Tym spotkaniem chcieliśmy jednakże uczcić wielkiego artystę z uwagi na ogłoszoną 16 listopada 2022 r. uchwałę Senatu RP w sprawie ustanowienia roku 2023 Rokiem Jana Matejki. W roku 2023 przypadają trzy ważne daty dotyczące rocznic tego wielkiego twórcy - 185. rocznica urodzin, 130.rocznica śmierci i 125. rocznica pierwszego biograficznego muzeum na ziemiach polskich - Domu Jana Matejki. Przybyła na spotkanie wykładowczyni Pani Magdalena Babik - na wstępie nawiązała do tych dat rocznicowych i ogłoszonego Roku Jana Matejki. Wspomniała także o książce "Jan Matejko wszystkim znany" autorstwa Marii Szypowskiej. Autorka stawia pytanie - jak znany - i tezę, że wbrew pozorom nie we wszystkim znany. Kontynuując, wykładowczyni przedstawiła elementy życiorysu Jana Matejki.
Ten jeden z najwybitniejszych artystów w dziejach Polski urodził się 24 czerwca 1838r w Krakowie. Zmarł 1 października 1893r też w Krakowie. Jego nagrobek znajduje się na Cmentarzu Rakowickim. Był Jan Matejko dziewiątym dzieckiem z jedenastu, jakie mieli państwo Matejkowie. Był chorowity i cierpiał na krótkowzroczność, nie wróżono mu więc wielkiej przyszłości. W Krakowie ukończył Szkołę Sztuk Pięknych. Następnie kształcił się w Monachium i w Wiedniu. W czasie studiów w Wiedniu zetknął się z obrazami Paula Delaroche 'a, które go zafascynowały i zainspirowały do zajęcia się malarstwem historycznym. Mówiąc o życiu Jana Matejki, wiele uwagi poświęciła wykładowczyni życiu rodzinnemu artysty. Mówiła m.in. o jego małżeństwie i relacjach z żoną Teodorą. Przytaczała zapiski o Janie Matejce jego teściowej oraz związane z tym etapem życia anegdoty czy powiedzenia.
W trakcie zapoznawania zebranych z poszczególnymi etapami życia artysty, wykładowczyni prezentowała na ekranie obrazy, portrety ukazujące ojca artysty z rodziną, żonę artysty Teodorę, trójkę dzieci artysty - Tadeusza, Helenę i Beatę. Jako ciekawostkę wspomniała, że artysta projektował suknię ślubną Teodory. Równocześnie wskazywała na co zwracać uwagę i co widać z danego obrazu, portretu. Jako malarz Jan Matejko zasłynął wielkimi przedstawieniami scen batalistycznych i historycznych. Uwiecznił ważne wydarzenia historyczne Polski. Uważał za swój patriotyczny obowiązek przedstawiania dawnej wielkości Polski. Jest autorem ponad 300 obrazów olejnych, setek rysunków i szkiców. Przed namalowaniem obrazu wiele czasu poświęcał na badania dotyczące epoki. Widać to na jego obrazach w precyzji odtwarzania detali, dawnych strojów, w oddawaniu póz i gestów postaci, w kolorystyce. Obrazy jego to kompozycje wielopostaciowych scen pierwszego planu o dużej skali ekspresji.