, biblioteka, rozwijały się kółka tematyczne. W 2006 r. szkolne oszczędzanie zaczęło zanikać. W obecnym roku szkolnym SKO zostało wznowione, ale na nowych, lepszych zasadach. Obecnie uczniowie posiadają swoje konta internetowe dobrze oprocentowane (5%), do nich hasła, kody. Szkoła finansowo nic nie zyskuje, bowiem procent jest dopisywany do uczniowskich kont. Instytucja zyskuje jednak poczucie dobrze spełnionego obowiązku, gdyż przystąpiła do trzech konkursów i może się pochwalić zdobytymi wynikami. Pierwszy konkurs dotyczył zmobilizowania jak największej liczby uczniów do oszczędzania, co miało na celu propagowanie idei, udało się dostać dla uczniów upominki. Drugi, marcowy, „Zimowe oszczędzanie”, w którym placówka zajęła wysokie 5. miejsce w kraju, dotyczył ilości zaoszczędzonych pieniędzy. Na werdykt ostatniego „Dziś w SKO jutro w PKO” szkoła czeka, również licząc na pozytywny wynik.
Uroczystym apelem z udziałem zaproszonych gości, m.in. dyrektora i przedstawicieli banku PKO szkoła uczciła zajęcie wysokiego, 5. miejsca w ogólnopolskim konkursie „Zimowe oszczędzanie”. Oficjalnie przekazane zostały należne nagrody, czyli laptop i rzutnik multimedialny. Bank ofiarował szkole także szczególną nagrodę, jedną z pięciuset wyprodukowanych w 2010 r. skarbonek będących repliką z 1920 r., które stanowiły inspirację do powstania logo. Ten limitowany upominek znajdzie honorowe miejsce w gablocie głównej wśród pucharów. Uczniowie wyrazili radość z podarków gromkimi brawami.
Zalety posiadania kont przez dzieci szybko docenili rodzice. – Uczymy dzieci oszczędzania, poszanowania pieniędzy, odpowiedzialności, prowadzimy na ten temat pogadanki na godzinach wychowawczych – przyznała z-ca dyrektora Grażyna Trocińska, która opiekuje się kołem wraz z panią Magdaleną Zapędowską-Śpiewak. – Młodzi wiedzą, że z „kieszonkowego” mogą zapłacić za wycieczki, wakacje, kupić prezenty dla bliskich. Tłumaczymy, by nie wypłacali pochopnie, zresztą większe kwoty mogą pobrać tylko za zgodą rodziców. Najwięcej pobrań jest przed świętami, dniem mamy, babci, co oznacza, że dzieci kupują prezenty bliskim.
Gratulujemy szkole osiągnięć, o tej placówce będziemy jeszcze pisać wiele, w tym roku będzie świętować jubileusz 90-lecia.