Dodane: 27 Wrzesień 2024 12:39:06 Opublikował: Piotr Kapalski
Wczoraj uczniowie z Klubu Młodych Odkrywców „Kolska Wyspa” zaprezentowali przelot kartonowych rakiet nad szkolnym boiskiem w ramach konkursu edukacyjnego organizowanego przez Centrum Nauki Kopernik w Warszawie: "Konstruktorzy Marzeń". Pokaz był częścią finału tegoż konkursu, gdyż jesteśmy jedną z 10 najlepszych drużyn w kraju, zakwalifikowanych przez jury do uczestniczenia w finale. Temat naszego projektu to: „Przygoda z rakietami i nauką w szkolnym laboratorium”.
Rakiety zostały wystrzelone z dwóch wyrzutni pneumatycznych na sprężone powietrze pod różnymi kątami nachylenia, osiągając różne wysokości i zasięgi. Strefa przelotu rakiet – ze względów bezpieczeństwa – została odpowiednio ogrodzona i oznaczona biało-czerwonymi taśmami ostrzegawczymi. Rakiety wykonali podczas spotkań klubowych uczniowie Liceum Ogólnokształcącego im. Kazimierza Wielkiego, Zespołu Szkół Ekonomiczno-Administracyjnych im. St. i Wł. Grabskich oraz Zespołu Szkół Technicznych w Kole – członkowie naszego klubu. Z dumą podkreślamy, że wielu z tych uczniów to absolwenci naszej placówki, którzy kilka lat wcześniej współpracowali z nami przy innych projektach i nadal chętnie współtworzą kolejne przedsięwzięcia klubowe.
Do projektu dołączyli również uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. Adama Mickiewicza w Kole, w tym z Oddziałów Przedszkolnych i Sportowych. Na to spektakularne wydarzenie przybyli licznie uczniowie klas 1-8, którzy na stojąco oklaskiwali najładniejsze i najdłuższe przeloty rakiet, gdyż te fascynowały najbardziej.
Realizatorami dzisiejszego pokazu przelotu rakiet byli uczniowie: Alicja Jurkiewicz i Arkadiusz Budny (z LO w Kole) oraz Jan Ciepły i Mateusz Budynek (z SP2 w Kole).
Nasza przygoda w konkursie trwa do 30 września. Partnerem strategicznym konkursu "Konstruktorzy Marzeń" jest firma Boeing.
Udziałem w tym konkursie podkreślamy naszą aktywność w Programie Ambasadorskim Edukacji Kosmicznej, prowadzonym przez biuro ESERO – Polska (ESA), który rozpoczęliśmy w styczniu 2023 roku.
Źródło: P. Michał Kazimierczak ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. Adama Mickiewicza w Kole