Dodane: 04 Grudzień 2024 07:51:46 Opublikował: Piotr Kapalski
Barbórka to uroczystość tradycyjnie związaną z górnictwem, celebrowana w dzień poświęcony świętej Barbarze z Nikomedii – patronce dobrej śmierci i ciężkiej pracy. Oprócz górników, w tym dniu świętują również pracownicy innych branż związanych z wydobyciem zasobów naturalnych oraz geolodzy. To święto znane jest z bogatej tradycji obchodów, a niektóre z nich trafiły na Krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego.
Dlaczego św. Barbara jest patronką górników?
Mimo że św. Barbara to jedna z najbardziej popularnych i czczonych świętych, to faktycznie niewiele jest informacji na temat jej życia. Istnieje też ograniczona liczba dowodów potwierdzających jej istnienie. Historia życiorysu tej męczennicy opiera się głównie na przekazach kształtujących się przez wieki.
Tradycja głosi, że gdy ojciec Barbary dowiedział się, że jego córka została chrześcijanką, porwał się na nią z mieczem. Dziewczyna uciekając przed oprawca ku pobliskim skałom modliła się gorąco o ratunek. Bóg wysłuchał jej prośby. Wśród skał Barbara natrafiła na podziemną pieczarę, w której znalazła schronienie, dlatego ma pomagać tym, którzy pracują pod ziemią.
Pomimo znalezienia schronienia, ostatecznie została odnaleziona i skazana na karę śmierci przez ścięcie. Według legendy, jej ojciec miał być rażony piorunem za haniebną zbrodnię, natomiast Barbara otrzymała zapewnienie od Boga tuż przed odejściem, że każdy, kto wspomni jej imię, nie umrze bez sakramentów.