Konferencja gromadziła młodych entuzjastów nauki z całej Wielkopolski i miała na celu promowanie innowacyjnych metod nauczania oraz zachęcanie uczniów do eksplorowania dziedzin takich jak astronomia, robotyka, badania kosmiczne i nauki przyrodnicze z zakresu STEAM.
Po otwarciu uroczystości przez Panią Magdalenę Sekura-Nowicką, dyrektor CWRKDiZ w Kaliszu, głos zabrała dr Zuzanna Michalska, Koordynatorka Programu „Klub Młodego Odkrywcy” z Centrum Nauki Kopernik w Warszawie, która przeprowadziła prezentację dotyczącą roli i znaczenia Klubów Młodych Odkrywców w rozwijaniu umiejętności kluczowych u dzieci i młodzieży. W trakcie wydarzenia odbył się panel dyskusyjny na temat "Od pomysłu do realizacji – nauczanie przydatne na współczesnym rynku pracy". Następnie ogłoszono wyniki konkursu i wręczono nagrody dla "Najlepszego wielkopolskiego Klubu Młodego Odkrywcy 2023". Zwycięzcą okazał się Klub Młodego Odkrywcy "Kolska Wyspa" ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Kole im. Adama Mickiewicza w Kole z Oddziałami Przedszkolnymi i Sportowymi. Otrzymaliśmy dyplom i talon na kwotę 800 zł do wykorzystania w salonach Empiku na zakup (nagród) potrzebnych materiałów oraz pomocy dydaktycznych z zakresu STEM i robotyki. Na drugim miejscu znalazł się "Klub Młodego Przyrodnika" ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. Marii Skłodowskiej-Curie w Plewiskach. Trzecie miejsce zdobył Klub "Cztery Żywioły" ze Szkoły Podstawowej nr 7 im. Wojska Polskiego w Lesznie. Wyróżnienie specjalne otrzymał Klub "Nobliści" ze Szkoły Podstawowej im. Polskich Noblistów w Nowych Skalmierzycach. Nagroda Organizatora powędrowała do Klubu Młodych Odkrywców „Fluoryt” z Zespół Szkół Specjalnych im. Janusza Korczaka w Lesznie. Po uroczystości wręczenia nagród, uczestnicy mieli możliwość zwiedzania stanowisk doświadczalnych przygotowanych przez Kluby Młodych Odkrywców z Wielkopolski oraz wspólnego uczestnictwa w eksperymentach.
To ogromne wyróżnienie dla klubu "Kolska Wyspa", który od dłuższego czasu angażuje się w rozwijanie pasji i zainteresowań młodych ludzi w dziedzinie nauk ścisłych. Działalność klubu obejmuje liczne eksperymenty, projekty międzynarodowe związane z kosmosem budowane we współpracy z ESA i NASA oraz robotykę. Jego członkowie regularnie biorą udział w konkursach i przedsięwzięciach edukacyjnych, zdobywając wiedzę i umiejętności niezbędne do rozwijania swojego potencjału.
Nasz zespół na pokazach reprezentowali: Piotr Jurkiewicz i Marcel Jasiński z kl. 4a, Wojciech Bollin i Mateusz Budynek z kl. 6b, Wiktor Przystański z kl.7a, Oleksandr Sotnyk z kl. 8b (z Ukrainy) pod kierunkiem opiekunów: Michała Kazimierczaka i Jarosława Gałązki.
Gratulacje dla wszystkich uczniów, którzy wzięli udział w konkursie i przyczynili się do wspólnego zwycięstwa. Brawo dla Was wszystkich! Gratulujemy pozostałym Klubom Młodych Odkrywców – spotkanie z nimi i ich twórczością było dla nas niezwykle cenne. Dziękujemy kierowcy oraz firmie Dawida Rewers za bezpieczny przewóz całego zespołu i transport wystawy. Dziękujemy wiceburmistrzowi miasta Koło, Panu Lechowi Brzezińskiemu za wsparcie przedsięwzięcia.
Na koniec pragniemy podziękować organizatorom z CWRKDiZ w Kaliszu- szczególnie Pani Jolancie Molendzie za ciepłe przyjęcie, miłą obsługę i wsparcie podczas całej gali.
Tekst: Michał Kazimierczak