Propagowanie aktywnych form wypoczynku w gronie rodzinnym, zdrowego trybu życia oraz bezpieczeństwa na drodze było głównym celem V. Rodzinnego Rajdu Rowerowego, jaki wyruszył w ostatnią sobotę spod kolskiej SP nr 4 przy Klonowej. 130 uczestników miało do pokonania przeszło 30-km trasę biegnącą miłymi zakątkami.
Imprezę planowano pierwotnie na maj, niestety ze względu na deszczową aurę przesunięto jej termin o dwa tygodnie. Szczęśliwie tym razem świeciło słońce, co bardzo cieszyło licznie przybyłych miłośników dwóch kółek. Udział w takim przedsięwzięciu, oprócz wielu korzyści wynikających z aktywności, jaką jest jazda na rowerze, był też okazją do propagowania zasad ruchu drogowego wśród dzieci i młodzieży. Rajd miał charakter otwarty, wymagał posiadania sprawnego roweru, wyposażonego zgodnie z obowiązującymi przepisami, kasku ochronnego i karty rowerowej. Niepełnoletni uczestnicy musieli posiadać zgodę rodziców a dzieci niemające 10 lat były pod opieką rodzica. Potrzebna była umiejętność jazdy w kolumnie, równo i spokojnie w szyku. Trasę wytyczono na 31,6 km z postojem na posiłek po 19 km w miejscowości Drążek (gm. Kramsk). Na mecie rajdu wszyscy uczestnicy wzięli udział w losowaniu nagród, 30 gadżetów rowerowych oraz ufundowanego przez Burmistrza Miasta Koła roweru. Powinien trafić w ręce pani Doroty z Koła, ale ponieważ nie wzięła udziału w spotkaniu na finiszu, w kolejnym losowaniu zdobył go Michał Skiera. To jego drugi wygrany dwukołowiec, bowiem szczęśliwiec ten we wcześniejszych edycjach rajdu także zdobył główną nagrodę. Najmłodsza uczestniczka wyprawy, trzylatka, pokonała tę trasę w dziecięcym foteliku, zaś 5-latkowie dzielnie pedałowali na własnych rowerkach.
Przedsięwzięcie zorganizowało Kolskie Towarzystwo Cyklistów przy pomocy Urzędu Miejskiego w Kole, Miejskiego Ośrodka Profilaktyki i Pomocy Rodzinie, Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej, Straży Miejskiej, Komendy Hufca ZHP, Szkoły Podstawowej Nr 4 w Kole oraz Sołectwa Borki. MOPiPR podczas rajdu promował realizowany właśnie projekt „Odpowiedzialny kierowca”, który powstał w ramach Miejskiego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych we współpracy z kampanią Zachowaj Trzeźwy Umysł i pomocą Biura Ruchu Drogowego KGP oraz pod patronatem Komendanta Głównego Policji i Krajowej Rady Komendantów Straży Miejskich i Gminnych. Ośrodek zafundował uczestnikom czapeczki mające przypominać o celu kampanii, czyli m.in. promocji bezpieczeństwa w ruchu drogowym, poprawy znajomości przepisów, samodoskonalenia umiejętności. Projekt jest odpowiedzią na problem pijanych kierowców i brawury. Chociaż pod hasłem odpowiedzialny kierowca mieści się nie tylko osoba trzymająca kierownicę, ale także każdy uczestnik ruchu drogowego, w tym pieszy, gdyż zachowanie nas wszystkich decyduje o bezpieczeństwie na drodze.