Polskie święto narodowe związane z odzyskaniem niepodległości w 1918 roku, po 123 latach zaborów, było tematem apelu zorganizowanego przez społeczność Szkoły Podstawowej nr 3 w Kole. To ważne, by młode pokolenia kultywowały tradycję i pamięć o przodkach.
To w szkole uczniowie dowiadują się, że w XVIII w. silna niegdyś Rzeczpospolita zaczęła się chylić ku upadkowi, co doprowadziło do rozbiorów i 123-letniej niewoli, aż do 1918 roku, kiedy to wraz z zakończeniem I wojny światowej ojczyzna nasza odzyskała niepodległość. Powstała Druga Rzeczpospolita. Dzień 11 listopada ustanowiono świętem państwowym po raz pierwszy dopiero w 1937 roku. W latach 1939-44 podczas okupacji hitlerowskiej oraz w okresie od 1945 do 1989 roku, w czasie rządów komunistycznych, czczenie 11 listopada było zakazane. Dopiero w roku 1989, ustawą Sejmu, przywrócono jego obchody i od tamtej chwili Święto Niepodległości jest najważniejszym świętem państwowym, a dzień 11 listopada wolnym od pracy.
Zgodnie z corocznym zwyczajem, uczniowie klas III-VI obejrzeli montaż słowno – muzyczny o trudnej drodze Polaków do wolnej ojczyzny, przygotowany przez nauczyciela historii Mirosławę Rybicką oraz muzyki Jarosława Kaźmierczaka. Widzowie mogli posłuchać wzruszających pieśni i wierszy, pogłębiających odczucie patriotyzmu.