Lustracja starostwa kolskiego z 1789 roku, najstarszy dokument rękopiśmienny w zbiorach kolskiej instytucji muzealnej, właśnie wrócił z konserwacji. Jest to poszyt oprawiony w późniejszą papierową obwolutę. Uwierzytelniony jest okrągłą pieczęcią lakową. Rękopis był silnie zabrudzony, poplamiony, a obwoluta nie spełniała swej funkcji ochronnej dla dokumentu. Papier był brudny, pożółkły, pozaginany i poprzedzierany na krawędziach.
Celem konserwacji była poprawa kondycji rękopisu poprzez usunięcie zanieczyszczeń i ubocznych składników rozkładu celulozy i kleju. Spowodowało to zahamowanie postępujacych procesów niszczenia tego historycznego dokumentu. Konserwacja przywróciła mu również wartość estetyczną i ekspozycyjną.
Prace konseratorskie wykonała Pani Agnieszka Zięba, dyplomowany konwerwator dzieł sztuki, specjalizująca się w obiektach skórzanych, pergaminowych i papierowych.
Ten najstarszy dokument w naszych zbiorach wymagał prac konserwatorskich. Jest obiektem muzealnym, ale również niezwykle ciekawym źródłem do poznania historii naszego 650. letniego grodu nad Wartą – powiedział dr Krzysztof Witkowski, dyrektor Muzeum Technik Ceramicznych w Kole.
Źródło: MTC