O godzinie 15:00 przybyłych uczestników, zarówno dzieci, jak i dorosłych, powitał kierownik Klubu LOK. Wśród gości obecni byli m.in. wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Adrian Król, radni Teresa Brzoska i Adam Maliński oraz prezes ZP LOK w Kole, kpt. Ireneusz Wojtysiak, a także rodzice młodych zawodników. Przy zapalonych pochodniach wszyscy odśpiewali Hymn Narodowy. Następnie dyrektor kolskiego Muzeum, Tomasz Nuszkiewicz, przybliżył zebranym wydarzenia sprzed 106 lat, przypominając, że już w godzinach wieczornych 10 listopada 1918 roku Koło było wolne od pruskiego zaborcy.
Po tej lekcji historii kierownik Klubu LOK zaprosił młodych uczestników do zawodów sportowych w strzelaniu z karabinka pneumatycznego do tarczy oraz rzutach granatem F-1 do celu. Ze względu na chłodną aurę, konkurencje odbyły się w starym pomieszczeniu klubu. Każdy z zawodników oddał sześć strzałów do tarczy z odległości 10 metrów, a następnie rzuty granatem F-1 do celu z odległości 5 metrów. Po zsumowaniu wyników ustalono kwalifikację końcową rozegranych konkurencji.
W kategorii chłopców triumfował 9-letni Franek Wróblewski z Kiełczewka (gmina Grzegorzew), przed 11-letnim Natanem Wojewodą z Koła; trzecie miejsce zajął 11-letni Mateusz Krzyżański z Koła, a czwarte 6-letni Kacper Hyżak, także z Koła. W kategorii dziewcząt zwyciężyła 12-letnia Natalia Piguła z Kościelca, drugie miejsce zdobyła 12-letnia Julia Szymczak z Daniszewa (gmina Kościelec). Konkurencje sportowe prowadził Jarosław Grochociński.
Organizatorzy serdecznie pogratulowali wszystkim uczestnikom, wręczając zwycięzcom puchary ufundowane przez Urząd Miejski w Kole. Każdy uczestnik otrzymał pamiątkowy dyplom, piękny upominek, a dziewczęta - dodatkowo zegarki na rękę. Na koniec pikniku Małgorzata Stężewska i Marlena Piguła zaprosiły wszystkich do stołu na ciepły posiłek.
Zdjęcia i tekst: Ryszard Borysiewicz