Dodane: 06 Lipiec 2023 09:09:18 Opublikował: Piotr Kapalski
23 czerwca uczniowie Zespołu Szkół Rolniczego Centrum Kształcenia Ustawicznego im. Stanisława Staszica w Kościelcu - członkowie Zespołu Tańca Ludowego „Kościelec” oraz Szkolnego Zespołu Wokalnego „Alebabki”, brali udział w Festiwalu Mniejszości Narodowych - „Wspólny Język Narodów", który po raz czwarty realizowany był przez Miejski Ośrodek Kultury w Nowych Święcianach na Litwie. Młodzież ZSRCKU w Kościelcu uczestniczyła w obchodach Nocy Świętojańskiej, które odbywały się w przepięknej leśnej scenerii nad rzeką Żejmiana. Występy naszych artystów zostały entuzjastycznie przyjęte przez publiczność, a szczególnie przez licznie zgromadzoną Polonię. Tancerze zatańczyli krakowiaka, zaprezentowali także wiązanki tańców wielkopolskich, lubelskich i żywieckich. Z kolei zespół wokalny przedstawił piosenki ludowe pochodzące z różnych regionów Polski.
W kolejnym dniu młodzież koncertowała w kościele pw. Najświętszej Marii Panny Królowej Rodzin w Podbrodziu. Zespołowi wokalnemu towarzyszyła pani Małgorzata Stężewska - akompaniatorka i akordeonistka, która zaśpiewała solo dla zgromadzonych w kościele wiernych pieśń: „Santa Maria”. Uczniowie uczestniczyli także w mszy świętej sprawowanej przez proboszcza parafii, spotkali się z Polakami mieszkającymi w Podbrodziu oraz uczestniczyli w uroczystości nadania medalu „Za Zasługi dla Ligi Obrony Kraju” pani Jelenie Grincewicz, która na Litwie od wielu lat promuje kulturę polską i walczy o prawa mniejszości narodowej. Uroczystość prowadził pan Ryszard Borysiewicz, działacz społeczny i samorządowiec, założyciel Powiatowego Klubu Młodzieżowego LOK „Kolska Starówka”.
Wizytę na Liwie zakończono zwiedzaniem Wilna. Tancerze, wokaliści oraz opiekunowie - pani Lucyna Tybura - prezes Stowarzyszenia Wspierającego Rozwój Kultury i Folkloru, działającego przy ZSRCKU w Kościelcu, pani Anna Zawadzka - skarbnik stowarzyszenia, Anna Kucharska - instruktor ZTL „Kościelec”, Marlena Piguła opiekun Zespołu Wokalnego oraz pan Ryszard Borysiewicz i Małgorzata Stężewska, dzięki którym rozpoczęto współpracę z Miejskim Ośrodkiem Kultury w Nowych Święcianach, zwiedzili cmentarz na Rossie, kaplicę z obrazem Matki Boskiej Ostrobramskiej oraz klasztor bazylianów, gdzie więziony był podczas procesu filomatów w 1823 roku Adam Mickiewicz. Niesamowite wrażenie na grupie wywarły podczas zwiedzania Wileńskiej Prawosławnej Cerkwi zmumifikowane 3 postacie z połowy XIII wieku wyeksponowane dla wiernych. Każdego roku podczas obchodzonego święta prawosławia jego wyznawcy oddają im hołd całując zwłoki co ma wg podania uchronić ich od wszelakich chorób i zapewnić im długie życie.
Wizyta na Liwie była dla młodych ludzi niezwykłym przeżyciem, które stało się dostępne finansowo dzięki dotacji Gminy Kościelec w kwocie 10 000 zł. Tancerze oraz wokaliści zaprezentowali swoje umiejętności, ale mogli także spotkać się z Polakami mieszkającymi w Podbrodziu i Nowych Święcianach a także poznać ich kulturę i tradycję. Wizyta na Litwie bez wątpienia uświadomiła im, że polskość i kultywowanie narodowych tradycji są istotnymi wartościami w życiu każdego człowieka. Józef Piłsudski bowiem mawiał: „Kto nie szanuje i nie ceni swojej przeszłości, ten nie jest godzien szacunku, teraźniejszości ani prawa do przyszłości”.
Tekst: Marlena Piguła
Foto: Ryszard Borysiewicz