Dodane: 14 Listopad 2022 13:54:40 Opublikował: Piotr Kapalski
Wspaniałe wydarzenia w przeddzień Narodowego Święta Niepodległości dokonały się na deskach kolskiego MDK-u. Odbyła się promocja wydawnictwa „Czesław Freudenreich. Nie przeminął” będącego pracą zbiorową pod redakcją Dariusza Matysiaka (Honorowego Obywatela Miasta Koła) oraz wystawiony został poruszający, oparty na symbolach, spektakl „Nie przeminąłem” w reżyserii Anety i Radomira Piorunów w wykonaniu Kolskiego Teatru Otwartego im. Czesława Freudenreicha z udziałem Towarzystwa Śpiewaczo-Muzycznego „Lutnia”. Niespodzianką dla obecnych było uhonorowanie Radomira Pioruna – dyrektora Miejskiego Domu Kultury – odznaką „Zasłużony dla Kultury Polskiej”. O przyznanie odznaczenia Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, za pośrednictwem posła na Sejm RP Leszka Galemby, wystąpił starosta powiatu kolskiego Robert Kropidłowski. Ten zaszczytny tytuł wcześnie został przyznany Halinie Grabowskiej, Kazimierzowi Kasperkiewiczowi, Jackowi Skryckiemu oraz Krzysztofowi Lityńskiemu.
W uroczystości udział wzięli przedstawiciele rodziny Freudenreichów: Rodzeństwo Szot - Anna, Małgorzata i Dariusz oraz Tadeusz Freudenreich z rodziną. W kontekście promocji publikacji, prowadząca spotkanie Bożena Gronert-Ubych powiedziała: Tytuł publikacji „Czesław Freudenreich. Nie przeminął” jest odzwierciedleniem idei, jaka przyświecała pomysłodawcom. Odwołując się do przeszłości i do teraźniejszości autorzy podjęli próbę odpowiedzi na pytanie: w jakim wymiarze bohater przetrwał w naszej świadomości, jakie wartości, którym był wierny i pasje jakim się z upodobaniem oddawał, stanowiły i stanowią inspirację do realizacji pomysłów, którym on patronuje. Wskazano te obszary życia społecznego, w których postawa Czesława Freudenreicha oraz jego oddanie sprawom wielkim stały się trwałe i nie przemijają. Posiłkując się dostępnymi materiałami i wcześniejszymi publikacjami, w książce opublikowano wspomnienia osób mu bliskich. Wykorzystano też zapisy z zasobów Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu. Publikacja wzbogaci zbiory bibliotek z terenu miasta i powiatu kolskiego.
Wydanie publikacji było możliwe dzięki środkom finansowym pozyskanym z Gminy Miejskiej Koło i Powiatu Kolskiego. W tym miejscu pragniemy podziękować Staroście Kolskiemu panu Robertowi Kropidłowskiemu oraz Burmistrzowi Miasta Koła panu Krzysztofowi Witkowskiemu za to wsparcie.
Spotkanie było też okazją do przekazania informacji na temat postępu prac prowadzących do zakończenia projektu budowy Pomnika – Ławeczki poświęconej Czesławowi Freudenreichowi. Odsłonięcie pomnika-ławeczki ma się odbyć 01. czerwca 2023 roku, dokładnie w 150. rocznicę urodzin naszego Wielkiego bohatera z małego miasta.