Konkursowi PORTRET w ramach Kolskich Spotkań z Fotografią towarzyszą co roku warsztaty fotograficzne w formie wykładów, prezentacji, plenerów i wystaw z udziałem znanych twórców i krytyków sztuki fotograficznej.
Przewodnim tematem tegorocznych “Spotkań” jest fotografia mobilna, która jest nie tylko kolejny kierunkiem w fotografii, ale dla niektórych osób stała się sposobem życia. Na świecie Cieszy się coraz większą popularnością i wielu profesjonalnych fotografów włącza telefony komórkowe do zestawu swoich narzędzi codziennej pracy.
Zdjęcia z urządzeń mobilnych zdobywają też przestrzenie artystycznych galerii, szturmują okładki czasopism i plakaty reklamowe. Dlatego też jako organizatorzy pragniemy przybliżyć ją szerszej publiczności.
Wykład traktujący o fotografii mobilnej zaprezentuje “grupa mobilni”, przybliżą oni czym jest “fotografia mobilna”, na co zwracać uwagę przy robieniu zdjęć, z jakich aplikacji można korzystać aby nadać zdjęciom niepowtarzalnego charakteru oraz gdzie można je zaprezentować.
Drugi wykład pt. “Postrzeganie wrażeń wzrokowych“ poprowadzi dr Paweł Baranowski, który spróbuje wyjaśnić co wpływa na postrzeganie obrazu przez człowieka.
Popołudniu podczas pleneru fotograficznego będą wykonywane zdjęcia przy użyciu urządzeń mobilnych z wbudowanymi aparatami fotograficznymi tj.: telefony komórkowe, smartfony i tablety.
Oprócz zdjęć prezentowanych na wystawie pokonkursowej PORTRET 2014 będzie można obejrzeć dwie równoległe wystawy.
Pierwszą z nich jest wystawa grupy mobilni pt. “Fotografia mobilna”. „Mobilni” to nieformalna grupa zrzeszająca entuzjastów fotografii mobilnej z całej Polski. W kręgach fotograficznych jest takie powiedzenie, że „najlepszym aparatem fotograficznym jest ten, który mamy przy sobie.” Te słowa dobrze oddają istotę fotografii mobilnej — telefon komórkowy (smartfon, tablet, w przyszłości może inne urządzenie mobilne) mamy przy sobie przez cały czas, dzięki czemu można dostrzec i w ciągu kilku sekund udokumentować wiele ulotnych chwil, a następnie udostępnić gotowe zdjęcia za pośrednictwem serwisów społecznościowych.
Drugą jest wystawa Michała Zielińskiego “Moje miejsce już tam”. Jej autor jest absolwentem spec. fotografii ASP w Poznaniu. Podczas tworzenia zdjęć do tej wystawy podjął się osobliwego zadania polegającego na utrwaleniu wizerunku osób starszych, wpisując je literalnie w miejsca, które wiążą się z ich życiem. Na jednej ze ścian domostwa wykonuje wielkoformatowe zdjęcie osoby, która w nim mieszka lub mieszkała. Sam proces wykonania zdjęcia jest długotrwały, a poprzedza go próba poznania fotografowanych, zaprzyjaźnienia się z wybranymi osobami.
Zapraszamy do udziału w tym wydarzeniu - wstęp wolny.