... Gra kapela podwórkowa „Bumel Szychta” – fajno gra
Bo w swym składzie na występy super muzykantów ma
Och jak fajno Rysiek na skrzypeczkach tnie
Och jak dziarsko Grzegorz swą gitarę rwie
Och jak fajno Gosia na harmoni gra
A Bożena na bandżoli zaiwania żyć się chce …
Nazwa kapeli była nieco złośliwa z tej racji, że nawiązywała do popularnego w czasach PRL powiedzenia: „Czy się stoi, czy się leży, dwa tysiące się należy”, które dobrze oddawało rzeczywistość w Polsce za rządów Gierka. Kapela powstała z inicjatywy czwórki muzycznych pasjonatów, w październiku 1975 roku. Skład kapeli tworzyli: Ryszard Borysiewicz (skrzypce, śpiew – kierownik grupy), Grzegorz Antecki (gitara, śpiew), Bożena Antecka (banjo mandolinowe, śpiew) oraz Małgorzata Balcerzak (akordeon, śpiew). Natomiast funkcję baloniarza kapeli pełnił Andrzej Grabowski.
Początkowo w repertuarze kapeli śpiewane były popularne przeboje kapel z Warszawy (Czerniakowskiej), Gdańska czy Łodzi (Bałuty), co wpisywało się w modny wówczas folklor miejski. Z czasem jednak kolscy muzycy z Bumel Szychty postanowili kultywować w niezwykle bogaty folklor naszego miasta. Powstawały piosenki i ballady poświęcone kolskim „ulicznym arystokratom”, charakterystycznym knajpom, mieszkańcom i ich dość spontanicznym życiu w tamtych latach, a także o naszym ukochanym Kole, które w ich twórczości jawiło się jako miasto bez kantów i wybojów, ale z przebojami.
Już w 1976 roku kapelą zainteresowali się zawodowi muzycy, a opiekę nad nią objęła Fabryka Materiałów i Wyrobów Ściernych „KORUND” w Kole. Opiekę nad kapelą z ramienia KORUNDU sprawował wtedy Jerzy Biernacki. Swoim repertuarem kapela uświetniała wydarzenia i uroczystości w Kole, jak i poza nim, zbierając wiele pozytywnych opinii. Jednym z najważniejszych momentów w historii zespołu był spotkanie z Sylwestrem Kozerą, bandżolistą z legendarnej Kapeli Czerniakowskiej.
Ostatnim popisem czwórki z Bumel Szychty był występ w czerwcu 1990 roku w Domu Górnika w Kłodawie. Nadeszły czasy niezbyt przychylne takim grupom o lokalnej sławie i pozycji. Kapela już nigdy się nie reaktywowała, mimo prób podjętych po roku 2000.
Wspomnienia poświęcam nie żyjącym już śp. Bożenie Anteckiej oraz śp. Andrzejowi Grabowskiemu.
Na zdjęciu z 08.03.1976 r. od lewej stoją: Ryszard Borysiewicz, Małgorzata Balcerzak, Jerzy Biernacki, Bożena Antecka, Grzegorz Antecki i Andrzej Grabowski.
Foto i tekst: Ryszard Borysiewicz