Dziś jeszcze cieszymy się różnorodnością fauny i flory naszej planety. Jednak jak będzie ona wyglądała za rok, za dziesięć i więcej lat? Możemy tylko przewidywać, że jeśli nic się nie zmieni, jeśli nie zmienimy się my ludzie i nasze nawyki, to do roku 2050 wyginie, jak szacują naukowcy, około milion roślin i zwierząt.
Negatywny wpływ człowieka na środowisko sprawia, że co roku bezpowrotnie niszczone są siedliska roślin i zwierząt, kwitnie nielegalny proceder handlu dziką fauną i florą, a rabunkowa gospodarka zubaża zasoby Ziemi.
Co można zrobić? Pewnie wiele, ale czy potrafimy zmienić swoje nawyki?
Można z pewnością próbować, próbować zaszczepić miłość do Ziemi i przyrody najmłodszym. Najważniejsze ekologiczne święto Światowy Dzień Ziemi obchodzone w Polsce od 1990 roku, przedszkolaki z Przedszkola Miejskiego nr 5 w Kole spędziły sadząc symboliczne drzewko. Niby niewiele, a jednak... o jedno drzewko więcej.
Uroczystość zorganizowała pani Izabela Sochacka, która kiedyś zainicjowała taką akcję przy okazji realizacji programu "Mały przedszkolak - wielkim ekologiem". Pomysł się przyjął, a organizowane od tamtej pory co roku sadzenie drzewka na stałe weszło do kanonu uroczystości przedszkolnych. W ten sposób przedszkolaki zaznaczają swój mały wkład w „budowanie” architektury zieleni w najbliższym otoczeniu przedszkola.
Zanim jednak tuja szmaragdowa ufundowana przez panią Izabelę Sochacką ze środków własnych znalazła swoje miejsce w ogrodzie, przedszkolaki z różnych grup wiekowych odbyły cykl zajęć w ramach realizowanych tematów kompleksowych o tematyce ekologicznej. Wszyscy bowiem nauczyciele PM 5 w Kole planują tego typu treści i zajęcia w opracowywanych co roku planach pracy wychowawczo-dydaktycznej. Dzięki nim, dzieci wiedzą już jak segregować odpady, uczestniczą systematycznie w zbiórce zużytych baterii i tworzyw, zbierają też makulaturę. Bardziej świadome, zaczynają zauważać też wzajemne zależności i powiązania człowieka ze środowiskiem przyrodniczym. Wielu dorosłych mogłoby z powodzeniem od dzieci czegoś na ten temat się nauczyć.
Spotkanie przy drzewku poprzedziła wykonana przez sześciolatki piosenka „Kocham świat”. Później wszyscy członkowie gromadki Misia Uszatka z pomocą pani Izy Sochackiej złożyli uroczyste ślubowanie w obecności dyrektora przedszkola pani Agnieszki Kozajda. Zaopatrzone w przygotowane przez panią Izę hasło "Pamiętamy o przyrodzie " zapewniły, że będą dbać o rośliny oraz zwierzęta, a także zachowywać się zgodnie z poznanymi zasadami ochrony środowiska.
A tymczasem, otoczona wianuszkiem dzieci tuja wydawała się być... zadowolona, że znalazła swój kącik w przedszkolnym ogrodzie. Przedszkolaki zaś były przejęte jak zawsze, kiedy ważne wydarzenia stają się ich osobistym udziałem.
W Dniu Ziemi, życzymy sobie i wszystkim innym, abyśmy jako ludzie odpowiedzialni potrafili w porę zadbać o nasza planetę, a Ziemi aby zdołała obronić się i przetrwać z tym, co najcenniejsze, różnorodnością świata przyrody.
oprac. R. Zamelska
foto I. Sochacka