Bajka czy też baśń, musi być z morałem, nie inaczej. W literaturze dziecięcej znajdziemy mnóstwo wartościowych pozycji, z których można czerpać do woli. Ich treść staje się zwykle punktem wyjścia do analizy zachowań głównych bohaterów, śledzenia kolejnych wątków akcji czy wnioskowania o związkach przyczynowo-skutkowych.
Wersje popularnych baśni i bajek zaadaptowane na potrzeby przedstawień teatru dla dzieci, są jedną z wielu form pracy przedszkola, umożliwiającą najmłodszym kontakt z literaturą. Nie ma zatem ni krzty przesady w stwierdzeniu, że teatr tak jak książka, bawi, uczy i wychowuje.
Z tego też powodu przedszkolaki z PM 5 w Kole zaprosiły do siebie Zespół Aktorski KLEKS z Kalisza, który zaproponował im adaptację "Jasia i Małgosia" wg braci Grimm. Scenariusz przedstawienia osnuty na wersji tekstowej wg J. Brzechwy miał formę teatru żywego aktora z elementami teatrzyku kukiełkowego. Aktorzy, pośród scenografii niepostrzeżenie przeistaczali się w coraz to nowe postacie, odkrywając ich pozytywne i negatywne strony, słabości, przywary, wciągając jednocześnie wszystkich widzów od malucha do starszaka w akcję przedstawienia.
Treść baśni o Jasiu i Małgosi zna chyba każdy. Dość będzie więc powiedzieć, że o powodzeniu przedstawienia przesądziła głównie gra aktorska. Mający wieloletnie doświadczenie w pracy z najmłodszymi widzami aktorzy KLEKSA, pani Mirosława Sapa i pan Jacek Mrówczyński jak zwykle trzymali wysoki poziom. Swoboda, z jaką kreowali oni role i elementy akcji, a także bardzo dobre przygotowanie wokalne i taneczne aktorów, pomogło przedszkolakom z łatwością zrozumieć znane prawdy i zgubne skutki lenistwa, łakomstwa, zuchwałości.
Przedszkolaki z PM 5 z wielkim zaangażowaniem śledziły przygody bohaterów. Doświadczały przy tym fantazji mieszającej się z rzeczywistością tak im bliską, rzeczywistością, w której one same często ulegają różnym pokusom, a słabość do słodyczy czy nieposłuszeństwo to rzecz powszechna.
Żywe reakcje dzieci, uśmiechnięte buzie i szeroko otwarte oczy, były niekłamaną oznaką wielu przeżyć emocjonalnych, które stały się udziałem małych amatorów sztuki teatru. Pozostaje więc czekać na kolejne przedstawienie, z którego przedszkolaki tak jak i tym razem wyjdą mądrzejsze, wrażliwsze i dojrzalsze. Kontakt ze sztuką dostarcza bowiem niecodziennych bodźców rozwijających w każdej ze sfer tj. poznawczej, emocjonalnej i społecznej.
Aktorom KLEKSA pięknie dziękujemy za rzetelnie przygotowany spektakl i wyśmienity kontakt z najmłodszymi widzami.
oprac. i foto R.Z PM 5