Jubileuszowa, XX Wielkopolska Konferencja Kulturalna rozpoczęła się w naszym mieście. To duże wyróżnienie, zwłaszcza, że trzy lata temu regionaliści także spotkali się u nas, a w 10-osobowym zarządzie mamy swoich przedstawicieli.
Dwudniową konferencję zorganizował zarząd Wielkopolskiego Towarzystwa Kulturalnego w Poznaniu. Współorganizacji podjęli się: Stowarzyszenie Przyjaciół Miasta Koła nad Wartą, Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Brdowskiej, Urząd Miejski w Kole oraz Starostwo Powiatowe i Urząd Gminy w Kościelcu. Było to spotkanie samorządowców, ludzi kultury i nauki oraz organizacji pozarządowych mające na celu wymianę informacji oraz doświadczeń, nawiązanie nowych kontaktów oraz zwrócenie uwagi opinii publicznej na rolę regionalnych organizacji pozarządowych w przemianach kulturalnych Wielkopolski. Wnioski z konferencji będą podstawą programu prac Wielkopolskiego Towarzystwa Kulturalnego na lata 2013-2016, w tym współpracy z organizacjami pozarządowymi oraz instytucjami samorządowymi i państwowymi.
Spotkanie rozpoczął panel dyskusyjny o roli regionalnych organizacji pozarządowych w przemianach kulturalnych Wielkopolski. Przedstawicieli przeszło 20 stowarzyszeń zgromadzonych w kolskim ratuszu powitali: przewodnicząca Rady Miejskiej w Kole Urszula Pękacz, burmistrz Mieczysław Drożdżewski oraz sekretarz Tomasz Nuszkiewicz. Obecni mieli sposobność obejrzeć panoramę miasta z ratuszowej wieży. Udali się do kolskiego Muzeum Technik Ceramicznych, zobaczyli Pałac Kreutzów oraz kościół parafialny w Kościelcu. W Brdowie zaś odwiedzili miejsca pamięci Powstania Styczniowego (Bugaj oraz cmentarz w Brdowie), zwiedzili wystawy rękodzieła twórców z Brdowa. Zwieńczeniem wieczoru było ognisko z Towarzystwem Przyjaciół Ziemi Brdowskiej.
W niedzielę, tuż po zwiedzeniu kościoła oraz klasztoru w Brdowie, obecni udali się do sali konferencyjnej Domu Pielgrzyma oo. Paulinów, tam bowiem miała miejsce część statutowa konferencji, czyli dyskusja nad dotychczasową działalnością oraz programem prac WTK na lata 2013-2016 i wybór nowych władz. Niedzielne popołudnie wypełnił przejazd do Ignacewa i udział w uroczystościach upamiętniających Powstanie Styczniowe (apel poległych, rekonstrukcja bitwy pod Ignacewem z udziałem grup rekonstrukcyjnych z całej Polski).