Dodane: 04 Kwiecień 2023 07:43:26 Opublikował: Piotr Kapalski
Kwiecień jest miesiącem zwiększania świadomości na temat autyzmu. W ostatni piątek ulicami miasta przeszedł kolorowy, wesoły pochód, złożony głównie z dzieci, by zrozumienie i akceptację wpajać od najmłodszych lat. Natomiast w MDK miała miejsce II część obchodów Światowego Dnia Świadomości Autyzmu – artystyczno-edukacyjna, połączona z wystawą.
Nie było już tak kolorowo. Ale było bardzo wzruszająco. Wspaniałe występy – dzieci z Prywatnego Tęczowego Przedszkola oraz Niepublicznej Integracyjnej Szkoły Podstawowej w Czołowie, poprzedził wykład osoby dorosłej z autyzmem, samorzeczniczki Olgi Lubaszki (
https://www.facebook.com/profile.php?id=100003713757686...), która doskonale radzi sobie w życiu i pomaga innym. W trakcie spotkania rozstrzygnięty został konkurs plastyczny, a finałem był występ chóru, w którym większość wokalistów stanowiły dzieci ze spektrum autyzmu. Gościnnie pojawili się tancerze z MUZY. We Foyer można było obejrzeć wystawę fotografii osób z autyzmem autorstwa Patryka Sawickiego.
Czym jest autyzm? Według Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób autyzm to zaburzenie rozwojowe, które objawia się problemami w komunikowaniu uczuć w związkach społecznych oraz zaburzoną integracją wrażeń zmysłowych. Czy ta wiedza wystarczy? Nie, ponieważ najważniejsze, to nie tyle wiedzieć, ile zrozumieć odmienne potrzeby, zaakceptować osoby autystyczne z naszego środowiska i dać im wsparcie swoim otwartym zachowaniem.