Przypominamy, że obowiązek przyłączenia nieruchomości do istniejącej sieci kanalizacyjnej wynika z przepisów ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Zwolnienie z tego obowiązku może nastąpić tylko w przypadku, gdy nieruchomość została wyposażona w przydomową oczyszczalnię ścieków spełniającą wymagania określone w przepisach odrębnych. W przypadku, gdy właściciel nieruchomości, pomimo możliwości technicznych, nie przyłączy nieruchomości do istniejącej sieci kanalizacyjnej, Burmistrz Miasta Koła zobowiązany jest wydać decyzję administracyjną nakazującą wykonanie przyłącza. Decyzja ta podlega egzekucji administracyjnej. Dodatkowo właściciel nieruchomości, który nie wykonuje tego obowiązku podlega karze grzywny, a postępowanie w sprawie toczy się według przepisów Kodeksu postępowania w sprawie o wykroczenia. Wykonanie przyłącza powinno nastąpić niezwłocznie po uruchomieniu sieci kanalizacyjnej. Do czasu podłączenia nieruchomości do kanalizacji sanitarnej należy prowadzić prawidłową gospodarkę nieczystościami ciekłymi (posiadanie szczelnych zbiorników bezodpływowych) i przechowywać dowody potwierdzające wywóz nieczystości przez przedsiębiorcę posiadającego stosowne zezwolenie.
Koszty podłączenia do sieci kanalizacyjnej pokrywa właściciel nieruchomości.
Apelujemy do wszystkich właścicieli o jak najszybsze wykonanie obowiązku przyłączenia nieruchomości do istniejącej sieci kanalizacyjnej. Dotyczy to głównie posesji przy ul. Blizna, Cisowa, Dąbska, Energetyczna, Kręta, Leśna, Nagórna, Południowa, Zawadzkiego, Żeromskiego i kilkanaście posesji przy innych ulicach.
W przypadku, gdy sieć kanalizacyjna nie istnieje (brak możliwości technicznych do podłączenia się do kanalizacji), nieruchomość należy wyposażyć w szczelny zbiornik bezodpływowy nieczystości ciekłych lub w przydomową oczyszczalnię ścieków bytowych spełniające wymagania określone w przepisach odrębnych. W przypadku użytkowania zbiornika bezodpływowego należy zawrzeć umowę z przedsiębiorcą posiadającym aktualne zezwolenie na prowadzenie działalności w zakresie opróżniania zbiorników bezodpływowych i transportu nieczystości ciekłych na terenie Gminy Miejskiej Koło oraz przechowywać dowody potwierdzające wykonanie przez przedsiębiorcę usługi opróżniania zbiornika bezodpływowego (faktury, rachunki).
Przypominamy o konieczności zgłoszenia w tut. urzędzie do ewidencji zbiorników bezodpływowych lub przydomowych oczyszczalni ścieków. Druk zgłoszenia dostępny jest w Urzędzie Miejskim, a także zamieszczony na stronie www.kolo.pl w zakładce środowisko.
Zdjęcie: https://stock.adobe.com/pl/