Polska to nasze życie zbiorowe i to, co głęboko tkwi w nas samych. Dla jednych patriotyzm to rzecz święta, dla innych drugoplanowa. Jednak ucząc najmłodszych rozmaitych rzeczy, trzeba nauczyć i tego, jak posługiwać się ojczystym językiem, jak szanować drugiego człowieka, jak respektować równość praw. Trzeba uczyć historii, tradycji, właściwych postaw społecznych i wyjaśniać, co tak na prawdę czyni z nas lub też nie czyni patriotów.
Temat choć trudny, znajduje swoje uzasadnienie. Nawet małe dziecko odczuwa potrzebę stowarzyszania się. W piramidzie potrzeb jest ona tak samo ważna dla rozwijającego się dziecka jak pozostałe kategorie potrzeb. Poczucie przynależności pozwala dziecku identyfikować się z sobie podobnymi ale też odkrywać różnice, sprawdzać swoje możliwości, ocenić słabości. Odczucie przynależności zapewnia też dziecku podstawową potrzebę bezpieczeństwa. Oprócz tego uczy współpracy, dochodzenia do kompromisu i rozwiązywania konfliktów. Dzięki funkcjonowaniu w grupie stopniowo następuje socjalizacja dziecka, które najpierw przynależy do rodziny, potem grupy w przedszkolu, klasy szkolnej a ostatecznie uświadamia sobie więzi społeczne w szerszym zakresie.
Wzmacnianie więzi historycznych, kulturowych było celem zorganizowanej w Przedszkolu nr 5 uroczystości. Dlatego też biel i czerwień była dominującym kolorem w sali pięciolatków z grupy III, które były gospodarzami uroczystego apelu z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Uroczystość zorganizowała nauczycielka pani Krystyna Dzikowska, która na tę okoliczność opracowała bogaty tematyczny scenariusz. Pięciolatki do udziału w apelu z okazji Narodowego Dnia Niepodległości zaprosiły najpierw całą przedszkolną społeczność, od maluchów do starszaków. W odświętnych strojach, przyozdobione kotylionami w barwach narodowych pięciolatki zaprezentowały przygotowany program przed swoimi kolegami. Powtórzyły swoją prezentację godzinę później przed przybyłymi do przedszkola rodzicami.
W przygotowanym z przedszkolakami przez panią Krystynę Dzikowską programie znalazły się dobrze znane z literatury dziecięcej wiersze patriotyczne. Pięciolatki wierszem opowiedziały swoim kolegom i rodzicom o tym, co wydarzyło się dawno temu i dlaczego obchodzimy Święto Niepodległości. Opanowanie tekstów wierszy i pieśni wzbudziło podziw rodziców , szczególnie że było w nich wiele trudnych słów i pojęć. Jednak pięciolatki potrafiły na miarę swoich możliwości wyjaśnić je i zrozumieć. W czasie uroczystości nie zabrakło też Marsza Pierwszej Brygady , która w latach powojennych była przez żołnierzy marszałka Józefa Piłsudskiego uważana za hymn narodowy , a którą pięciolatki śpiewały raz z rówieśnikami a potem z rodzicami. Przejęte rolą udowodniły też, że dobrze znają „Katechizm polskiego dziecka” , bo przecież kiedy „dumny biały orzeł ściany przyozdabia, dumnie polskie dziecko światu odpowiada...” Patriotyczny apel nie mógł się też obejść bez „Mazurka Dąbrowskiego” , który śpiewali wszyscy zgromadzeni na uroczystości przyjmując odpowiednią do hymnu postawę.
Pięciolatki wiedząc, że Polska to nie tylko symbole narodowe, wyliczały w wierszu „Ojczyzna” wszystko to, co pod pojęciem ojczyzny się zawiera. Rodzice pięciolatków, którzy przybyli na uroczystość odczytali też „Dekalog współczesnego patrioty” swoim dzieciom ku nauce, sobie zaś i innym dorosłym dla utrwalania wartości uznawanych społecznie. Wszystko to zarejestrowało czujne oko kamery Kolskiej Telewizji Kablowej obsługiwanej przez pana Sławomira Brzega. A w obiektywie i na żywo pięciolatki prezentowały się pięknie. Szczególne uznanie zdobyły w oczach swoich rodziców i rówieśników podczas tańca narodowego. Pani Krystyna Dzikowska zadbała o to, aby „Polonez Husarii” Krzesimira Dębskiego” znany z filmowej adaptacji „Pana Tadeusza” wypadł w wykonaniu pięciolatków równie pięknie jak w wykonaniu zawodowych aktorów. Obserwując „płynące” w rytmie poloneza pięciolatki wszystkim przedszkolakom i rodzicom towarzyszyło przekonanie ,że biorą udział w niezwykłym, ważnym i doniosłym w swojej randze wydarzeniu.
A tymczasem cytując wspomniany Dekalog Patrioty w imieniu organizatorki uroczystości pani Krystyny Dzikowskiej i jej podopiecznych przypominamy, że każdy, kto czuje się patriotą:
Szanuje symbole narodowe Polski: hymn, godło i flagę państwową
Szanuje język i kulturę swojej Ojczyzny.
Szanuje święta narodowe i rocznice.
Poznaje historię własnego kraju.
Poznaje polskie tradycje ludowe.
Dba o piękno naszego kraju.
Odczuwa dumę ze swojej polskość, gdziekolwiek rzuci go los.
Postępuje zgodnie z duchem tolerancji i szacunku dla siebie i innych.
Solidnie wypełnia swoje obowiązki i nie ulega złym wpływom.
Korzysta z rozwoju nowoczesnej nauki i osiągnięć technicznych dla dobra swojego kraju.
oprac. R.Z PM 5 Koło