W minioną środę na zaproszenie Dyrektor Domu Pomocy Społecznej Marioli Frankowskiej – Rabsztyn, gościł po raz drugi zespół ludowo – folklorystyczny „Grzegorzewianki” z Grzegorzewa, który zaprezentował w stołówce Domu przybyłym mieszkańcom szereg pieśni ludowych i biesiadnych.
Na występ przybyli zarówno pensjonariusze, którym stan zdrowia pozwalał na swobodne poruszanie się, jak i osoby chore, które personel przywiózł na wózkach. Zespół w regionalnych strojach zaprezentował pieśni, które zostały nagradzane gromkimi oklaskami. Zespołowi towarzyszyła kapela w skład której wchodzą muzycy grający m.in. na trąbce, skrzypcach, akordeonie. Miłym akcentem był występ pani Małgorzaty Stężewskiej, która zaprezentowała swój talent grając na akordeonie.
– Występujemy nie tylko w kraju ale i za granicą. Śpiewaliśmy w wielu krajach europejskich. Najwięcej koncertów wykonujemy jednak w Polsce. Odpowiadamy na każde zaproszenie – mówiła członkini zespołu pani Jadwiga Wypychowska –Kończąc swój występ śpiewamy zawsze „Barkę” tak ulubioną pieśń Naszego Papieża Jana Pawła II. Ludzie dopominają się bisów, a u wielu z nich można zauważyć łzy płynące z oczu.
Należy dodać, że zespół dał się poznawać m.in. na Litwie, Ukrainie we Włoszech, Austrii, San Marino, Watykanie na audiencji u Papieża, w Dani, Budapeszcie, Pradze Czeskiej, Sofii, Berlinie, Paryżu, a także w Chorwacji, Grecji i Albanii, gdzie promował polską muzykę ludową. Ale repertuar „Grzegorzewianek” obejmuje nie tylko piosenki polskie. Ambicją pań i oczywiście mężczyzn jest śpiewanie w językach krajów gdzie są zapraszani, tak więc śpiewają pieśni krajów w których występują.
W repertuarze zaprezentowanym w kolskim DPS znalazły się takie piosenki jak m.in.: „Milion róż”, „Weź serce me”, "W ogródeczku”, „Szumiała leszczyna”, „Poszłam na zabawę”, „W cieniu rajskiego drzewa” i inne.
Ukoronowaniem koncertu była pieśń specjalnie skomponowana na V Ogólnopolski Zlot Chórów i Orkiestr który odbył się w Licheniu w 8 rocznicę śmierci Papieża – hymn w hołdzie Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II – Subito Santo. W tym zlocie w którym uczestniczyło 1000 chórów i 700 orkiestr, uczestniczył również zespół „Grzegorzewianek” wraz z kapelą.
Ważnym wydarzeniem z życia zespoły było zdobycie pierwszego miejsca „Złotego Chodaka” w przeglądzie chórów w Chodowie. – Występ zrobił na mieszkańcach Domu duże wrażenie, przyłączyli się wspólnej zabawy i śpiewu, a niejedna osoba poczuła się zdrowsza i weselsza. Będziemy takie koncerty organizowali częściej dla naszych mieszkańców. Niech poczują, że są ludźmi dopiero II wieku – zaakcentowała pani Jolanta Miłoś.
Na zakończenie zaproszono miłych gości do wypicia filiżanki kawy i pyszne ciasto upieczone w miejscowej kuchni. Mnie smakowało.
mc