Przez 3 dni na przełomie lipca i sierpnia Powiatowy Klub Młodzieżowy LOK „Kolska Starówka” w Kole zorganizował dla dzieci i młodzieży z miasta i okolic aktywny wypoczynek. Z takiej formy spędzenia wolnego czasu skorzystało 18 osób w wieku 7 – 15 lat.
W pierwszym dniu półkolonii w Ośrodku LOK przy ul. Pułaskiego 8 w Kole jego uczestnicy wzięli udział w konkursie strzeleckim z pneumatyka. Strzelano do tarczy z karabinka pneumatycznego kal. 4,5 mm. Chociaż wielu młodych strzelców ledwo mogło udźwignąć karabinek suma uzyskanych punktów zadawalała niemal wszystkich. W nagrodę czekały słodycze i słodki poczęstunek przy herbacie.
W drugim dniu półkolonii, we wczesnych godzinach porannych wybrano się na wycieczkę autokarową do skansenu archeologicznego w Wietrzychowicach w woj. kujawsko – pomorskim. Po drodze na cmentarzu parafialnym w Brdowie zapalono znicze przy nagrobku Juliana Krzyżanowskiego, dziadka Fryderyka Chopina i zbiorowej mogile poległych powstańców 1863 roku. Również dla uczczenia 150. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego 1863 r. oraz kwietniowej Bitwy pod Brdowem, w miejscu bitwy, pod pomnikiem w Bugaju, również zapalono znicze. Uczestnicy wycieczki wysłuchali krótkiej opowieści kierownika grupy o przebiegu samej potyczki powstańców z wojskami carskimi.
Skansen archeologiczny w Wietrzychowicach wywarł na wszystkich ogromne wrażenie. Z zaciekawieniem przyglądano się usypanym z ziemi i olbrzymich głazów poziomym piramidom – grobowcom w kształcie klina o długości ponad 150 m i wysokich na kilka metrów sprzed ponad 5000 lat. Była to w opinii zwiedzających ciekawa wakacyjna lekcja z historii. O samym skansenie jak i o usypanych przez naszych praprzodków grobach można było dowiedzieć się z bogatych w informację i fotografie plansz ustawionych na ścieżkach skansenu. Natomiast z wieżyczki widokowej można było zaobserwować i podziwiać ogrom usypanych grobowców.
W drodze powrotnej do Koła zwiedzono kościół o. Paulinów w Brdowie ze słynnym obrazem Matki Boskiej Zwycięskiej, przy którym modlił się król Władysław Jagiełlo przed samą bitwą pod Grunwaldem 15 lipca 1410 roku. Nie zapomniano o krótkim wypoczynku nad jeziorem brdowskim.
W trzecim dniu półkolonii zaplanowano rajd rowerowy do byłego Obozu Zagłady w Chełmnie n/Nerem. Jednak ze względu na wysokie temperatury powietrza wycieczkę rowerową odwołano a w zamian ponownie zaproszono młodzież na lokowską strzelnicę.
Wszyscy uczestnicy półkolonii LOK „Na półmetku” na zakończenie obdarowani zostali słodyczami. Organizatorzy za cel wypoczynku postawili sobie zaktywizowanie dzieci i młodzieży i odciągnięcie ich od telewizji i komputerów, zarówno podczas konkursów strzeleckich (zapoznanie się z bronią pneumatyczną, techniką oddania celnego strzału do tarczy) czy też czynnego udziału w wakacyjnej lekcji historii.
Kierownik Klubu LOK „Kolska Starówka” w Kole składa serdeczne podziękowania Małgorzacie Stężewskiej za przygotowanie słodkich posiłków, Andrzejowi Kowalskiemu i Piotrowi Urbaniakowi za opiekę nad grupą a sponsorom za pomoc finansową w organizacji tej formy wypoczynku wakacyjnego dla dzieci.
Tekst i toto
Ryszard Borysiewicz