Egzotycznie brzmiące nazwy Waikiki, O`ahu, Moloka`i czy Mauna Kea z pewnością znają miłośnicy dalekich podróży, którzy dotarli do archipelagu Wysp Hawajskich, wysp prawie w całości stanowiących jeden ze stanów USA.
Mimo, iż wymarły język hawajski, który zna dzisiaj jedynie ok. 1 tysiąca osób został zastąpiony angielskim i kreolskim, to kultura Hawajów z tradycyjnym tańcem hula przetrwała.
Aby ją lepiej poznać, w muzyczną podróż na Hawaje, najmłodszych melomanów z Przedszkola Miejskiego nr 5 w Kole zabrała Agencja Artystyczna Art-Es z Łodzi. To właśnie taniec egzotyczny i Hawaje, były tematem kolejnego już spotkania przedszkolaków z muzyką.
Chcąc pomóc dzieciom zrozumieć głęboko zakorzeniony w tradycji Hawajów taniec hula, prowadzący spotkanie pan Sławomir Bartkiewicz odwołał się do hawajskiej mitologii. Z jego opowieści przedszkolaki dowiedziały się o bogu słońca Kane, który stworzył świat, opiekuńczej bogini Pele budzącej wulkany i okazującej czasami swoją moc przez gorące rzeki lawy. Była też opowieść o młodszej siostrze bogini Pele, Hi`iake, której przypisuje się energię uzdrawiania.
Przedstawioną przez pana Sławka krainę bogów, wulkanów, falującego oceanu i rozgwieżdżonego jak nigdzie indziej hawajskiego nieba, pięknie opisała swoim tańcem pani Małgorzata Wilczyńska, gość specjalny koncertu. Przedszkolaki z PM 5 miały swego czasu sposobność poznać panią Małgorzatę w koncercie poświęconym muzyce flamenco.
Tym razem, w jej wykonaniu podziwiały taniec pt. "Stworzenie świata". Słuchając prostej rytmicznie i melodycznie muzyki hawajskiej, mogły przekonać się też, jak ważny w tańcu jest każdy wykonywany przez tancerkę gest i ruch ciała. To właśnie za pomocą ruchu tancerze hula ilustrują elementy przyrody, uczucia, mity i legendy związane z Hawajami. Wykonany z gracją taniec, był niczym kołysanie fal oceanu, a pani Małgorzata zdawała się płynąć nie dotykając ziemi. Taniec ten tańczy się z wielkim spokojem, w skupieniu. Tancerka wyprostowana, stojąc na lekko ugiętych w kolanach nogach, wykonywała miękkie, płynne ruchy bioder, obroty, kroki do boku, przenosiła niepostrzeżenie ciężar ciała z jednej nogi na drugą, wykonywała pełne gracji ruchy ramion, dłoni i głowy. Towarzysząca jej muzyka i śpiew w egzotycznie brzmiącym języku wprawiły dzieci w niezwykły nastrój. Wyjątkowości zaprezentowanego przez panią Małgorzatę Wilczyńską tańca, dodawał barwny hawajski strój z charakterystyczną spódnicą i lei tj. girlandą z kwiatów. Dzieci dowiedziały się, że dawniej lei składano w ofierze bogom, a czasem wręczano je ważnym osobom. Dziś zwyczajowo wita się nimi odwiedzających Hawaje turystów, którzy otrzymują lei zrobione z kwiatów, muszli, piór lub orzechów.
Kolejny z tańców "Ka Pilina", czyli taniec rajskiego ptaka wzbudził niemały zachwyt najmłodszych. Na potrzeby kolejnej tanecznej prezentacji, pani Małgorzata zmieniła strój. Dzieci zaintrygowała długa spódnica wykonana z trawy. Później w zabawę wciągnięte zostały dziewczynki z kilku przedszkolnych grup, które pani Małgosia szybko nauczyła tanecznych ruchów i gestów. Przyozdobione girlandami lei Karolinka, Lenka, Hania, Marysia i Zuzia doskonale poradziły sobie z zadaniem. Podążając za przykładem małe tancerki hula, dotrzymywały kroku rytmowi kołysząc się z wdziękiem, naśladowały każdy ruch i gest tancerki, za co otrzymały gromkie brawa.
Słuchając przytoczonej w związku z muzyką pięknej hawajskiej opowieści, przedszkolaki dowiedziały się od współprowadzącej koncert pani Ewy Szymkowiak o bogini Pele, która szukając oblubieńca kierować się miała przede wszystkim sercem. Pele, rywalizując o jego względy, wypowiedziała wojnę swojej siostrze Hi`iake. Pani Ewa opowiedziała dzieciom także i o tym ,że Hawajczycy, kiedy budzą się wulkany zwykli mówić , że siostry Pele i Hi`iake właśnie rozpoczęły między sobą walkę. Tę toczącą się między nimi próbę sił zilustrował kolejny taniec "Mai Kahihi Pele", w którym pani Małgorzata Wilczyńska nieco bardziej ekspresyjnie wyrażała ukryte w nim emocje.
Spotkanie z muzyką hawajską w Przedszkolu nr 5 w Kole zakończyło się wykonaniem przez wszystkie obecne na koncercie przedszkolaki tańca "Aloha". Taniec ten, choć muzycznie bardziej amerykański z widocznymi wpływami swingu, zachował kroki stosowane w wykonaniu tańców hawajskich. Przedszkolakom bardzo podobała się muzyczna podróż w nieznane im rejony świata. Może zatem mając ją w pamięci, zechcą kiedyś na prawdę odwiedzić Hawaje, kto wie...
oprac. i foto R. Zamelska