Jak informowaliśmy niedawno (tekst "Przygotowania do obchodów rocznicy wybuchu wojny"), w Kole zawiązała się grupa inicjatywna działająca na rzecz godnego uczczenia 75. rocznicy wybuchu II wojny światowej, którą obchodzić będziemy w przyszłym roku. Właśnie powstaje powieść tematycznie osadzona w realiach tamtych czasów oraz tworzony jest scenariusz spektaklu "Warthbrücken", który wystawiony zostanie we wrześniu 2014 r., a role otrzymają kolanie. O tym poinformujemy w najbliższym czasie, tymczasem zachęcamy do udziału w konkursie na plakat do wspomnianej inscenizacji.
- Celem konkursu jest zaprojektowanie plakatu, który będzie wykorzystany jako stały podkład do tworzenia plakatów tematycznych – powiedział pan Dariusz Matysiak, który kończy prace nad scenariuszem spektaklu.
- Na jego bazie (poprzez nałożenie informacji uzupełniających) powstaną plakaty ogłaszające casting, zbiórkę elementów wyposażenia, itp. Za zgodą autora zwycięskiego projektu zostanie on wykorzystany jako okładka do powstającej książki. Plakat będzie stanowił także podkład do pierwszej strony zaproszenia na spektakl.
Od osób zainteresowanych konceptem oczekuje się plików graficznych (najlepiej w formacie jpg) w rozdzielczości min. 300dpi, o rozmiarach zapewniających dobrą jakość wydruku w formacie A3, przesłanych
do 14 września 2013 na adres mailowy wydawnictwa (
biuro@idam.pl). Organizator wyjaśnia, że całe przedsięwzięcie jest organizowane na zasadzie non-profit, dlatego nagrody będą wyłącznie rodzaju honorowego: umieszczenie nazwiska autora na wszystkich plakatach oraz w części informacyjnej powieści „Warthbrücken” (jeżeli wyrazi zgodę na wykorzystanie pracy jako okładki), udział w przedstawieniu w roli aktora (dobrowolny) oraz otrzymanie sześciu zaproszeń na spektakl.
- Akcja sztuki rozgrywa się w Kole w okresie od wiosny 1939 do grudnia 1941 – wyjaśnia pan Dariusz Matysiak, jednocześnie ułatwiając uczestnikom konkursu wykonanie pracy.
- W części poprzedzającej wybuch wojny obserwujemy rywalizację dwóch młodych mieszkańców miasta o względy dziewczyny. W spektaklu będą odniesienia do wejścia wojsk niemieckich do Koła, bombardowania dworca, prześladowania ludności, eksterminacji społeczności żydowskiej miasta. Nazwa sztuki nawiązuje do obowiązującej w czasie okupacji niemieckiej nazwy Koła. W zakresie rozwiązań artystycznych pozostawia się autorom całkowicie wolną rękę.
Zachęcamy do wzięcia udziału w tym przedsięwzięciu, niech będzie to przejawem patriotyzmu lokalnego. O zwycięzcy z pewnością napiszemy kilka ciepłych słów…